Pentagon’dan Türkiye açıklaması: F-35 programından çıkarılması kararı sürpriz değil

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi ile ilgili beyaz saraydan beklenen açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının Türkiye'nin F35 programına katılımını imkansız kıldığı ifade edildi. Pentagon bu açıklamadan kısa süre sonra bir açıklama daha yaparak, Türkiye'nin en F35 programından çıkarıldığını duyurdu.

18.07.2019 - 10:09
18.07.2019 - 11:18
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin Beyaz Saray açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, F-35’lerin bu uçakların gelişmiş kapasitesi hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılacak Rus istihbarat toplama platformu ile bir arada bulunamayacağı belirtildi. Açıklamanın devamında ABD’nin Türkiye’ye Patriot satmaya çalıştığı belirtilirken, Türkiye’nin hava savunma sistemleri konusunda ihtiyaçlarının da karşılanmaya çalışıldığı ifade edildi. Türkiye ve ABD arasında ilişkilerin güçlü olduğu taraflarının da olduğu belirtilirken, her şeyin F-35 olmadığı ifade edildi.

Türkiye’yi F-35 programından çıkarma kararım sürpriz değil

Pentagon tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin F 35 programından çıkarıldığı belirtildi. Açıklamada Türkiye’nin ilk 400 hava savunma sistemleri aldığına dikkat çekilirken, işlerin bu noktaya gelmesinden dolayı üzüntü duyulduğu ancak Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması kararının sürpriz olmadığı belirtildi. Açıklamanın devamında Türkiye’nin F-35 programına katılımının askıya alındığı belirtilen, Türkiye’nin bu kararından dolayı iş imkanları ve ekonomik fırsatları kaybedeceği, F-35 programıyla bağlantılı 9 milyar dolarlık bir kayıp olacağı belirtildi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim