1. HABERLER

  2. HABER

  3. Prof. Dr. Bektaş açıkladı: Tekrar meteor düşecek mi?
Prof. Dr. Bektaş açıkladı: Tekrar meteor düşecek mi?

Prof. Dr. Bektaş açıkladı: Tekrar meteor düşecek mi?

A+A-

Karadeniz Teknik Üniversitesi eski öğretim üyesi, jeoloji mühendisi Profesör Doktor Osman Bektaş dün gece Doğu Karadeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da görülen ışık huzmesi hakkında açıklama yaptı. Gece saatlerinden bu yana Twitter'da konu gündem olurken “meteor mu düştü” sorusunun yanıtını araştıran vatandaşlar da bu açıklama ile birlikte cevap buldu. Meteor yağmuru ve meteor düşmesinin dünyanın en doğal olaylarından biri olduğunu belirten Bektaş, korkulacak ve endişe edecek bir durum olmadığını söyledi.

https://www.youtube.com/watch?v=OqkBHelZ-YI

Meteor düşmesi şov şeklinde görülebilir

Meteor yağmurlarının takvimi bile olduğunu söyleyen Bektaş, özellikle Ağustos ve Ekim aylarının başında Kuzey yarım kürede ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede meteor yağmurlarının izlenebileceğini söyledi. Bunların uzun kuyruklu yıldızların molozları denilebilecek parçaları olduğunu belirten Bektaş, bu parçaların atmosfere girdikleri andan itibaren yüksek sıcaklık ve sürtünmeden dolayı azami bir enerji açığa çıkardıklarını ve parlaklıklarını söyledi. Parçaların büyük kısmının atmosferde eridiğini ve dünyaya taş olarak düşünmediğini belirten Bektaş bazılarının ise taş olarak düştüğünü söyledi.

Daha yeni başladık

Profesör Dr. Bektaş uzaydan gelen parçaların 3 özelliği olduğunu belirtirken, “Bunlardan bir kısmı demir olabilir. Bir kısmı kayaç olabiliyor. Bir kısmı da bunların ikisi olabiliyor. Ancak dünyamız bu meteorlardan korunmuş veya tehlike yok, diye bir şey söz konusu olamaz. Hatta dünyanın sonunun meteor çarpması sonucu olacağı yönünde teoriler var. Üniversiteye bazı vatandaşlar bu tip taşları getiriyorlardı. Göktaşı mı, değil mi; öğrenmek için. Bu son gelen doğa olayı bir şok şeklinde görülen doğa olayı. Endişe edilecek ve korkulacak bir durum söz konusu değil. Ağustos ve ekim aylarında meteor düşmelerini görebileceğiz, daha yeni başladık” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.