Prof. Dr. Fuat Sezgin Kimdir? Hayatı ve Eserleri

NAVİGASYONEğitim HayatıEvilik hayatıBilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi;Vefatı Bitlis’te 1924 yılında dünyaya gözlerini açan Fuat Sezgin, 6 kişilik bir ailenin ortanca üyesidir. Annesi Cemile Feride, babası ise Mehmet beydir. Bir tane ablası olan Fuat beyin, bir adet ağabeyi ve kendisinden küçül olan bir adet kardeşi bulunmaktadır. İlkokulu Doğubayazıt’ta okuduktan sonra orta okul ve lise hayatı Erzurum’da […]

05.07.2018 - 19:43
24.07.2018 - 16:53
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Bitlis’te 1924 yılında dünyaya gözlerini açan Fuat Sezgin, 6 kişilik bir ailenin ortanca üyesidir. Annesi Cemile Feride, babası ise Mehmet beydir. Bir tane ablası olan Fuat beyin, bir adet ağabeyi ve kendisinden küçül olan bir adet kardeşi bulunmaktadır. İlkokulu Doğubayazıt’ta okuduktan sonra orta okul ve lise hayatı Erzurum’da geçmiştir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin

Eğitim Hayatı

Fuat Sezgin; okul hayatının liseye kadar ki kısmını Erzurum’da bitirdikten sonra 1943 yılında İstanbul’a geldi. 1943 senesinde aklındaki ilk planı olan matematik bölümünü okuyup mühendis çıkmak için İstanbul’a adım attı. Bir akrabasının kendisine verdiği tavsiyesi üzerine, İstanbul Üniversitesinin içerisinde yer alan Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde çalışan ve alanınında çok ünlü bir uzman olan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter’ın gerçekleştirdiği semineri dinleyen Sezgin, aklındaki o ilk planını o gün değiştirmiş oldu.

1943-51 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer alan Şarkiyat Enstitüsünde,“İslami Bilimler ve Oryantalizm”yönlendirme alanı içerisinde otorite olarak görülen Alman oryantalist Hellmut Ritter tarafından eğitim gördü.

Bilimlerin temelinin esas olarak,“İslam Bilimleri”ne dayandığını öğrenmesiyle beraber hiç vakit kaybetmeden doğrudan bu alanda eğitimine devam eden Fuat Sezgin, 1951 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Okulu bitirdiği yıl başladığı Arap Dili ve Edebiyatı doktorasını da aynı hızla ve başarıyla tamamladı.

1954 yılında doktorasını yaptığı sırada“Buhari’nin Kaynakları” adını verdiği doktora tezini tamamlayarak unvanını doçentliğe taşıdı. Bu yazılı belgelerin, İslam’ın erken dönemine; ve hatta hatta 7. yüzyıla değin geri gittiğini ortaya çıkartmış oldu. Söz konusu olan bu tez, Avrupa merkezli oryantalistler tarafından halen daha tartışma konusu olmaktadır.

Doçent Fuat Sezgin, 1960 yılında Zararlı Profesör şeklinde adlandırılarak üniversitedeki görevine son verildi. Yaşanan bu talihsiz durumdan sonra tam olarak 36 yaşındayken Türkiye’yi terk etme mecburiyetinde kaldı.

1960 yılında başladığı Frankfurt Üniversitesi’nde misafir doçent olarak çalışmaya başlayan Sezginn, 1978 senesinde ise Kral Faysal ödülüne layık görüldü.

Evilik hayatı

Cabir ibn Hayyan hakkında 1965 senesinde yazmış olduğu ikinci doktora tezini de Almanya’da bulunan Frankfurt Üniversitesi bünyesinde Institut für Geschichte der Naturwissenschaften’a sunan ardından da bir sene sonra profesör unvanını alan Fuat Sezgin, aynı sene kendisi gibi olan şarkiyatçi Ursula Sezgin ile hayatını birleştirdi. Sezgin’in kızı Hilal ise, 1970 yılında dünyaya geldi.

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar alanında yazılan en detaylı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihinin ilk cildini, 1967 senesinde tamamlayan Sezgin, 17 ciltten oluşan eserin 18. cildini yazıyordu. Sezgin, Süryanice, İbranice haricinde Latince, Arapça ve de Almanca da dahil 27 tane yabancı dili çok iyi bir derecede biliyordu.

Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi;

İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin gerçekleştirmiş olduğu faaliyetleri desteklemek amacıyla 2010 yılında Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam Bilim Tarihi Araştırmaları adı verilen vakıf kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü de 2013 senesinde faaliyetlerine başladı.

Vefatı

Profesör Dr. Fuat Sezgin tedavi gördüğü hastahanede 30.06.2018 tarihinde 94 yaşındayken vefat etti.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim