Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Perde, bulunduğu mekâna sıcaklık katarak ev dekorasyonunu tamamlayan en önemli aksesuarlardan biridir. Bu nedenle perde seçerken renk, model, kumaş gibi detaylar özenle seçilmelidir.  Perde seçiminizi doğru yapabilmek için odanın dekorasyonu, genişliği, mobilyaların rengi ve deseni, halıların rengi ve deseni gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru perde seçimi ile hem zevkinizi iyi bir şekilde ifade edebilir hem […]

10.06.2019 - 14:32
10.06.2019 - 14:32
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Perde, bulunduğu mekâna sıcaklık katarak ev dekorasyonunu tamamlayan en önemli aksesuarlardan biridir. Bu nedenle perde seçerken renk, model, kumaş gibi detaylar özenle seçilmelidir.  Perde seçiminizi doğru yapabilmek için odanın dekorasyonu, genişliği, mobilyaların rengi ve deseni, halıların rengi ve deseni gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru perde seçimi ile hem zevkinizi iyi bir şekilde ifade edebilir hem de evinizi daha şık bir hale getirebilirsiniz. İşte perde seçiminde dikkat etmeniz gereken püf noktaları…

Perde seçimi nasıl yapılır?

  • Yere kadar uzun perdeler seçerken iyi karar vermeniz gerekir. Uzun perdeler, yalnızca tavanı yüksek olan ve pencereleri büyük olan odalara yakışır. Tam tersi, uzun perdeler alçak tavanlı ve küçük pencereli bir odayı daha dar ve küçük gösterecektir.
  • Dar ve küçük alana sahip odalarda büyük desenli perdeler kullanılmamalıdır. Aynı şekilde geniş odalarda küçük desenli perdeler kullanılmamalıdır.
  • Odanızdaki duvar rengi ile perde rengi aynı olmamalıdır.
  • Mutfakta kullanacağınız perdeler, kolayca çıkarılıp takılabilmeli ve sık sık yıkamaya uygun seçilmelidir. Çünkü gün boyu yemek pişen mutfakta yemek kokusu perdelere siner. Bunun için yıkanabilen kumaşlarda olma şartı ile stor ya da jaluzi perdeler tercih edebilirsiniz.
  • Eğer mobilyalarınız desenliyse perdeleri düz renk seçmelisiniz. Hem mobilyalarınız hem de perdeleriniz desenli olduğunda karmaşık ve göz yorucu bir görüntü ortaya çıkacaktır.
  • Modern dekorasyondan hoşlanıyorsanız stor perdeleri tercih edebilirsiniz.
  • Odanın aydınlık ya da karanlık olmasını istiyorsanız perde kumaşının kalınlığına göre karar vermelisiniz. Eğer odanızın aydınlık olmasını istiyorsanız güneş ışığını geçirebilen ince kumaşlı ve beyaz renkli tül perdeleri tercih etmelisiniz.
  • Çocuk odası için seçeceğiniz perde, odayı ferah göstermesi için sade renklerde ve abartıdan uzak desenlerde olmalıdır.
  • Klasik ve avangart tarzı dekorasyona sahip odalarda kruvaze perde, toplamalı tül fon perde, Fransız tül perde gibi çeşitleri kullanabilirsiniz.
  • Country dekorasyona sahip odalarda ise dikkatli seçim yapılmalıdır. Genelde çiçekli desenler kullanıldığı için hem koltuklarda hem de perdelerde yoğun desenler kullanılmaması gerekir. Eğer koltuklarınız düz renk ise yere kadar uzun, çiçek desenli fon perdeler tercih edebilirsiniz.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim