1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Prebiyotik Nedir? Prebiyotik Kullanmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Prebiyotik Nedir? Prebiyotik Kullanmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Prebiyotik Nedir? Prebiyotik Kullanmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

A+A-

Bilimsel gelişmeler, sindirim sisteminin insan sağlığı için göründüğünden çok daha karmaşık ve çok daha yararlı olduğunu ortaya koydu. Yeni gelişmeler, probiyotik olarak adlandırılan canlılar için prebiyotiklerin gerekliliğini ortaya koyuyor. Prebiyotikler sayesinde probiyotikler insan fizyolojisinin başarılı bir şekilde devam ettirilmesini sağlıyor.

Her gün düzenli olarak en az bir öğün içerisinde prebiyotik tüketmek alışkanlık haline geldiği zaman, sindirim sisteminden başlayarak çok sayıda da soruna cevap bulunur.

Prebiyotik Nedir?

Prebiyotikler, bağırsak içerisinde yer alan işe yarar bakterilerin miktarlarını ve çalışma şekillerini yakından takip ederek, esas olarak probiyotiklerin etkisi oranını yükseltmeye çalışan ve bu konuda çok başarılı olan bileşenlerdir. Yani başka bir değişle iyi bakterilerin hayatta kalması ve çoğalarak, insan bedeni üzerinde işe yarar bakterilerin çoğalmasını sağlar.

Prebiyotiklerin başta sindirim sistemini düzene sokmak, vitamin ve mineral sentezlenmesine yardımcı olmak, kanser hastalığının görülme oranını düşürmesi, iyi kolesterol üzerinde olması gerektiği gibi çalışmaktadır.  prebiyotikler, probiyotikler ile sinerjik çalışma gösterirler.

Prebiyotik olarak adlandırılan katkı maddeleri; mannanoligosakkaritler (MOS) haricinde frukto oligosakkaritler (FOS),  galaktosil-laktoz, inulin ve alfa-galakto-oligosakkaritler (α-GOS), enzimatik açıdan hidrolize edilmiş olan inulin (oligofruktoz) ile sentetik fruktoz benzeri bileşiklerdir.

Probiyotik Ve Prebiyotik Farkı Nedir?

Bağırsakların içerisinde yer alan ve insan sağlığı için yararlı olan mikroorganizmalara probiyotik adı verilmektedir. Probiyotikleri besleyen ve sindirilemeyen bileşiklere de prebiyotik denmektedir. Probiyotik ve prebiyotik arasındaki belli başlı farklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Prebiyotikler esas olarak probiyotiklerin işlevsel hale geçmesini sağlar. Yani prebiyotik yoksa probiyotik bir işe yaramaz.
  • Prebiyotikler, probiyotikleri besleyen lifli yapılardır.
  • Prebiyotikler, bağorsaklarda iyi özellikteki bakterilerin gelişmesini ve kötülerin gelişiminin durdurulmasını sağlar.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.