1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Plasenta Nedir? Ne İşe Yarar? Plasenta Kireçlenmesi Tehlikeli midir?
Plasenta Nedir? Ne İşe Yarar? Plasenta Kireçlenmesi Tehlikeli midir?

Plasenta Nedir? Ne İşe Yarar? Plasenta Kireçlenmesi Tehlikeli midir?

A+A-

Plasenta, hamilelik sürecince etkili olan, bebek ve anne arasında hayati öneme sahip fonksiyonları yerine getiren, doğum sonrası işlevi sonra erdiğinde, annenin vücudundan ayrılan karmaşık bir o kadar da mucizevi değerde bir organdır. Plasenta, bebeğe göbek bağı ile bağlıdır.

Yalnızca memeli canlılarda görülen bir durum olan plasenta, embriyonun rahim duvarına yerleşmesinden itibaren oluşmaya başlamakta, gebeliğin 3. ayında ise tam anlamıyla fonksiyonel hale gelmektedir. Hamileliğin son anına kadar büyümeye devam etmekte ve doğumla birlikte görevi sona ermektedir.

Plasentanın Görevleri Nelerdir? Plasenta (Bebeğin Eşi) Ne İşe Yarar?

 • "Bebeğin eşi" anlamına da gelen plasenta, anneden bebeğe, besin ve oksijen transferini sağlar. Fetüsün ihtiyacı olan sindirim ve solunum ihtiyacı bu şekilde karşılanmış olur.
 • Bebeğin vücudunda üretilen karbondioksit gibi atık maddeler önce plasentaya, oradan da annenin kan dolaşımına geçerek vücuttan atılır.
 • Plasenta, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gereken hormonların üretilmesini sağlar.
 • Annede bulunan antikorlar plasenta üzerinden bebeğe taşınır. Böylece bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir. Plasenta, özellikle gebeliğin 3. Ayından sonra annenin vücudunda oluşabilecek çeşitli enfeksiyonlara karşı bebeği korumaktadır.
 • Hamilelik döneminde annenin alkol, tütün mamulleri ve bebeğe zarar veren yan etkiler taşıyan ilaçlardan uzak durması önemlidir. Bu maddeler plasentadan geçerek bebeğe zarar verebilir.
 • Esnek bir yapıda olan plasenta, bebeğin rahat hareket edebilmesine olanak sağlar.
 • Normal doğumlarda, doğumdan sonraki yarım saat içinde vücuttan atılan plasenta, sezaryen doğumlarda, doktor tarafından çıkarılmaktadır.

Plasenta Kireçlenmesi (Bebeğin Eşinin Erken Yaşlanması) Nedir? Neden Olur?

Tıp dilinde Plasental Kalsifikasyon olarak adlandırılan, plasenta kireçlenmesi, nedeni tam olarak bilinmese de annede aşırı kalsiyum birikmesi, annenin doğum öncesinde çok zayıf bir bünyeye sahip olması, sigara kullanması gibi durumlarla ilişkilendirilmektedir. Plasenta kireçlenmesi, özellikle gebeliğin son dönemlerinde plasentada fazladan kalsiyum birikmesi şeklinde görülen kireçlenmedir. Plasentanın hayati değerde önemli olan görevlerini tam olarak yerine getirememesi gibi sorunlara yol açabilmektedir. Anneden plasenta yoluyla bebeğe taşınan oksijen ve besin miktarında azalmaya yol açmakta ve bebeğin gelişiminin zayıflamasına sebep olabilmektedir. Hamileliğin son haftalarında oluşan kireçlenmeler normal kabul edilirken, daha erken dönemlerde oluşan plasenta yaşlanmalarının doktorunuz tarafında sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekir.

Plasenta Kireçlenmesi Nasıl Tespit Edilir?

Ultrason ile yapılan muayenede, plasentada parlak ve beyaz bir görünüm saptanmışsa, bu plasenta kireçlenmesi belirtisidir. Fazla miktarda biriken kalsiyumdan dolayı bu şekilde görülmektedir.

Plasenta Kireçlenmesi Hangi Haftalardan Önce Görülürse Risklidir?

32.hafta ve öncesi plasentadaki kireçlenmelerin bebek açısından riskli olabileceği belirtilmektedir. 34, 36 ve 38. Haftalarda ortaya çıkan Plasental Kalsifikasyon (bebeğin eşinin yaşlanması) ise normal kabul edilir.

Plasenta Yaşlanması Tehlikeli midir?

Erken zamanda oluşan kireçlenmeler, bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesine engel olabilmekte, erken doğum, doğum sonrası annede vajinal kanamalar, bebeğin hayatını kaybetmesi gibi riskleri beraberinde getirmektedir.

Plasenta Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu durumdaki hastalar doktor nezaretinde takip edilir, herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmaz. Normal doğuma kadar beklemek riskliyse, doktor onayıyla sezaryenle doğum yapılabilir.

Plasenta Nedir? Ne İşe Yarar? Plasenta Kireçlenmesi Tehlikeli midir?

Plasenta Problemleri Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

Plasental problemler kesin olarak önlenemez ise de, sağlıklı bir hamilelik için şunlar yapılmalıdır:

 • Gebelik boyunca düzenli olarak sağlık uzmanına gidilmeli.
 • Yüksek tansiyon gibi durumlar yakından takip edilmeli.
 • Alkol ve sigaradan uzak durulmalı.
 • Sağlıklı beslenmeye dayalı bir diyet programı uygulanmalı.

Sonuç olarak, her plasenta kireçlenmesi görülen vakanın sorunlu bir hamilelik olduğunu söylemek mümkün değildir. Çoğu zaman, sağlıklı doğumla bu süreç sona ermektedir.Ancak bu tip bir durum yaşayan anne adaylarının daha sık aralıklarla, muayene olması, tansiyon değerlerinin takip edilmesi, NST ve ultrason ile gerekli test ve incelemelerin yapılması önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.