Ponza Taşı Nedir? Ponza ile Bakım Nasıl Yapılır?

Antik dönemden beri bakım amacıya kullanılan pratik ürünler arasında yer alan ponza taşı sayesinde ölü hücrelerden kurtulmak ve çok daha parlak, canlı bir cilde sahip olmak mümkün olmaktadır. Öncelikle ayak ve bacak bakımında kullanılan ponza taşı nedir konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
3 Kasım 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Bakım dünyasında antik dönemden beri oldukça pratik bir ürün olarak dikkat çeken ponza taşını genelde ölü hücrelerden arınıp parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için kullanmaktayız. Ponza taşı nedir, sorusunun yanıtını, ponza taşının kullanım alanları ve detaylı kullanım bilgisini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

ponza taşı

Ponza Nedir?

Latince pumicite kelimesinden türemiş olan ponza taşı, lavların soğuyup kurumasının ardından en üst katmanda oluşan hafif ve cam bir tabakadan meydana gelir. İnşaat sektöründe ısı yalıtımı için, kırtasiye malzemelerinin üretimi için ve tekstil sektöründe kotları taşlama işleminde kullanılan ponzanın, buradan da anlaşılacağı üzere kullanım alanı oldukça geniştir.

Ponza Taşı ile Bakım

Şüphesizponza taşı nerelerde kullanılırsorusunun en belirgin yanıtı cilt bakımıdır. Doğasının bir getirisi olarak tırtıklı ve sert denebilecek bir yüzeye sahip olan ponza, cildi arındırmak için bu özellikleriyle ideal bir hal alır.

Dirsek Kararmaları için Ponza Taşı

Kadınların da erkeklerin de zamana bağlı en sık yaşadığı vücut bakımı sorunlarından biri olan kararmalar, en çok dirsekleri etkiler. Zamanla güneş ışığının etkisi ve cildin yeterince nemlenememesinden ileri gelen bu durumun nedeni cildin üzerinde biriken sert ve ölmüş deri katmanıdır.

ponza taşı

Ölü deriyi temizleme konusunda birebir olanponza taşı kullanımısayesinde cildi bu kararmaya yol açan katmandan arındırmak mümkün olmaktadır. Kararan deri üzerine sıcak su uygulaması ile yumuşaklık kazandırılmalı ve sonrasında ponza taşı ile ovularak ölü hücreler atılmalı, son olarak nemlendirici etkili krem sürerek etkiler artırılmalıdır.

Ciltteki kararmalar için diğer çözüm önerileriniCilt kararması nasıl geçer? Cilt beyazlatma yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Topuk Bakımı için Ponza Taşı

Ponza taşının kullanım alanlarıiçerisinde en çok dikkat çekeni topuklar üzerinde bakım amaçlı kullanımıdır. Nasır ve ölü derinin uzaklaştırılması için kullanılan bu taş, en çok sertleşmiş topukları yumuşatma göreviyle karşımıza çıkar. Ancak kuru cilde uygulanan ponza tahrişe yol açarak çözülmek istenen nasırlanma sorununu artıracağından cildin bakım öncesinde nemlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

ponza taşı

Sıcak su içerisinde bir süre bekletilen ayakları ponza taşıyla ovarak ölü derilerin oluşturduğu sert katmandan kurtulabilir, bu esnada pul pul dökülen deri katmanlarını dahi görebilirsiniz. Bu dökülmeleri temizlemek için bir diş fırçası ya da banyo suyu kullanılabilmektedir.

Batıklar için Ponza Taşı

Tüylerin yanlış alınmasıyla birlikte gelişen bir sorun olan batıklar için de gözeneklerin temizlenerek arındırılması yani ponza taşı kullanımı gerekli görülmektedir. Aksi halde çözüme ulaştırılmayan batıklar nedeniyle ciltte iltihaplı akne ya da sivilceler meydana gelmekte, ilerleyen zamanda hem estetik sorunlara hem de acıya yol açabilmektedir.

Epilasyon yapılmasıyla birlikte batıklar için hazır hale gelen cildin düzenli ve hızlı bakımı yapılarak bu sorun çözülebilir.Ponza taşı kılkökleri açıldıktan sonra ciltte ölü hücre ve kir dolmasını önleyebilir. Bu defa ponza taşı uygulanacak alan geniş olduğundan cildi duş esnasında jel ya da sabun yardımıyla temizledikten sonra uygulama yapmanız gerekmektedir. Kullanımına düzenli şekilde devam edilen ponza taşı, birkaç uygulama sonrasında etkilerini gösterecektir.

Batıklar için koruyucu bir diğer önlem olan peeling uygulaması hakkındaki detaylarıPeeling Nedir? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır? yazımızda bulabilirsiniz.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com