1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Powerbank Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Powerbank Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Powerbank Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

A+A-

Akıllı telefon firmaları her yıl yeni ve gelişmiş modelleri tanıtsalar da ürettikleri modellerdeki batarya sorunlarına çözüm bulamıyorlar. Bazı uzmanlar bu konuda firmaların çözüm bulmakta ısrarcı olmadığını ve mevcut batarya problemlerinin firmalara daha fazla para kazandırdığı görüşüne sahip.

Akıllı telefonlar eskidikçe batarya problemleri çok daha büyük bir sorun haline geliyor ve bazı durumlarda batarya değişimi bile yeterli olmayabiliyor. Bu noktada kullanıcılar ya model değişimi yapıyor yada Powerbank kullanmaya başlıyor. Bu yazımızda da Powerbank adı verilen teknolojinin hayatımıza nasıl girdiğini ve iyi bir Powerbank’in nasıl seçilmesi gerektiğini anlatacağız.

Powerbank Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Powerbank'in Batarya Gücü

Powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, Powerbank’in sahip olduğu mAh değeri geliyor. Alacağınız cihazın mAh değeri ne kadar yüksekse cihazın şarj kapasitesi de o kadar fazla oluyor. Powerbank’in sahip olduğu mAh değeri arttıkça cihazın boyutu da fazla oluyor fakat son yıllarda batarya hacmi fazla olmasına rağmen ufak ve tasarım olarak şık Powerbank’ler de mevcut.

Powerbank’i internet üzerinden almak için araştırma yaptığınızda, en fazla cihaz türünün 10.000 ile 19990 mAh değerine sahip olduğunu göreceksiniz. Kullanıcılar bu aralıktaki güce sahip cihazları tercih ettiği için firmalarda ürettikleri cihazları bu güç aralığında üretiyor.

Powerbank cihazlarını teknik terimlere çok girmeden anlatmak gerekirse, cihazların temel işlevi depoladığı şarjı akıllı telefona bir kablo aracılığıyla aktarması. Akıllı telefonlardaki bataryalardan pek farkı olmayan bu cihazlar kablo ile dolabiliyor ve sahip olduğu gücü kademeli olarak akıllı telefonlara aktarabiliyor.

Yüksek donanım özelliklerine sahip bir akıllı telefonun bataryası 3000 ile 4000 mAh arasında değişiyor ve 10.000 mAh gücüne sahip bir Powerbank kayıpları da hesaba kattığımızda, 2.5 ile 3 kez akıllı telefonu tam olarak doldurabiliyor.

Model ve Marka Seçimi

Her teknolojik cihazda olduğu gibi Powerbank alırken de model ve marka seçimi oldukça önemlidir. E-ticaret sitelerine girdiğimizde Samsung ve Xiaomi marka Powerbank modellerinin öne çıktığını görüyoruz. Benzer batarya gücüne sahip Xiaomi ile Samsung marka Powerbank modelleri arasındaki fiyat farkı 50 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Fiyat/Performans odaklı düşünüyorsanız size tavsiye edeceğimiz marka tartışmasız Xiaomi. Samsung marka cihazların kablo kalitesiyle tasarımı ön plana çıkarken, Xiaomi marka cihazların fiyatlarının çok düşük olması en önemli avantajı olarak ön plana çıkıyor.

Şarj ve Doldurma Hızı

Yukarıdaki örnekten gidersek, iki marka arasındaki 50 TL’lik farkın temel sebebi, Samsung marka cihazların birçoğunda Fast Charge yani hızlı şarj teknolojisinin olması. Bu özellik sayesinde hem akıllı telefonlar hemde Powerbank daha kısa sürede şarj olabiliyor. Bu teknolojinin olduğu ifadesi birçok e-ticaret sitesinde kullanılsa da bu teknoloji birçok cihazda bulunmuyor.

10.000 mAh üzerinde bir batarya alacaksanız cihazın çıkış gücünün en az 2,5 amper olması gerekiyor. Aksi takdirde, cihazın doldurma hızı oldukça düşük olacaktır.

İhtiyaç ve Cihazın Temel Özellikleri

Powerbank cihazlarında temel birkaç özellik bulunmaktadır. Cihazın batarya gücü ve dolum hızı hakkında gerekli bilgiyi verdik. Temel özelliklerin diğerleri ise çıkış sayısı, güç göstergesi ve cihazın sahip olduğu tasarımdır.

Bazı modellerde çift cihaz aynı anda şarj olabilirken, bazılarında aynı anda birden fazla cihaz şarj edilemez. Eğer birden fazla telefon kullanıyorsanız tek çıkışlı Powerbank modelleri yerine çift çıkışlı Powerbank modellerini tercih etmelisiniz. Yine bazı cihazlarda güç göstergesi bulunmadığı için cihazın ne kadar gücünün kaldığını göremezsiniz.

Tasarıma önem veren biriyseniz, Duracell ve Trust marka cihazların tasarımları Xiaomi marka cihazlara oranla çok daha şık durduğu için bu modellerden herhangi birini tercih etmelisiniz. Tabi ki tasarım kişiden kişiye değişen bir kavram olduğu için hangi modeli alacağınız size kalmış.

[bilgikutusu text="Not: Powerbank, aşırı ısıda veya düşme anında patlayabildiği için güvenilir markaları tercih etmelisiniz. Powerbank iyi olsa da cihaz ile akıllı telefon arasındaki kablonun da önemi çok fazladır ve kalitesiz kablolar şarj dolma süresini artırmaktadır." tur="info"]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.