Nedir?

Patchwork Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Yapılır?

Patchwork tekniği özellikle el işleri ile ilgilenen ya da dekorasyonu seven kadınların sıkça duyduğu tabirlerdendir. Daha önce deneseniz ya da denememiş olsanız dahi oldukça şık bulacağınız patchwork hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Patchwork Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Yapılır?

 Patchwork Nedir?

Önceki yıllarda beğendiğimiz ürünlere ulaşmak gerek fiyatı gerek bulunabilirlik durumu nedeniyle şimdiki kadar kolay değildi. Ancak sanayi ürünlerinin çeşitliliği hem fiyatları daha cazip kıldı hem de seçeneklerimizi artırdı.

El işi ürünler de bu durumdan nasibini almış olmakla birlikte patchwork ürünler de dekorasyonda daha da sık karşımıza çıkmaya başladı. İngilizce karşılığı yama olan bu kelimenin karşılığı aslında Anadolu’da çok uzun yıllarda kırkyama olarak biliniyordu. Uzun senelerdir evleri süsleyen bu işlemeler aynı zamanda Avrupa’nın etkisi altında kaldığı modellerdendir.

Patchwork Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Yapılır?

Farklı desen ve renklerde kumaşların kare ya da dörtgen şeklinde kesilip birbiriyle zıt şekilde kombinlenerek dikilmesine  patchwork tekniği deniyor. Yastıklar, yorganlar ve kilimler bu tekniğin en çok kullanıldığı yerler arasında bulunuyor.

 Patchwork Nasıl Yapılır?

Öncelikle  patchwork nasıl yapılır konusuna geçmeden önce kendinize bir model  belirlemeniz gerekiyor. Modele bağlı olarak kumaş parçalarını kare, üçgen ya da dikdörtgen şeklinde kesiyoruz. Bu parçaların şekli ne olursa olsun aynı büyüklükte olması ve kenarlarındaki ipliklerin temizlenmiş olması gerekiyor. Biraz sabır gerektiren bu hazırlık sürecinden sonra kumaşları birleştirmek kalıyor.

Kumaşların kenarları iç yöne katlanıp sonrasında birbirine dikilir, dikişlerin sağlamlığı bütünlüğü yakalamak açısından önemlidir. Elde edilmesi hedeflenen ürünün boyutuna ulaşana kadar bu şekilde patchwork dikişi devam eder. Bu işlem için seçilecek kumaşlar ne kadar bağımsız desenlerden oluşursa sonuç o kadar başarılı olacaktır. Ancak desensiz ve düz renkli kumaşları da bir arada kullanmak mümkündür.

Patchwork Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Yapılır?

Seçilen kumaşların dokusu ve türü aynı olduğu sürece desen ve renk uyumu tamamen kişilerin zevkine ve tercihine bağlıdır, teknik içinde böyle bir sınırlandırma yoktur.

Patchwork Kullanım Alanları

Günümüzde pek çok kişi tarafından bir hobi olarak icra edilen patchwork dekorasyon ürünleri farklı markaların vitrinlerini de süslemeye başlamıştır. Özellikle evinde İngiliz havası yaratmak isteyenler için bu dekorasyon ürünleri arasında kırlentler, kilimler, havlular, halılar, battaniyeler ve giysiler sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Dilerseniz el becerisi ve sabrı harmanlayarak siz de bu hobiyi deneyebilir, böylece eskiyen giysilerinizi rengarenk bir battaniyeye  dönüştürebilir, isterseniz bu ürünün hazır olanlarını dekorasyon ve giyim mağazalarından temin edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu