PlayStation 4 Sabit Disk Yönetimi: HDD Yükseltme ve Yer Açma

NAVİGASYONPS4 Hard Diskte Nasıl Yer Açılır?Dosya ve Oyunları SilinEkran Görüntülerini, Video ve Temaları SilinSave Dosyalarını SilinHarici Disk BağlayınSabit Diski Değiştirme Hangi modeli aldığınıza bağlı olarak (PS4 ve PS4 Pro) Sony’nin PlayStation 4 oyun konsolları 500GB ya da 1TB dahili hafıza ile satılıyorlar. Bu alan başta epey çok gibi gelebilir fakat işletim sistemi, yeni oyunlar ve […]

05.08.2018 - 11:20
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Hangi modeli aldığınıza bağlı olarak (PS4 ve PS4 Pro) Sony’nin PlayStation 4 oyun konsolları 500GB ya da 1TB dahili hafıza ile satılıyorlar. Bu alan başta epey çok gibi gelebilir fakat işletim sistemi, yeni oyunlar ve indirilen içerikler kuruldukça PlayStation 4’ünüzün size yetmediğini göreceksiniz. Üstelik burada oyun save dosyalarını, ekran görüntüsü ve çektiğiniz videoları hiç hesaba katmıyoruz bile.

İyi haber şu ki çeşitli yollarla PS4 hard disk yer açma ve PS4 hard disk takma yöntemleri mevcut. Belli yöntemleri uygulayarak konsolunuzun sabit diskini boşaltabilir ya da HDD yükseltmesi gerçekleştirebilirsiniz.

PS4 Hard Diskte Nasıl Yer Açılır?

Dosya ve Oyunları Silin

Donanımsal geliştirmeler üzerine para harcamadan önce sabit diskinizde ne kadar yer açabileceğinize bakmanızı öneririz. İlk önce cihazınızın Ayarlar > Sistem Hafıza Yönetimi alanına gidin ve diskinizin oyun, diğer uygulamalar ve videolar tarafından ne kadar kullanıldığını görün.

Göreceksiniz ki özellikle 60-70GB üstü oyunlar diskinizin büyük bir kısmını işgal ediyor. Eğer bu oyunları yakın bir tarihte oynamayacaksanız yeni oyunlara yer açmak için konsolunuzdan silmenizi öneririz. Sonuçta istediğiniz zaman tekrar yükleme imkanınız olacak.

Ayrıca buradaki uygulamalar sekmesi altında hangi oyunun daha çok alan kapladığını tek tek görebilir, seçim yapabilirsiniz. Şunu da aklınızda tutun ki bir oyunu sildiğinizde kayıt dosyaları yerini koruyacaktır. Böylece yeniden yüklediğinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Son olarak sileceğiniz oyunlarda önceliği diski olan yapımlara verin. Dijital oyunları indirmek için çok daha vakte ihtiyacınız olacak.

Ekran Görüntülerini, Video ve Temaları Silin

Eski oyunları sildiniz fakat hâlâ PS4 hard disk yer açma niyetindeyseniz eski ekran görüntülerini, videoları ve hatta temaları da silmeyi düşünebilirsiniz.

İşlem oldukça benzer, yine Sistem kısmından disk yönetimine girin ve buradan galeri ile temalar kısmına girerek gereksiz dosyaları silin. Görüntüleri tek tek silebileceğiniz gibi topluca işlem de yapabilirsiniz. Aynı zamanda saklamak istiyorsanız tüm video ve ekran görüntülerini bir USB aygıtına aktarma imkanınız da var.

Save Dosyalarını Silin

Oyun kayıt dosyaları sabit diskinizde çok fazla fark yaratmaz fakat bazı saveler düşündüğünüzden büyük olabiliyor. Dolayısıyla ekstra yer açmak için gereksiz olanları silebilirsiniz. Örneğin bir daha asla oynamayacağınızı düşündüğünüz oyunlarla ilgili her şeyi konsolunuzdan kaldırın.

Bazı oyunlar kötü optimize edildiği için save dosyaları da gereğinden fazla yer kaplıyor. Bunlardan kurtulmak içni Ayarlar kısmına girin ve silme işlemini başlatın.

Harici Disk Bağlayın

PS4 HDD yükseltme imkanı da sunan bir konsol. Dolayısıyla kayıt dosyalarınızı ya da oyunlarınızı silmek istemiyorsanız doğrudan yeni bir harici disk de takarak hafızanızı genişletebilirsiniz. Bunun için iki metod var; harici bir USB disk takmak ya da var olan diski yükseltmek.

2017 Mart ayındaki 4.5 numaralı sistem güncellemesiyle PS4’e harici disk takma imkanı gelirken, USB 3.0 bağlantı destekleniyor ve 8TB’a kadar disk takabilirsiniz. Dolayısıyla takacağınız yeni disk işinizi fazlasıyla görecektir. Harici diski takmak için yapmanız gereken tek şey basitçe USB kablolarını bağlamak.

Sabit Diski Değiştirme

Eğer harici disk takıp konsolunuzu hantallaştırmak istemiyorsanız, mevcut diskinizi de değiştirebilirsiniz. 500GB ya da 1TB diski elbette daha çok yükseltmek isteyeceksiniz fakat Sony maalesef 2TB’a kadar izin veriyor. Aynı zamanda sadece 2.5 inç laptop diskleri takabiliyorsunuz. Yani masaüstü bilgisayar sabit diskleri PlayStation 4’te işe yaramıyor.

Seagate’in BarraCuda 2TB’lık modeli PS4 için iyi bir seçim olabilir. Biraz daha yüksek fiyat ödeyebilirseniz de hybrid model FireCuda’yı tavsiye edebiliriz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim