Nedir?

PDF Dosyası Nedir? PDF Dosyası Nasıl Açılır?

.pdf dosya uzantısı Portable Document Format (Taşınabilir Dosya Formatı – PDF) anlamına gelmektedir. PDF dosyaları genellikle ‘sadece okunabilir’ şeklinde dökümanlardır ve üzerlerinde oynama yapılmaz. Bu sebeple de kullanıcı kılavuzlarında, e-kitaplarda, başvuru formlarında ve taranmış belgelerde sık sık PDF formatı tercih edilir.

PDF Dosyası Nedir? PDF Dosyası Nasıl Açılır?

PDF Dosyası Nedir?

PDF 1990’lı yıllarda iki şeyi başarmak amacıyla yaratılmıştı. İlki insanların herhangi bir donanım ya da işletim sisteminde bütün belge ve dosyaları açabilmeleriydi. Bunun için de ekstra bir uygulamaya gerek duymadan, sadece bir PDF okuyucu kullanabilecektiniz. Günümüzde ise bu başarıldı ve web tarayıcılar dahi PDF dosyalarını açabiliyor.

İkincisi ise PDF dosyalarını nerede açarsanız açın, şablon aynı şekilde gözükecekti. PDF bu noktada amaçlarına ulaşırken, bu dosyaların içinde yazılar, görseller, fontlar, bağlantılar, videolar ve hatta interaktif formlar dahi yer alabiliyor.

En İyi 7 PDF Düzenleme Programı

Özellikle de resmi belgelerde değiştirilmesinin ve düzenlenmesinin zor olması sebebiyle daha çok PDF formatının kullanıldığına şahit oluyoruz.

PDF Dosyası Nasıl Açılır?

PDF’ler standatlaşmış bir format olduğu için, bu formatı açabilen çok sayıda uygulama bulunuyor. İnternet tarayıcıları, Adobe’un resmi Acrobat Reader programı, üçüncü parti uygulamalar ve hatta kelime işlem programları dahi PDF’leri açabiliyor.

Fakat PDF dosyası açmak istiyorsanız artık eskisi kadar çok uğraşmanıza gerek yok. Günümüzde standart internet tarayıcılarının tamamı bu dosyaları sorunsuz açabiliyor ve macOS ile Windows işletim sistemlerinde bulunuyorlar. Eğer Acrobat Reader gibi ek bir PDF açma programınız bulunmuyorsa, sadece internet tarayıcınızla işinizi halledebilirsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken ise PDF dosyanızın bulunduğu klasörü açmak, ardından klasöre sağ tıklayarak ‘Birlikte Aç’ demek ve sonrasında da internet tarayıcınızı seçmek.

Fakat kontrolü daha çok elinize almak ve daha farklı özelliklerden yararlanmak istiyorsanız masaüstünüzde de bir PDF okuyucusu tercih edebilirsiniz. Adobe yapımı Acrobat Reader, PDF dosyalarını açmakta kullanılan resmi program. Üstelik tamamen ücretsiz olduğu gibi Windows, macOS, iOS ve Android işletim sistemlerinin tamamında var. Acrobat Reader’ı bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza yükledikten sonra tek yapmanız gereken şey PDF dosyasına çift tıklamak ya da dokunmak.

PDF Dosyası Nedir? PDF Dosyası Nasıl Açılır?

PDF Dosyası Nasıl Düzenlenir?

Eğer bir PDF dosyasını düzenlemek ve yine PDF olarak kalmasını istiyorsanız, bu noktada seçenekleriniz daha kısıtlı. En iyi alternatif her zaman için Adobe’un kendi yazılımı olan Acrobat DC fakat biraz pahalı olduğunu söylememiz gerek. Uygulamanın standart sürümü aylık ücret talep ediyor ve sadece Windows’ta bulunuyor.

Buna rağmen 7 günlük ücretsiz deneme sürümü var. Yani sadece birkaç PDF dosyasını değiştirme amacındaysanız işinizi görecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu