Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Polatlı’da neden kum fırtınası oldu? Kum fırtınası nedir, sebepleri neler?

Ankara'nın Polatlı ilçesinde meydana gelen kum fırtınası geceyi adeta gündüze çevirdin. Aniden gelişen kum fırtınası karşısında vatandaşlar ne yapacağını şaşırırken Polatlı'da neden kum fırtınası olduğu gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Peki kum fırtınası nedir? Ankara'da yaşanan kum fırtınasının sebepleri neler?
Eklenme:
 Polatlı’da neden kum fırtınası oldu? Kum fırtınası nedir, sebepleri neler?

Ankara’nın Polatlı ilçesinde aniden başlayan ve ilçeyi adeta karanlığa gömen kum fırtınası ağızları açık bıraktı. Daha önce Türkiye’de görülmemiş bir doğa olayı yaşanırken vatandaşlar da Polatlı’da neden kum fırtınası oldu sorusunun yanıtını aramaya başladı. CNN Türk meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli Ankara’da yaşanan kum fırtınasının sebeplerini anlattı. Peki kum fırtınası nedir? Kum fırtınasının sebepleri nelerdir?

Polatlı’da neden kum fırtınası yaşandı?

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaşanan kum fırtınasının ardından CNN Türk canlı yayınına bağlanan meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli hava olaylarının kuraklık ve ani yükselen basınç dalgaları nedeniyle meydana gelebileceğini söyledi. Türkiye’de fırtınaların bu seviyede yaşanmasının artık anormal normal haline gelmeye başladığını söyleyen Sürmeli, Akdeniz’de hortumların artması gibi rüzgarlarında kuvvetlendiğini bu nedenle İç Anadolu’da fırtınaların oluşabileceğini dile getirdi. Ankara’da Kum fırtınası oluşmasının nedeninin uzunca bir süredir yağış olmaması olabileceğini söyleyen sürmeli, “Bugün itibariyle bir günlük ve akşam saatlerine yönelik yağış beklentisi vardı ama bu yağış sıcaklık artışıyla beraber kendini gösteren bir yağış demiştik. Rüzgarlar da yaklaşık 35-40 kilometreler civarında, ancak çok kısa bir süreliğine rüzgar anlık bir sıçrama yaşıyor. Rüzgarın hamlesi dediğimiz; 50-55 km’ye çıkmış durumda. Bu da o rüzgar sebebiyle anlık sıçrama sebebiyle bu seviyelere gelmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Kum fırtınası nedir?

Kum fırtınası genellikle yaz aylarında oluşuyor ve toz fırtınasından farklı olarak yerden ince kum taneciklerinin kaldırılması şeklinde ifade ediliyor. Çöl ve çöle yakın yerleşim yerlerinde daha sık görülse de İç Anadolu gibi bazı yarı kurak iklimlerde de görüldüğü oluyor. Kum fırtınası genellikle 3-15 metre arasında gerçekleşse de bazen 1500 metreye kadar ulaşabiliyor. Rüzgâr kuvveti ile doğru orantılı olan kum fırtınası saatte 40 kilometrelik bir kıza sahip.

Kum fırtınası hava kirliliğini arttırıyor

Kum fırtınası gibi çöl tozları nedeniyle şehirlerde hava kirliliği artıyor. Bu nedenle kum fırtınası yaşanan bölgelerde vatandaşların dikkatli olması hava kirliliğine göre davranması gerekiyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Zuhal Topal’la Sofrada 15 Eylül Salı puan tablosu! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
15 09 2020 - 15:49
Meriç İzgi kimdir? Etkileşim almak için maymuna yapmadığını bırakmadı
14 09 2020 - 10:53
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümit Can Uygun Müge Anlı’yı tehdit etti! Oraya nasıl silah sokabilirim?
11 09 2020 - 16:19
Kardelen Kamışlı kimdir? Hotel Carmine nerede ve neler yaşandı?
11 09 2020 - 10:38
Ankara’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak?
10 09 2020 - 11:32
Hafta sonu yasak gelen iller belli oldu mu? 12-13 Eylül 2020 hangi illerde yasak var?
8 09 2020 - 09:18
Yorum Yap