1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?
Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

A+A-

Kanser Vakfı'na göre, “prostat kanseri gelişimi için yaş en büyük risk faktörü olsa da ancak tek risk faktörü değil.” Riski artırabilecek diğer önemli yaşam tarzı ve genetik faktörler arasında ailenin kanser geçmişi, sigara içme, ırk, obezite ve yaşam tarzı alışkanlıkları, beslenme kalitesi gibi diğer nedenler yatar.

Bir erkek prostat sağlığını gözlemlemek için ne yapabilir? 50 yaşın üzerindeki her erkeğin, ilk aşamalarda prostat kanserini bulmanın ve tedavi etmenin ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, erken tarama prostat muayeneleri için doktorunu rutin olarak ziyaret etmesi teşvik edilir. Kanser tespit edildiğinde kemo, radyasyon, cerrahi veya immünoterapi gibi standart kanser tedavileriyle birlikte veya bazen yerine kullanılabilecek birçok tamamlayıcı / alternatif tedavi vardır. Bunlar beslenme değişiklikleri, egzersiz, yoga, akupunktur, stres yönetimi ve bitkisel tedaviler gibi doğal yaklaşımları içerir.

Prostat kanseri ve en sık görülen prostat kanseri belirtileri nelerdir ve bu yaygın hastalığın önlenmesi veya tedavisine yardımcı olmak için ne yapabilir? Prostat kanseri belirtileri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Prostat Kanseri Nedir?

Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanseri, prostatta ortaya çıkan kanserdir. Prostat sadece erkeklerde olduğundan, sadece erkekler prostat kanseri geliştirebilir. Prostat bezi, seminal sıvıyı üreten erkeklerde ceviz biçimli küçük bir bezdir. Seminal sıvı testislerden gelen spermle karışır ve spermin taşınmasına yardımcı olur, boşalmayı ve gebe kalmayı mümkün kılar. İşte prostat anatomisi ve diğer organları ve sinirleri nasıl etkilediği hakkında biraz daha fazla bilgi:

Prostat, bir golf topunun büyüklüğündedir ve penis tabanı ile rektum arasında, kasıkların derinliklerinde bulunur.

Prostat birkaç anatomik bölgeye ayrılmıştır. Periferik bölge, fiziksel bir muayene / tarama testi sırasında hissedilen prostatın arkasıdır. Bu, çoğu prostat kanseri vakasının potansiyel olarak başka bir yere yayılmadan önce başladığı yerdir.

Prostatın üzerinde, boşalmayı depolayan ve salgılayan seminal veziküller bulunur.

Yandaki prostat, erektil fonksiyonu kontrol eden bir grup sinir ve kan damarı (nörovasküler bir demet) çalıştırır.

Mesaneye bağlanan dar bir tüp olan üretra prostatın ortasından geçer. Üretra idrar ve spermi vücuttan dışarı taşır ve mesaneyi boşaltmak için gereklidir.

Prostatın arkasında bulunan rektum, bağırsaklarınızın alt ucudur. Anusa bağlanır ve bağırsak hareketlerine katılır.

Prostat büyümesi ergenlik döneminde ortaya çıkar ve erkek hormonu testosteron ve yan ürünü dihidrotestosteron (DHT) tarafından kontrol edilir.

Prostat kanserinin bazen “sessiz” bir hastalık olduğu söylenir çünkü daha önceki evrelerde, bazen yıllarca süren prostat bezindeki tümör, herhangi bir ağrı veya prostat kanseri semptomlarına neden olacak kadar büyük değildir. Bu rahatsızlık tanısı konan herkes, bir sorunu uyarmak için herhangi bir uyarı işareti veya belirgin prostat kanseri belirtisi görmez. İşte bu yüzden uzmanlar prostat kanseri taramasının çok önemli ve hayat kurtarıcı olduğunu düşünüyor.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kişi prostat kanseri belirtileri geliştirdiğinde, prostat kanserinin erken uyarı işaretleri nelerdir? Erkeklerde en sık görülen prostat kanseri belirtileri şunlardır:

Normal olarak idrar yapma zorluğu. Bu, yanma ya da acı hissi hissetmeyi, düzenli idrar akışını başlatma ve sürdürme zorluğunu, zayıf idrar akışını hissetmeyi, idrarın toplanmasını veya sızmasını, idrara çıkmada daha sık ihtiyaç duyma, geceleri aşırı idrara çıkma veya idrar retansiyonunu içerebilir.

Erektil disfonksiyon (ereksiyon olma veya ereksiyon zorluğu), ağrılı boşalma veya boşaltılan sıvı miktarında azalma dahil olmak üzere cinsel problemler.

 • İdrarda kan (hematüri) veya meni.
 • Kasıklarda ve rektumda basınç veya ağrı.

Alt sırt, kalça, leğen kemiği veya uylukta ağrı veya sertlik. Prostat kanseri pelvik ağrıya ve sırt ağrısına neden olabilir, çünkü genişlemiş / iltihaplanmış prostat veya bir tümör sinirlere baskı yapabilir.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Prostat Kanseri Nedenleri ve Risk Faktörleri

Diğer kanser türleri gibi, prostat kanserinin de genetik ve yaşam tarzıyla ilgili olanlar da dahil olmak üzere bir dizi faktörden kaynaklandığına inanılmaktadır. Prostat kanseri, prostattaki hücreler, hücrelerin DNA'sındaki anormal değişikliklerin neden olduğu şekilde mutasyona uğradığında ve bölündüğünde gelişir. Hücreler normal hücrelere göre daha hızlı büyümeye ve bölünmeye başladığında, sağlıklı hücreler ölür ve anormal hücreler bir tümör oluşturur. Tümör bazen prostat bezinin içinde kalacaktır, ancak diğer zamanlar yakındaki dokuya yayılacak ve vücudun diğer bölgelerine metastaz yapacaktır.

Araştırmacılar artık prostat kanseri geliştirmek için risk faktörlerinin şunları içerdiğini söylüyor:

65 yaşın üstünde olmak, ortalama yaş 69. Bir erkek yaşlandıkça, prostat kanseri gelişme şansı artar.

Ailede kanser öyküsü, özellikle prostat kanseri, prostat kanserine yakalananlar ile yakın akrabaları olan erkeklerin, hastalığa yakalanmayanlara göre riskleri iki kat daha fazladır. Etkilenen aile üyelerine 65 yaşından önce tanı konmuşsa, risk daha da yüksektir. Meme kanseri, yumurtalık kanseri, kolon kanseri veya pankreas kanseri gibi başka kanserli aile bireyleri olan bir erkeğin prostat kanseri gelişme riski de artar.

Kalıtsal faktörler. Prostat kanseri riskini artırabilecek bazı genler tanımlanmıştır.

Afrikalı ve Amerikalı olmak, Afrika kökenli erkeklerin, beyaz erkeklerle karşılaştırıldığında prostat kanseri gelişme olasılığı yüzde 73 daha fazla. Bunun neden böyle olduğu hala bilinmemektedir, ancak aile tarihi ve genleri ile ilgisi vardır. Asya'da yaşayan Asyalı erkekler en düşük riske sahiptir, ancak “modern bir Batı yaşam tarzı” benimserse riskleri artar.

Obezite veya fazla kilolu olmak. Bazı araştırmalar, obez erkeklerin agresif prostat kanserleri (daha yavaş gelişen tipler değil) geliştirmek için daha büyük bir risk, ameliyattan iyileşmek için daha uzun zamanlar ve prostat kanserinden ölme riskinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Sigara, tütün kullanımı ve uyuşturucu kullanımı

Kötü beslenme alışkanlıkları, özellikle rafine edilmiş / trans yağları, çok fazla ilave şeker ve işlenmiş karbonhidratları içeren yüksek oranda işlenmiş bir beslenme şekli. Beslenmedeki sebzelerin eksikliği ile (özellikle karnabahar ve brokoli gibi sebzeler) ve yüksek agresif prostat kanseri riski arasında bir ilişki olduğu görülüyor.

Egzersiz eksikliği ve hareketsiz yaşam tarzı

Düşük D vitamini seviyeleri. Güneş ışığına az maruz kalma nedeniyle, 40 derece enlemin kuzeyinde yaşayan erkekler (ABD'deki Philadelphia ya da Utah'ın), Amerika Birleşik Devletleri'ndeki herhangi bir erkeğin prostat kanserinden ölme riski en yüksektir.

Özellikle takviyelerden aşırı kalsiyum alımı

Kimyasallar da dahil olmak üzere bazı toksik kimyasallara maruz kalma

Muhtemelen prostat iltihabı öyküsü ( prostatit ), prostat büyümesi, prostat bezindeki kanserli olmayan tümörler ve prostat kanseri riski arasındaki bağlantıyı doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Uzun boylu olmak, neden olduğu tam olarak belli değil, fakat özellikle uzun boylu ve obez olanlar prostat kanseri geliştirme riski daha fazladır.

Şimdiye kadar prostat kanserine bağlı bulunamayan faktörler arasında yüksek düzeyde cinsel aktivite, sık boşalma, vazektomi, aspirin kullanımı, kolesterolü düşürmek için statin ilaçlarının kullanımı ve alkol tüketimi sayılabilir.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Prostat Kanseri Teşhisi ve Evreleşmesi

Doktorlar bir erkeğin prostat kanserinin ne kadar yayıldığını belirlediğinde (eğer öyleyse, ne kadar ve vücudun hangi bölgelerine ) “prostat kanseri evreleşmesine” (bazen kanser düzeyi veya derecesi olarak da adlandırılır) atıfta bulunur. Bir hastanın kanser evresini belirlemek, mümkün olan en iyi tedavi planını oluşturmak için önemlidir.

Uzmanlar şimdi, prostat kanserinin farklı aşamalarının temelde farklı hastalıklar gibi tedavi edilmesi gerektiğine inanıyor, çünkü inatçı ve ölümcül kanserlerin yavaş büyüyen tümörlerden farklı altta yatan nedenler olduğuna dair kanıtlar var.

Tarama prostat kanseri için çok önemlidir, çünkü hastalık en erken aşamalarında etkili bir şekilde tedavi edilirse iyileşme ve sağ kalma şansı çok daha yüksektir. Prostat kanserini erken nasıl tespit edersiniz? Prostat kanseri için rutin taramalar tipik olarak dijital rektal muayeneler (DRE) ve prostat spesifik androjen (PSA) testlerini içerir. Tıp camiasında erkeklerin ne zaman taranmaya başlaması gerektiği konusunda tam bir anlaşma yoktur, ancak çoğu tıbbi kuruluş erkeklerin prostat kanseri taraması için doktorlarını 50'li yaşlarda veya daha yüksek bir risk altındaysa daha erken ziyaret etmelerini önerir.

Doktorlar, prostat kanseri teşhisi yapmak için kan testleri, prostattan doku biyopsisi, kemik taraması, BT taraması, MRI ve ultrasonu içeren çok çeşitli testler kullanır.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Prostat Kanseri Aşamaları

Yavaş büyüyen prostat kanseri, prostat beziyle sınırlı tiptir. Bu daha sonra hızla yayılabilen girişken prostat kanserini tedavi etmek için daha kolaydır.

Prostat kanseri ilk olarak nereye yayılır?

Vücudun diğer bölümlerine yayılmış olan prostat kanseri belirtileri nelerdir?

Prostat kanseri aşamalarını sınıflandırmak için en yaygın kullanılan sistem Amerikan Kanser Ortak Komitesi (AJCC) TNM sistemidir. T, tümör kategorisini, N ise etkilenen düğümleri ve M, metastazlı (kanserin vücudun diğer bölümlerine yayılmış olup olmadığını) gösterir. Bir diğeri, bir hastanın prostat kanseri aşamasını 2 (agresif olmayan kanser) ile 10 (çok agresif kanser) arasında bir ölçekte belirlemek için kullanılan bir sistem olan Gleason skorlama ölçeğidir.

Amerikan Kanser Derneği'ne göre, TNM skalasına göre prostat kanserinin ana aşamaları I ile IV arasında değişmektedir. Bazı aşamalar daha fazla bölünür (A, B vb.).

Sayı ne kadar düşük olursa kanser o kadar az yayılır. Evre IV, kanserin önemli ölçüde yayıldığı anlamına gelir.

Örneğin, “cT1, N0, M0” aşaması, bir tümörün ultrasonda hissedilmeyeceği veya görülemeyeceği, kanserin yakındaki lenf düğümlerine [N0] yayılmadığı ve kanser vücutta başka hiçbir yerde olmadığı anlamına gelir [M0]. “Herhangi bir T, herhangi bir N, M1” aşaması, kanserin prostat [herhangi bir T] yakınında dokularda büyüyebileceği, yakındaki lenf düğümlerine [herhangi bir N] yayılabileceği ve kemiklerde veya diğer organlarda olabileceği anlamına gelir [ M1].

Evre 4 prostat kanserinin sağ kalım oranı nedir? Prostat kanseri için sağ kalım oranları, hastanın sağlık hizmetlerine erişimi, prostat kanseri taraması, tanı konduktan sonra uygun tedavi ve takip, iyileşmeyi engelleyebilecek diğer tıbbi durumların öyküsü ve sosyoekonomik durumu içeren bir dizi faktörlere bağlıdır.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Prostat Kanseri ve Prostat Kanseri Belirtileri için Tedavi Yöntemleri

 • Prostat kanseri teşhisini takiben, prostat kanseri ve prostat kanseri semptomlarına yönelik tedaviler, aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerebilir:
 • Düşük riskli, yavaş büyüyen prostat kanserli erkekler için “aktif gözetim” (hemen tedavi edilmez). Kanserin ilerlemesi izlenir, ancak bazen tedaviye gerek yoktur.
 • Testosteron üretimini azaltmak için hormon tedavisi. Araştırmalar, prostat kanserinin testosteron ve DHT (dihidrotestosteron) hormonları tarafından tetiklendiğini gösteriyor, bu yüzden erken evrelerde tedavinin bazen bu hormonları düşürmeyi içerdiği görülüyor.
 • Kanser hücrelerini hedef alan ve öldüren radyasyon tedavisi, bu genellikle birkaç hafta boyunca haftada beş gün uygulanır.
 • Kanser hücrelerini hedef almak ve öldürmek için koldaki bir damardan uygulanabilen veya hap şeklinde alınabilen kemoterapi. Kemoterapi genellikle hormon tedavisi işe yaramazsa veya kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa önerilir.
 • Kanser hücrelerini dondurmak ve yok etmek için kriyocerrahi veya kriyoablasyon.
 • Vücudunuzun bağışıklık sistemini kanser hücrelerine karşı savaşmak için kullanan biyolojik terapi ( immünoterapi ). Bir örnek, ileri, tekrarlayan prostat kanseri için önerilen sipuleucel-T (Provenge) adı verilen bir terapidir.

Prostat kanseri için yüksek risk altındaysanız doktorunuz, prostat bezi büyümesini kontrol edebilen ilaçları almanızı önerebilir. DHT seviyelerini düşüren ve sıklıkla kanserli olmayan BPH rahatsızlığı olan erkeklerin tedavisinde kullanılan ilaçların, bir erkeğe prostat kanseri teşhisi olasılığını azaltabileceğini buldu. On yıldan uzun süredir takip eden 18.000'den fazla erkeğin katıldığı çok büyük bir çalışma olan Prostat Kanseri Önleme Denemesi, finasteridin prostat kanseri riskini yüzde 25 oranında azaltabileceğine dair kanıtlar buldu.

Gerekirse prostat bezini (radikal prostatektomi denir), çevreleyen doku ve lenf bezlerini çıkarmak için yapılan cerrahi. Prostat çıktığında ne olur? Bu işlemin idrara çıkma ve cinsel işlevde sorunlara neden olma ihtimali var. Bu nedenle ameliyat genellikle önerilen ilk tedavi yaklaşımı değildir.

İyileşmeyi desteklemek ve kanserin geri dönmesini önlemek için beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri.

Standart tıbbi tedaviyi Tamamlayıcı ve Alternatif (CAM) tıp uygulamalarıyla birleştiren bütünsel bir tedavi yaklaşımı olan “Bütünleştirici terapi”, kanser tedavisinde daha popüler hale geliyor. Bu yaklaşım, stres ile başa çıkmak ve bağışıklık sistemini desteklemek için meditasyon, egzersiz, fizik tedavi vb. Gibi zihin-vücut egzersizlerini içerebilir.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Önlemler

Cinsel işlev bozukluğu ve sinir ağrısı da diyabet, sigara içme öyküsü, kardiyovasküler hastalık, depresyon veya hormonal değişikliklerin yan etkisi olabilir. Belirtileriniz iki haftadan daha uzun sürerse, her zaman bir doktora görünün. Doktorunuz, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da dahil olmak üzere belirtilerinize neden olabilecek diğer koşulları ekarte ettiğinden emin olabilir.

Yukarıda açıklanan prostat kanseri semptomları size tanıdık geliyorsa, panik yapmayın, benzer semptomlara neden olabilecek başka durumlar da vardır. Üriner semptomlar prostatite veya prostatın genişlemesine bağlı olabilir. Bu yaşlı erkekler arasında yaygın bir sorundur, ancak tedavisi genellikle çok zor değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.