Nedir?

Perma Nedir? Permanın Zararları ve Fiyatı

Perma kadınların çok sık tercih ettiği uygulama yöntemlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Öncelikle saçlara perma ilacı uyguladıktan hemen sonra bigudilere sarmalayarak belirli bir süre zarfı sonrasında saçlarda 2 ila 5 ay kadar süregelen bir dalga etkisi yaratır. Saçları daha iti ve kıvırcık hale gelemsine neden olarak adlandırılan perma yönetimi kadınlar tarafından sıklıkla kullanılır. İngilizce karşılığı “permament” yani kalıcı anlamına gelen perma yöntemi 1800’lü yılların sonlarından günümüze kadar ulaşmıştır. Düz saçlı kadınların yanı sıra hiç şekil almayan kadınların tercih ettiği yöntem olan perma, siyahi kadınlar tarafından da saçların daha yumuşak ve düz olmasını sağlamak adına kullanılır.

Perma Nedir?

Tamamen kimyasal yöntemler eşliğinde gerçekleştirilen perma uygulaması yeni yıkanmış ve telleri açılmış saçın üstüne her telin iç tarafından nüfus edecek bir şekilde ilacın yedirilmesi ile başlar. Daha sonrasında kıvrılıp bekletilmesi ile de saçın kıvrık bir şekle bürünmesi sağlanır.Permanın kötü bir şekilde yapılması saçı zayıflattığı gibi zamanla kırılmasına bile yol açabilir. Uygun miktarda ve doğru bir perma ilacı seçimi sayesinde ince ve kalın tipli saçlara hatta boyalı saçlara bile perma işlemi uygulanabilmektedir.

Permanızın türünü bigudilerin boyutu ile rahatça ayarlama şansına sahipsiniz. İri ve doğal dalgalar tercihiniz ise daha büyük bigudiler, küçük ve sık bir dalgalanma istiyorsanız küçük bigudilere ihtiyacınız var demektir. Bu şekilde saçlarınıza istediğiniz görüntüyü verebilirsiniz. Brezilya fönünün tersi olarak bilinen perma yöntemi özellikle yaz aylarında kadınların en büyük kurtarıcılarından biri olarak göze çarpar.

Perma Nedir? Permanın Zararları ve Fiyatı

Permanın Zararları ve Fiyatı

Perma esnasında mümkün olduğu kadar kafa derisine az müdahale önemlidir. Modern perma ilaçlarında en önemli nokta ise cilt hassasiyeti olarak bilinir. Bunun asla kimyasal bir madde olduğunun unutulmaması da çok önemlidir.

Permanın zararları arasında saçlarda kırılma veya yanma, alerji, deride kaşıntı, yanma, elektriklenme, saçlarda dökülme, saçlarda mikrop ve saçlarda kopma olabilir. Perma yaptırmak uzun süre bir değişimi de beraberinde getirdiği gibi sıkılma şansınız da oldukça fazladır. Perma sonrasında saçlarınıza özen göstererek uzmanlar tarafından yapılmadığı takdirde istenilen sonuçlar elde edilemeyebilir.

Permanın fiyatı ise ortalama 200 ila 300 lira civarında olup fiyatlar saçın uzunluğuna veya saç tellerinin kalınlık ve sıklığa göre değişim gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu