Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Pomodoro Nedir? Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır? Pomodoro ile Verimli Çalışma

Son Güncelleme:
 Pomodoro Nedir? Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır? Pomodoro ile Verimli Çalışma

Zaman zaman masa başına geçip çalışmak isterken en kısa işlerin bile saatlerce sürdüğü, dikkatimizin dağınık olduğu ve verimsiz çalıştığımız anları hepimiz yaşamışızdır. Ancak sizin için de çalışmak güçse ve verim düşmesi kronik bir hal aldıysa bu konuda uzmanlarca etkinliliği ispatlanmış olan pomodoro tekniği ile siz de tüm çalışma sisteminizi değiştirebilirsiniz. Pomodoro tekniğiyle çalışmak için aşağıdaki yazımızdan detayları okuyabilirsiniz.

pomodoro

Pomodoro Tekniği

Pomodoro Nedir?

1980’li senelerde Francesco Cirillo isimli öğrenci tarafında daha verimli performans sergileme amacıyla geliştirilen bu tekniğin çıkış noktası bir mutfak zamanlayıcısıdır. Öğrenci mutfak zamanlayıcısını kullanarak yaptığı çalışmaları farklı zaman dilimlerine ayırır ve çalışmalarında büyük ivme kazanarak başarıya ulaşınca bunu çevresiyle paylaşır.

Pomodoro tekniğiyle çalışma kronometrenin domatese benzemesi nedeniyle birçok yerde domatesle sembolize edilir ve adı da İtalyanca domates kelimesinden gelmektedir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Tekniğin özellikleri ilk duyulduğunda birçok kişide yetersizlik ve basitlik algısı uyandırsa da uygulayıcı yorumlarına göre teknik basit olmasına rağmen oldukça etkilidir. Pomodoro çalışma tekniği şu adımlarla uygulanan ve belirli kuralları içeren bir sistemdir:

pomodoro

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

İlk olarak üzerinde çalışılmak istenen konuyu ve bunun için ayrılması gereken süre belirlenmelidir. Örnek vermek gerekirse tekniğimizde her çalışma seansı 25 dakika sürdüğünden 50 sayfalık bir yazı okumak için 50 dakikaya ihtiyacınız olacağını öngörüyorsanız iki seans yeterli olacaktır.

Pomodoro nasıl uygulanır sorusunu yanıtlarken bir diğer dikkat etmemiz gereken nokta da ne olursa olsun çalışma seansları arasında 5 dakikalık mola vermek gerektiğidir. Bu molalarda sosyal medyaya bakmak, telefon ya da televizyonla ilgilenmek ya da yaptığımız iş üzerinde düşünmek yasaktır. Bunun yerine oda içerisinde gezinmek, su içmek gibi  farklı ve basit aktivitelerle zihnin dinlenmesine izin verilmelidir.

Sonrasında ihtiyaç duyduğunuz anda bir kereliğine 15 ila 30 dakika süren uzun bir mola verme hakkınız vardır. Ancak bu molada her şeyi yapmak serbest olduğundan mümkün olduğunca az sayıda tutulmalıdır.

pomodoro

Pomodoro Tekniğiyle Çalışma

Uzmanlara göre verim alabilmek için günde 8 ila 16 pomodoro döngüsü yapmak yeterlidir. Ancak işinizin uzunluğuna göre bu sayılar değiştirilebilir. Önemli olan çalışma seansları içerisinde sigara içmek, yiyecek içecek tüketmek, çevrenizde açık elektronik cihaz bulundurmak, müzik dinlemek gibi dikkat dağıtabilecek her bir detaydan uzak durmaktır.

Pomodoro uygulamaları kullanarak ya da kronometre kullanarak 25 dakikalık çalışma+5 dakikalık mola şeklinde dilediğiniz kadar çalışma döngüleri oluşturabilir, çalışma periyotlarında dikkat dağıtacak ve molalarda işle ilgisi olacak herhangi bir aktiviteyle ilgilenmemek en önemli kuraldır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap