Peeling Nedir? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

NAVİGASYONPeeling Nedir?Peeling ÇeşitleriPeeling Nasıl Uygulanır? Son senelerde adı cilt bakımı ile ilgili konularda daha da sık geçmeye başlayan peeling ciltteki ölü katmanların ve hücrelerin ciltten uzaklaştırılması için yapılan basit bir uygulama yöntemidir. Güzellik salonlarında profesyonellerce uygulanabildiği gibi ev ortamında da oldukça kolay şekilde uygulanabilir. Tertemiz ve bebeksi bir cilde sahip olmak için yalnızca haftada bir […]

15.07.2018 - 1:34
15.07.2018 - 9:53
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Son senelerde adı cilt bakımı ile ilgili konularda daha da sık geçmeye başlayan peeling ciltteki ölü katmanların ve hücrelerin ciltten uzaklaştırılması için yapılan basit bir uygulama yöntemidir. Güzellik salonlarında profesyonellerce uygulanabildiği gibi ev ortamında da oldukça kolay şekilde uygulanabilir. Tertemiz ve bebeksi bir cilde sahip olmak için yalnızca haftada bir kere uygulamanın dahi etkili olacağı peeling hakkında detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

peeling

Peeling Nedir?

Peeling Nedir?

Yüz ya da vücut derisinin üst tabakalarında bulunan ölü hücrelerin ve siyah noktalara yol açan kirin arındırılması için cilde yapılan uygulamaya peeling denmektedir. ‘’Soyma’’ anlamına gelen bu işlem aslında kirin ve fazla yağın ciltten soyularak alınması olarak da tanımlanabilir.

Gün içinde birçok zararlı faktöre maruz kalan ve en hassas bölgemiz olan cildimiz, zamanla kir, güneş, yağlanma gibi faktörlerin etkisiyle yaşlanır, matlaşır ya da akne, sivilce gibi problemler yaşar. Bu nedenle cildin düzenli olarak özel solüsyonlarla arındırılması ve suyla durulanması gereklidir. Peeling yöntemi tam olarak bu görevi sağlarken aynı zamanda cildin dolaşımını artırarak renklenmesini ve yaşlanmayla savaşmasını sağlar.

Peeling Çeşitleri

Uygulamanın çeşitleri derin, orta ve yüzeysel olarak üçe ayrılmaktadır.

peeling

Peeling Çeşitleri

Derin peelingle ağır akne ve sivilce vakaları, derin izler, kırışıklıklar ve güneş hasarları ortadan kaldırılır. Oldukça nadir durumlarda tercih edilen bu işlem profesyonellik gerektirir. Orta dereceli peeling uygulamasında güneşin yarattığı yıpranma ve lekeler hedeflenir, gündelik yaşamdan bu uygulama sonrasında bir süreliğine uzaklaşmak şarttır.  Oldukça yaygın şekilde adını duyduğumuz yüzeysel kimyasal peeling ise sivilceler, ciltteki kurumanın yarattığı etkiler, hamilelik lekeleri, mat görünüm gibi yaygın kusurların tedavisini hedeflerken aynı zamanda cildin tazelenmesini ve nemlenmesini sağlar.

Peeling Nasıl Uygulanır?

Peeling uygulaması için hedef alınan bölge yüzse, ideal zamanın hemen uyku öncesi olduğunu söylemek mümkündür. İyice temizlenen yüz, peeling ürününün cilt üzerinde birkaç dakika boyunca dairesel hareketler aracılığıyla masaj şeklinde uygulanması ile temizlenir. İşlem bittiğinde yüzü yıkamak ve kazanılan nemi korumak için nemlendirici ile desteklemek gereklidir.

peeling

Peeling Uygulaması

Cildin dolaşımının artması ile mini kızarıklıklar oluşması normaldir, ancak kızarıklıkların geçmemesi halinde cilt için kullanılan ürün anında bırakılmalıdır. Ayrıca kızarma ve tahrişi önlemek için epilasyon sonrası peeling uygulamasından kaçınmak gereklidir.

Göz çevresi gibi hassas bölgelerde kimyasal ürünlere karşı dayanıklılık yetersiz olduğundan bu bölgelerde peeling kullanımı konusunda dikkatli olmak ya da kaçınmak gerekir. Vücudun diğer bölgelerinde de peeling uygulamasından faydalanılarak daha pürüzsüz bir cilt sağlanabilir, bunun için duşta lif yardımıyla el ve ayak öncelikli olmak üzere her bölgeye peeling ürünler uygulanabilmektedir.

Peeling yapmak için kimyasal ürünler kullanılmak istenmiyorsa evde bulunan doğal ürünlerle de peeling yapılabileceği unutulmamalıdır. Kahve bu konuda en yaygın tercih olurken, kuru kahve ile peeling yapmanın özellikle selülit için doğal çözümler arasında yer aldığı bilinmelidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim