1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kanserden Koruyan Sebze Pırasa
Kanserden Koruyan Sebze Pırasa

Kanserden Koruyan Sebze Pırasa

A+A-

Pırasa insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Bunun yanında kozmetik sektöründe de kullanılan pırasanın ilaç yapımında da etkili bir rolü vardır ve bu sektörlerde de yerini almıştır.

Eski Mısırlılar kanseri, kalp hastalıklarını önleyebilen ve hatta daha iyi bir cilt güzelliği sağlayan pırasayı çok tüketirlerdi. Pırasanın yapabileceği tüm harika faydaları okuduktan sonra siz de bu sebzeyi daha çok seveceksiniz.

Daha önce bahsettiğimiz gibi pırasa soğan ve sarımsak ile kardeş bitkidir ve bu besin açısından zengin gıdalar gibi, çok çeşitli faydalar sunar. Pırasa ne yapabilir, faydaları nelerdir listesi uzun. Çoğu hastalığın kökenindeki iltihabı önlemek, vücudu kanserden ve hastalıklardan korumak gibi pırasayı beslenmenizin düzenli bir parçası yapmak için birçok neden vardır. Peki pırasanın faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir?

Kanserden Koruyan Sebze Pırasa

Pırasayı Yakından Tanıyalım

Pırasa, Allium ailesinden bir bitki üyesidir. Bitkinin yenilebilir kısmı, genellikle bir sap veya sapla kaplanan bir yaprak kılıf demetidir. Soğanlar ve sarımsaklar sıkı bir ampul oluştururken, pırasalar etraflarına toprak serpilerek açılmış uzun bir yaprak kılıfı üretir. Fotosenteze girmesi engellenebilecek bitkinin sayısı arttıkça, beslenme gücü artar!

Bu kıtır sebzeler, soğana benzer hafif bir tada sahiptir. Akdeniz ve Orta Asya’nın yerlisi olan pırasa, yüzyıllar boyunca birçok Avrupa diyetinin de temelini oluşturuyor ve genellikle şifa verici bir diyetin parçası olarak mutfaklarda yer alıyor.

Kanserden Koruyan Sebze Pırasa

Pırasanın 8 Faydası

Kansere Karşı Korur

Pırasaların en yaygın araştırılmış özelliği, farklı kanser türlerine karşı koruma yetenekleridir ve sebzedeki birden fazla element, koruyucu bir doğal kanser tedavisi olarak çalışma yeteneğinden sorumludur.

Bu tür bir kanser koruyucu bileşendir inulin, (fruktoz ile karıştırılmamalıdır) fruktandan ailesinden bir diyet lifi. İnülin, genellikle nişasta gibi diğer karbonhidratların yerini alan bitkilerde enerji depolar. Genetik ve Moleküler Araştırma'da yayınlanan bir çalışmada, inülin antimutagenik özellikleri için test edildi (DNA'yı mutasyonlara neden olan hasardan koruma yeteneği) Zarar görmüş DNA kaynaklı mutasyonlar çoğu zaman birçok kanserin oluşum nedeni olarak kabul edilir.

In Allium ailesi, (sarımsak ve soğan ile birlikte) pırasa kanser riskini belirleyen biyolojik süreçleri etkileyen kanser oluşumunun her aşamasında boyunca farklı etkilere sahip olduğu gözlenmiştir. Özellikle ilgi çekici olan pırasaların gastrointestinal sistem kanserleri üzerindeki ana etkisidir. Allium sebzelerini tüketmek de prostat kanseri riskindeki önemli bir düşüşle ilişkilidir.

Pırasanın kanserle savaşma kabiliyetindeki diğer bir faktörün, Allium sebzelerinde bulunan bir biyoaktif bileşik olan dialil trisülfit'tir. DATS olarak da adlandırılan bu değerli maddenin, yeni tümör hücrelerinin büyümesini durdurduğu ve mevcut tümörlerde kan damarlarının oluşmasını önlediği gösterilmiştir ( kanserli tümörlerin büyümelerini sürdürmelerinin bir yolu budur)

Pırasa da içerebilir alisin (sindiren gibi sülfenik asit üreten bir organosülfür bileşimi) sülfenik asidin vücudunuzdaki serbest radikallerin yayılmasını diğer besinlerden daha hızlı etkisizleştirdiğini fark edebilir. Vücuttaki düşük miktarlarda serbest radikallerin kanser olasılığı düşüktür.

Ancak, pırasadaki en etkileyici unsur kaempferol'dür. Bu doğal flavonol, kandaki oksidatif stresi gideren bir antioksidandır. Özelliklerinin bir incelemesine göre:

“Çok sayıda preklinik çalışmalar kaempferol'ün antioksidan, antienflamatuar, antimikrobiyal, antikanser, kardiyoprotektif, nöroprotektif, antidiyabetik, anti-osteoporotik, östrojenik / anti-östrojenik, anjiyotik, anti-osteoporotik, östrojenik / antestrojenik, anjiyotik, antiolitik ve antiolitik aktiviteler de dahil olmak üzere çok çeşitli farmakolojik faaliyetlere sahip olduğunu göstermiştir.”

Bu oldukça şaşırtıcı bir liste! Spesifik olarak, kaempferol tüketimi, mide kanseri ve muhtemelen kolorektal kanser risklerinin düşük olması ile bağlantılıdır. Bunun olası bir nedeni, kaempferolün, kan damarı astarlarını, sertliği azaltarak hasar görmekten koruyarak, damarların nitrik oksit salgıladıklarında gevşemelerine ve genişlemelerine izin vermeleridir.

Kalp Sağlığını Geliştirir ve Kalp Hastalığını Önler

Flavonoidler pırasa de kardiyovasküler hastalık için bir azalmış riski ile ilişkilidir. Flavonoidlerin kan basıncı, vasküler fonksiyon ve serum lipid seviyeleri (kan kolesterolü anlamına gelir ) üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu koruma, en azından kısmen, pırasadaki kaempferol varlığına bağlıdır.

Pırasa ayrıca yüksek miktarda B vitamini folatı içerir. Folat kalp sağlığında kritik bir rol oynar. Kalp krizi ve felç riskine bağlı bir bileşik olan kandaki homosistein seviyelerini azaltır. Bu yüzden folat eksikliği kalp için çok tehlikelidir.

Pıhtıların üçüncü kalp koruyucu özelliği, antioksidan polifenollerin konsantrasyonlarıdır. Polifenoller kan damarlarını ve hücreleri oksidatif hasardan koruyarak yine kardiyovasküler durumları önlemeye yardımcı olur.

Bütün bu çalışmalar koroner kalp hastalığı, periferik damar hastalığı ve felç gibi durumları önlemek için pırasayı harika bir seçenek haline getiriyor.

Kanserden Koruyan Sebze Pırasa

Hamile Anneleri ve Bebekleri Korur

Sağlıklı bir hamilelik ve doğum için birkaç basit sır vardır. Bunlardan biri de sağlıklı besin maddeleri tüketmek. Hamileyken, hareketleriniz doğmamış çocuğunuzu doğrudan etkiler, sizi ve bebeğinizi mümkün olduğu kadar canlı ve yüksek işlevli tutacak şeyleri tüketmeniz önemlidir. Pırasa bu yiyeceklerden biridir.

Uzun süredir sağlıklı bir hamileliğin parçası olduğu bilinen pırasalarda iyi miktarda folat bulunur. Vücuttaki yüksek folat seviyeleri DNA emilimine ve hücre bölünmesine yardımcı olur. Folat, nöral tüp kusurlarının yanı sıra düşüklüğün önlenmesine yardımcı olur. (omurga ve sırt fetal gelişim sırasında düzgün şekilde kapanmadığında ortaya çıkan hastalıklar ve bozukluklar.)

Hamilelik, çocuk doğurma sırasında pırasanın işe yarayabileceği tek aşama değildir! Allium meyveleri ve sebzeleri de, özellikle 28-31 haftalık gebelik döneminde, kendiliğinden erken doğum riskini azaltır. Bu önemlidir, çünkü bebeğinizin sağlıklı ve güvenli bir şekilde doğum yapabilmesi için rahimde gelişmesi için bolca zamana ihtiyacı vardır.

Daha sonra, Alliums'taki fruktooligosakaritler ( inülinden gelen bir fruktan ), bebeğinizin bağırsak hareketlerini düzenli tutmaya da yardımcı olabilir. Kabızlık yeni doğan sağlığı için en yaygın olarak görünen sorunlardan biridir ve emziren anne diyetinde pırasanın varlığı kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir (hem yeni doğanlarda hem de yetişkinlerde).

Kolesterolü Düzenler

Pırasadaki kükürt içeren bileşikler doğal olarak kötü kolesterol seviyelerini de azaltabilir, bu özellikle kalp hastalığı riski altındaysanız önemlidir. Pırasanın kanseri önleyici özelliklerinde tartıştığımız bileşiklerden biri olan allisin, kolesterol üretiminden sorumlu HMG-CoA redüktazdan karaciğerde spesifik bir enzimi inhibe eder.

İlginç bir şekilde, bu enzimi inhibe etmek, hepsi tehlikeli olan her önemli kolesterol düşürücü ilacın hedefidir. Neden yediğiniz yemeği ilaç olarak kullanmıyorsunuz? İhtiyacınız olanı yapmak için zaten pırasa kanıtlanmış bir seçenektir.

Bitkisel besinler pırasa, sülfidler ve tioller olarak, aynı zamanda, LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyelerini düşürerek kolesterol düzenler.

Kanserden Koruyan Sebze Pırasa

Metabolizmayı Artırır Ve Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Bu kadar düşük bir kalori ile (porsiyon başına sadece 61 kalori) pırasa, günlük kalori alımınızı büyük ölçüde etkilemeden tok hissetmenize yardımcı olan bir öğün olabilir. Kilo kaybında ve metabolizma artışında ilk faydaları, midenize ağırlık yapmadan tok hissettirme kabiliyetidir.

Pırasa gibi yüksek lif yiyecekleri yedikten sonra çok hızlı bir şekilde tekrar acıkmazsınız çünkü sindirimi daha uzun sürer. Lif içeriği metabolizma arttırıcı olarak çalışır, daha fazla kalori yakmanızı ve enerji seviyelerini korumanızı sağlar.

Pırasalarda bulunan inulin, bir prebiyotiktir (sindirilmeyen bir elyaf bileşiği). Sağlıklı probiyotik düzeyleri ile eşleştirildiğinde, prebiyotikler, bağırsak bakterilerinin dengesini ve çeşitliliğini koruyarak obezite ve kilo alma riskini azaltır.

Kanıt olarak, AMP ile aktive olan protein kinaz (AMPK) olarak adlandırılan bir enzimi, egzersiz ile polifenoller benzeri pırasalarda yüksek olan yiyeceklerle etkinleştirmek arasındaki ilişkiyi destekler. Eğer göbek yağını yakmak istiyorsanız, nootkaton ve kapsaisin ile beraber polifenol seviyenizi dengelemeniz gerekir. Yediğiniz yemekler bu süreçte kilit rol oynar.

Gut Sağlığını Geliştirir

Bağırsak sağlığının önemi ve sızdıran bağırsak sendromunun salgın prevalansı konusundaki artış sebebiyle, birçok insan bağırsaklarına nasıl daha iyi koruyabileceği konusunda cevaplar aramaktadır. Bu cevaplardan biri pırasanın besinsel güç kaynağıdır.

İçerisinde bulunan prebiyotikler sayesinde pırasa sadece obezite riskini düşürmekle kalmaz, ayrıca bakteri yönetme özelliğiyle düzgün yiyeceklerdeki besinlerin emilimini arttırır. Prebiyotikler ayrıca vücudunuzdaki zararlı atık maddelerini de ortadan kaldırır, bağırsak peristalsisini uyarır ( vücudunuzun bağırsaklarınızdan atmak için kullandığı istemsiz kas kasılmaları) ve sindirim sıvıları salgılar.

Çoğu hastalık, (özellikle sızdıran bağırsak hastalığı) iltihabı içerir. Unutmayın, yüksek lifli gıdalar (pırasa gibi) vücuttaki hücrelerin iltihaplanmasına karşı büyük bir savunmadır.

Kanserden Koruyan Sebze Pırasa

Enfeksiyonla Mücadele Eder

Pırasaları grip, soğuk algınlığı, saman nezlesi ve idrar yolu enfeksiyonları gibi enfeksiyonların doğal tedavi yöntemleri ile bilinir, çünkü farklı vücut sistemleri üzerindeki yatıştırıcı etkileri ve antiseptik etkileri vardır. Oksijen taşıyan ve enfeksiyonla mücadele eden sağlıklı kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin gelişimini destekleyen önemli miktarda A vitamini içerirler.

Pırasa ailesinden olan soğan, bir anti-grip mekanizması olarak araştırılmıştır. İnfluenza virüsüne karşı savaşabilme yeteneğinin, (sebzelerde bulunan fruktanların varlığından) pırasalarda bulunan fruktanlardan dolayı olduğu şüphelidir. Pırasa ile ilgili karşılaştırılabilir bir çalışma yayınlanmamış olsa da, bunun muhtemelen pırasanın aynı grip önleyici reaksiyonları sergilemesinin bir parçası olduğu varsayımı güvenlidir.

Kanserden Koruyan Sebze Pırasa

Pırasanın Diğer Faydaları

Araştırmalar pırasanın diğer faydalarını şöyle sıralıyor:

  • Konsantrasyon ve hafıza yeteneği de dahil olmak üzere, ruh halinizi ve bilişsel işlevinizi iyileştirir.
  • Retinaların düşük ışıkta daha iyi görmesine yardımcı olun (A vitamini varlığı nedeniyle)
  • Göz dokusunu katarak ve yaşa bağlı maküler dejenerasyona neden olabilecek oksidatif hasardan korur (bir lutein ve zeaksantin kaynağı olarak )
  • Kan akışını düzenleyerek, protein osteokalsinini aktive ederek ve iyi miktarda kalsiyum ve magnezyum sağlayarak kemikleri sağlıklı tutar.
  • Mükemmel bir demir kaynağı ve C vitamini vererek vücutta anemiyi önler ve anemik semptomları tedavi eder (vücudunuzun tükettiğiniz demiri emmesine yardımcı olur)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.