Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Pazartesi Sendromu Nedir? Pazartesi Sendromu Belirtileri

Hafta sonunun hızla geçmesi ve yeni haftaya başlanması bazı insanlarda huzursuzluk yaratır. Pazartesi sendromu yaşayan insanlarda depresif haller görülürken, bu sendrom ile alakalı tüm bilgileri sizler için derledik.
Eklenme:
 Pazartesi Sendromu Nedir? Pazartesi Sendromu Belirtileri

Hafta içlerinin hafta sonlarına kıyasla daha yavaş geçmesi oldukça dikkat çekiyor. Hafta sonu su gibi akıp giderken, hafta içleri günler geçmiyor şeklinde yakınan insanları çevrenizde muhakkak görmüşsünüzdür. Özellikle Pazartesi günleri korkulan günler arasında yer alır. Pazartesi sendromu çok sayıda kişinin iş yerlerinde olumsuz duyguları uyandıran bir duygudur.

Hafta sonunun ardından erkenden kalkmak ve işleri yoluna koymak için ofise gitmek insanlara sıkıntı verir. Pazartesi sendromu birçok kötü duyguyu bir arada barındırırken, bu durumun nedenini sizler için araştırdık.

Pazartesi Günlerinden Neden Korkulur?

Uzmanların araştırmaları doğrultusunda Pazartesi sendromunun bulaşıcı olduğu ifade edilir. Hem stres hemde kötü ruh halinin çalışma ortamında büyük etki yarattığı dile getirilirken, psikoloji alanında gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda duygusal durumların iş kalitesi üstünde büyük etki oluşturduğu söyleniyor.

Stresli olunduğunda üretkenlik azalma gösterirken, bu durumlarda yaratıcıık, meşguliyet, hızlılık ve motive oldukça düşük kalır. Pazartesi sendromları hem performansı hemde verimliliği azaltırken, birinin bu sendroma kapılması etrafında bulunan insanları da etkiler.

Söz konusu sendromu yaşayan insanları etkileyen bazı durumlarda bulunur. Bunların arasında yapılan işin zevk vermemesi, çalışma arkadaşlarıyla zor anlar yaşanması, iş yerinde takdir eksikliği, yanlış işte çalışmak yer alır.

Pazartesi Sendromu ve Bilim

İsveçlerin yaptığı bir araştırma neticesinde kalp krizlerinin en fazla Pazartesi günleri meydana geldiği ifade edilirken, söz konusu araştırmanın 7 sene boyunca yapıldığı ve bu kapsamda 156 bin hastane başvurusunun gözlemlendiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca yapılan araştırmada bu hastane başvurularının Pazartesi günleri yüzde 11 arttığı görülmüştür.

Pazartesi Sendromu Belirtileri

Pazartesi sendromu görülen kişilerde bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler birşeylerin ters gittiğini anlamaya yardımcı olacak işaretlerdir. İşinden memnun olmayan insanlar için yeni bir haftaya başlamak oldukça zorken, Pazartesi sendromu yaşayan insanların hissettiği bazı belirtileri sizler için araştırdık.

Bu sendroma sahip olan kişilerde genellikle bu belirtiler görülebilir;

  • Kan basıncı yüksekliği
  • Solunum problemleri
  • Baş ağrıları
  • Bilinç bulanıklığı
  • Huysuzluk


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sınavdan önce okunacak dualar! Zihin açan dualar nelerdir?
19 06 2020 - 19:19
Bugün Burcunuz Ne Söylüyor? İşte 13 Haziran 2020 Cumartesi Günlük Burç Yorumları
13 06 2020 - 11:24
Günlük Burç Yorumları 12 Haziran 2020 Cuma
12 06 2020 - 11:10
11 Haziran 2020 Perşembe Günlük Burç Yorumları
11 06 2020 - 13:27
10 Haziran Çarşamba Günlük Burç Yorumları
10 06 2020 - 11:06
9 Haziran Günlük Burç Yorumları
9 06 2020 - 15:04
Yorum Yap