1. HABERLER

 2. HABER

 3. Pilatese Başlamak İçin Gerekli Olan Malzemeler
Pilatese Başlamak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Pilatese Başlamak İçin Gerekli Olan Malzemeler

A+A-

Pilates, 20. yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir fiziksel fitness sistemidir. Pilates, Birinci Dünya Savaşı sırasında rehabilitasyon programını geliştirmek amacıyla kuruldu. Joseph Pilates, bu dönemde yaralı askerlerin, kendilerini güçlendirerek ve dengeleyerek sağlıklarını kazanmalarına yardımcı olmak için tasarlamıştı. Günümüzde ise pilates popüler bir spor haline geldi. Doğru nefes alma tekniklerinin öğrenilmesini sağlayan pilates, aynı zamanda duruş bozuklukları ve sırt ağrılarının azaltılması amacıyla da tercih edilmektedir.  Pilates, temel olarak vücudunuzun 'güç merkezi' olarak düşünülebilecek çekirdeğe odaklanır. Çekirdeğiniz, omzunuzdan pelvisiniz (kollarınız ve bacaklarınız olmadan) arasındaki alandır ve bu alandaki tüm kasları kapsar.

Pilatese Başlamak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Pilates her ne kadar çok fazla ekipman gerektirmese de pilatese başlamak için gerekli olan bazı malzemeler vardır. Pilatesi bir spor salonunda eğitmenler eşliğinde yapmanız çok daha doğrudur. Ancak evinizde de bu malzemeleri bulundurarak ihtiyacınız olduğunda öğrendiğiniz hareketleri tekrarlayabilirsiniz. İşte mutlaka gerekli olan pilates malzemeleri:

 • Pilates Matı: Pilates matı hareketleri rahatça yapabilmenizi sağlar. Belirli kalınlıklarda olan pilates matlarının üzerine uzandığınızda kaymanızı engeller ve aynı zamanda hareketleri yaparken rahatsız olmamanızı sağlar. Pilates matı olmadan pilates yapmanız çok zordur. Bu nedenle en gerekli malzeme ise pilates matıdır. Pilates matı alırken dokusuna ve kalınlığına dikkat etmelisiniz. En ince pilates matı 4cm’dir, ancak daha kalınlarını alarak çok daha rahat olmanız da mümkündür.
 • Pilates Çemberi: Pilates çemberi birçok hareketi yapmayı sağlayan çok yönlü bir malzemedir. Genellikle bacaklar için kullanılan pilates çemberi aynı zamanda kollar için uygulanan hareketlerde de kullanılabilmektedir. Pilates çemberi esnek bir malzemeden üretilmiş olup, ana kas gruplarınızı çalıştırmanıza yardımcı olur.
 • Pilates Topları: Pilates topu pilates egzersizlerini yapmanızı sağlayan temel ihtiyaçlardan biridir. Büyük ve küçük pilates topu olarak iki çeşittedir. Büyük pilates topu kasları harekete geçirmek ve vücudu güçlendirmek için oldukça etkilidir. Küçük pilates topu ise 20 cm çapında olup genellikle bacak arasına alınarak yapılan hareketler içindir.
 • Pilates Lastiği: Farklı dirençlerde olan ve her bir direnç için farklı rengi bulunan pilates lastiği, özellikle kol ve bacak egzersizleri için tercih edilmektedir. Pilatese ilk defa başlayacak olan kişilerin düşük dirençli olan ve genellikle sarın renk olarak bilinen pilates lastiğini tercih etmesi daha iyi olacaktır.

Pilates Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Egzersizin kilo vermeye yardımcı olabileceği iyi bilinir, ancak herhangi bir egzersiz kilo kaybı için iyi midir? Pilates ve Yoga gibi bazı egzersizler, esnekliği arttırma, duruş geliştirme ve eklem hareketliliğini artırma gibi unsurlardaki yararları ile biliniyor. En çok merak edilen ise pilatesin kilo vermeye yardımcı olup olmayacağıdır.

Pilates bir egzersiz şeklidir ve herhangi bir egzersiz yaparken bazı kalorilerin yakılmasına yardımcı olacaktır. Pilates egzersizleri ağırlıklı olarak sırt, karın ve kalça kaslarını hedef alır ve belirli kasları çalıştırmak için vücudun kendi ağırlığını ve direncini kullanır. Egzersizlerin yavaş ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Başlangıçta Pilates, dansçılarda ve rehabilitasyonda popülerdi. Her şeyde olduğu gibi, Pilates yıllar geçtikçe gelişti ve popülerleşti. Pilatesin faydaları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Bel Ağrısı : Çalışmalar, spesifik olmayan bel ağrısı tedavisinde pilatesin olumlu sonuçlara neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 • Esneklik ve Hareketlilik: Pilates genel olarak, esnekliğin ve hareketliliğin artırılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Daha İyi Bir Duruş: Pilates, duruş geliştirmeye yardımcı olur.
 • Vücut Şekli: Vücudun şeklini değiştirmesinde pilates oldukça etkilidir. Özellikle kalça ve karın gibi bölgelerdeki kasların gerginleşmesi ve belin incelmesi pilates ile mümkündür.
 • Hamilelik Öncesi ve Sonrası : Bazı pilates programları gebelik için uyarlanmıştır ve doğum öncesi ve doğum sonrası durumlarında kişiye yardım etmektedir.

Pilatese Başlamak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Pilates ve Kilo Verme

Pilates kilo vermek için etkili bir araç olmasa da kilo vermeye yardımcı olabilir. Sadece pilates yaparak kilo vermek mümkün değildir. Ancak sağlıklı beslenerek, pilates yaparak ve bunun haricinde diğer egzersizlerden de yararlanarak kilo verilebilir. Pilates yaparken elbette kalori yakılmaktadır. Ancak kalori yakmak için nabız seviyesinin yükselmesi şarttır. Genellikle pilateste çok fazla nabız arttıracak hareketler olmasa da yine de bir pilates egzersizinde ortalama 241 ile 421 kalori yakılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.