Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Polatlı’da neden kum fırtınası oldu? Kum fırtınası nedir, sebepleri neler?

Ankara'nın Polatlı ilçesinde meydana gelen kum fırtınası geceyi adeta gündüze çevirdin. Aniden gelişen kum fırtınası karşısında vatandaşlar ne yapacağını şaşırırken Polatlı'da neden kum fırtınası olduğu gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Peki kum fırtınası nedir? Ankara'da yaşanan kum fırtınasının sebepleri neler?
Eklenme:
 Polatlı’da neden kum fırtınası oldu? Kum fırtınası nedir, sebepleri neler?

Ankara’nın Polatlı ilçesinde aniden başlayan ve ilçeyi adeta karanlığa gömen kum fırtınası ağızları açık bıraktı. Daha önce Türkiye’de görülmemiş bir doğa olayı yaşanırken vatandaşlar da Polatlı’da neden kum fırtınası oldu sorusunun yanıtını aramaya başladı. CNN Türk meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli Ankara’da yaşanan kum fırtınasının sebeplerini anlattı. Peki kum fırtınası nedir? Kum fırtınasının sebepleri nelerdir?

Polatlı’da neden kum fırtınası yaşandı?

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaşanan kum fırtınasının ardından CNN Türk canlı yayınına bağlanan meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli hava olaylarının kuraklık ve ani yükselen basınç dalgaları nedeniyle meydana gelebileceğini söyledi. Türkiye’de fırtınaların bu seviyede yaşanmasının artık anormal normal haline gelmeye başladığını söyleyen Sürmeli, Akdeniz’de hortumların artması gibi rüzgarlarında kuvvetlendiğini bu nedenle İç Anadolu’da fırtınaların oluşabileceğini dile getirdi. Ankara’da Kum fırtınası oluşmasının nedeninin uzunca bir süredir yağış olmaması olabileceğini söyleyen sürmeli, “Bugün itibariyle bir günlük ve akşam saatlerine yönelik yağış beklentisi vardı ama bu yağış sıcaklık artışıyla beraber kendini gösteren bir yağış demiştik. Rüzgarlar da yaklaşık 35-40 kilometreler civarında, ancak çok kısa bir süreliğine rüzgar anlık bir sıçrama yaşıyor. Rüzgarın hamlesi dediğimiz; 50-55 km’ye çıkmış durumda. Bu da o rüzgar sebebiyle anlık sıçrama sebebiyle bu seviyelere gelmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Kum fırtınası nedir?

Kum fırtınası genellikle yaz aylarında oluşuyor ve toz fırtınasından farklı olarak yerden ince kum taneciklerinin kaldırılması şeklinde ifade ediliyor. Çöl ve çöle yakın yerleşim yerlerinde daha sık görülse de İç Anadolu gibi bazı yarı kurak iklimlerde de görüldüğü oluyor. Kum fırtınası genellikle 3-15 metre arasında gerçekleşse de bazen 1500 metreye kadar ulaşabiliyor. Rüzgâr kuvveti ile doğru orantılı olan kum fırtınası saatte 40 kilometrelik bir kıza sahip.

Kum fırtınası hava kirliliğini arttırıyor

Kum fırtınası gibi çöl tozları nedeniyle şehirlerde hava kirliliği artıyor. Bu nedenle kum fırtınası yaşanan bölgelerde vatandaşların dikkatli olması hava kirliliğine göre davranması gerekiyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Zuhal Topal’la Sofrada 21 Ekim Çarşamba puanları! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
21 10 2020 - 14:59
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 14 Ekim Çarşamba Konukları kim? Ebru Polat kimdir?
14 10 2020 - 08:23
Pastırma sıcakları nedir? Pastırma yazı ne zaman başlayacak?
13 10 2020 - 10:47
Doğan Şentürk Fatih Portakal’ı çabuk sildi! Fatih Portakal gidince FOX Haber’in reytingleri yükseldi
9 10 2020 - 10:38
ABD Başkanı Trump korona oldu Simpsonlar bir kez daha TT’nin zirvesinde
2 10 2020 - 10:38
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 2 Ekim Cuma konukları kim? Bol Eğlenceli konuklar geliyor
2 10 2020 - 09:06
Yorum Yap