Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

PlayStation 5 tanıtım tarihi netleşmeye başladı

Eklenme:
 PlayStation 5 tanıtım tarihi netleşmeye başladı

Konsol dünyasında yeni nesil bekleyişi devam ediyor. Xbox ve PlayStation 5 markalarının yeni nesil cihazları, yapılan tanıtımlarla bekleyenlerini oldukça heyecanlandırdı. Yeni PlayStation modelinin ne zaman tanıtılacağı uzun süredir merak konusuydu. Tarihler netleşmeye başladı.

Konsolun yaz döneminin başında tanıtılması beklenen bir durumdu. Detayları kısa bir süre önce haber sitelerine ve sosyal medyaya düşen konsolun detayları bekleyenlerini heyecanlandırmıştı. Oyun kumandasının nasıl olacağını artık netleşen konsol, artık yalnızca resmi tanıtımını bekliyor.

PlayStation 5 özellikleri

PlayStation 5, bekleyenlerine oldukça güçlü özellikler vaat ediyor. Bu özelliklerinin ne olduğunu merak edenler için özelliklerini belirtmekte fayda var. Konsol, gücünü sekiz çekirdekli AMD Zen 2 mimarili işlemcisinden alacak. Bu işlemcinin çalışma hızı ise 3.5 Ghz. AMD’nin RDNA 2 mimarisini temel olarak kullanan ve 2.23 GHz’De saatte 10.28 teraflo ve 36 işlem birimi vadeden özel bir grafik işlemcisinin yer aldığı konsol, 16GB GDDR6 RAM ile gelecek.

Konsolun depolama konusunda da yeni teknolojiye geçtiğini söyleyebiliriz. Konsolun depolaması bir SSD ile sağlanacak. Bu SSD ile birlikte PlayStation 5’te 2GB’lık bir veri yüklemenin süresinin yaklaşık 0.27 saniye olacağı söyleniyor. Genişletilebilir depolama da sunan konsol, bunu bir adet NVMe SSD yuvası ile sağlayacak. Aynı zamanda taşınabilir HDD cihazlarını da destekleyecek şekilde bir USB yapılandırması mevcut.

Konsolun optik okuyucu kısmında ise 4K Blu-ray destekli bir okuyucu yer alıyor.

playstation 5 kontrolcüsü

PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar olacak?

Ürünün fiyatıyla ilgili detaylar da belli olmaya başladı. Konsolun yurt dışı fiyatının 499 Dolar ile 599 Dolar arasında olması bekleniyor. Ülkemizdeki satış fiyatıyla ilgili henüz bir resmi açıklama olmasa da gerek yüksek dolar kuru gerek de konsollara getirilen ek %50’lik vergi sonrası PlayStation 5 fiyatının 7500 ile 8500 TL olması bekleniyor. Depolama konusunda daha geniş alanlar isteyen kullanıcıların 10.000 TL’ye yakın bir bütçe ayırmaları bile gerekebilir. Anlaşılan, artık konsol dünyası ile oyunları daha uygun fiyatlı bir donanım çözümüyle oynamak mümkün olmayacak. Bakalım Sony, Türkiye için özel fiyatlandırma sunmayı deneyecek mi?

Ürünün 4 Haziran 2020 tarihinde tanıtılması bekleniyor.


Avatar

Blog ve forum dünyasıyla erken yaşta tanışan yazar, uzun bir süredir hayatına blog yazarı olarak devam ediyor. Espor içerik editörlüğü de yapan yazar.

İlgili Yazılar
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yorum Yap