Haber

Pentagon S-400’lerle ilgili basın toplantısını Bakan Akar ile görüşünce bilinmeyen bir tarihe erteledi

ABD Savunma Bakanlığı dün ülkedeki gazetecilere Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminin teslimatına ilişkin bir basın açıklaması yapılacağını duyurmuştu. Açıklamanın ilk etapta Türkiye saati ile 18:15’te yapılacağı belirtildi ancak toplantı sürekli ertelendi. Pentagon son olarak yaptığı açıklamasında toplantının başka bir tarih ertelendiğini belirtti ancak herhangi bir tarih verilmedi.

MSB Akar ile Esper telefonda görüştü

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S400 hava savunma sisteminde ilk teslimat dün gerçekleştirildi. ABD Savunma Bakanı vekili Mark Esper, sistemin ilk parçalarının teslim edilmesinin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Akar, ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper’e, Türkiye’nin ciddi bir hava ve füze tehdidi altında bulunduğunu belirterek S 400 hava savunma sisteminin alımının Türkiye için bir zorunluluk olduğunu söyledi. Aynı zamanda bakan Akar Patriot konusundaki değerlendirmelerinde sürdüğünü ABD’li mevkiidaşına iletti. Bakan Akar aynı zamanda yaptığı görüşme sırasında muhatabına F 35 savaş uçağı projesinin aynı doğrultuda ve kendi yolunda ilerlemesi gerektiğini belirterek Türkiye’nin projenin ortağı olduğunu vurguladı.  Akar, F-35 ve S-400 sistemlerinin olası bir etkileşimi olması durumunda Türkiye’nin NATO’nun da dahil olacağı bir çalışma programı önerisinin de hala geçerli olduğunu ifade etti.

F-35 konusunda yükümlülükler yerine getirildi

Bakan Akar, telefon görüşmesi sırasında Türkiye’nin stratejik duruşunun değişmediğini belirterek, ABD’den alınacak F35 konusunda bütün yükümlülüklerin yerine getirildiğini vurguladı. Ayrıca görüşmede Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin zarar görmesi durumunda Türkiye’nin de ABD’nin de NATO çıkarlarına hizmet etmeyeceğini söyledi. Ayrıca görüşmede Suriye’deki meseleler ve ele alınırken Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgeyi oluşturacak yetkin ve uygun tek gücün Türk Silahlı Kuvvetleri olduğu bakan Hulusi Akar tarafından belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu