Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Propolis Nedir? Propolisin Faydaları

Arıların, kendi kovanlarının güvenliğini ve hijyenini sağlamak amacıyla kullandıkları propolisin faydalarına bu yazımızda değiniyoruz..
Son Güncelleme:
 Propolis Nedir? Propolisin Faydaları

Doğal yaşama meraklıysanız ve doğanın mucizelerine inanıyorsanız sağlığınız için faydalı alternatifler ararsınız. Bu makalede arıların tıpkı bal gibi ürettiği, antioksidan ve antimikrobiyal propolisten bahsedeceğiz.

Propolis,  arıların bazı ağaçlardan, bitkilerin tomurcuk yaprak ve gövdelerinden topladıkları salgıyı enzimleriyle reçinemsi hale getirdiği hijyenik bir maddedir. Propolis ismini sağladığı faydadan dolayı almıştır. Yunanca’da pro kelimesi giriş ve savunma anlamına gelirken, polis kelimesi ise şehir anlamına gelmektedir. Aslında propolis arıların kendi kovanlarının güvenliğini ve temizliğini sağlamak için ürettiği bir tür reçine olarak bilinir. Propolis yalnızca arıların kullandığı bir ürün değildir.

Geçmişe bakıldığında arıların ürettiği bu maddeyle bir çok enfeksiyon tedavi edilmiştir. Günümüzde de propolisi düzenli kullanan kişiler bulunmaktadır. Arı polenine kıyasla içeriği ve etkisi daha güçlüdür. İlaç olarak tüketilebilir. Propolis’in ateş düşürücü etkisi olduğu da söylenmektedir. Her yaş için farklı miktarlarda kullanılması tavsiye edilir. Bebeğiniz için kullanmayı düşünüyorsanız güvendiğiniz bir hekimle doz ayarlaması yapabilirsiniz.

Propolis’in İçindekiler ve Faydaları

Propolisin rengi genellikle koyu kahverengidir. Fakat bu genelleme sizi yanıltmasın. Kırmızı, sarı, yeşil ve şeffaf propolislerde vardır. Renk değişimi olmasının sebebi arının propolis ürettiği salgıyı değişik bölgelerden topluyor olmasıdır. Propolisin insan sağlığına pozitif etkisinin olduğu bilimsel çalışmalar aracılığı ile de kanıtlanmıştır. Propolis, B1. B2, C ve E vitaminlerini barındırır. Ayrıca içindeki çinko, demir, bakır, kalsiyum, potasyum, sodyum gibi yararlı bileşenler propolisi arı sütünden ayırır. Propolisin faydalarına değinmek gerekirse, içindeki kafeik asit fenil ester ve clerodane diterpenoidin sayesinde kanserli hücrelere savaş açar. İnsan vücudundaki sağlıklı hücrelerin kanserli hücreye dönüşme riskini azalttığı da iddia edilmektedir. Propolis yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır. Diş sağlığınızı da kontrol altına alan bu önemli reçinemsi maddeyi diş macununa ekleyerek da kullanabilirsiniz. Diş etlerinizdeki rahatsızlığı gidererek ağzınızda bakteri oluşumunu önlemenize yardımcı olacak.

Propolis kullanmaya karar vermeden önce dikkat edilmesi gereken noktaları atlamamalısınız. Bala alerjiniz varsa, propolis tüketmeyin. Emziriyorsanız yahut hamileyseniz doktorunuza danışmadan propolis kullanmayın. Alkol ile birlikte propolis alımı tehlikelidir. Tüketilen her şey gibi propolisin de bir sınırı vardır ve faydalı diye çok fazla tüketilmemelidir. Alerjik reaksiyonların oluşumunu tetiklemesi sebebiyle propolis uzun süre ve bilinçsiz kullanılmamalıdır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap