1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Pasif Gelir Nedir, Pasif Gelir Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?
Pasif Gelir Nedir, Pasif Gelir Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Pasif Gelir Nedir, Pasif Gelir Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

A+A-

E-ticaret sektörünün gelişmesi ve dijital reklamcılığın geleneksel reklamcılığı geride bırakmasıyla birlikte pasif gelir kavramı çok daha fazla önem kazandı. Pasif gelir terimi detaylı olsa da kısaca tanımlamak gerekirse, uyurken bile para kazanmaya yarayan bir gelir türüdür. Terimin detaylarına girmek gerekirse, reklam geliri olan bir internet sitesine sahip olmak veya sosyal medya üzerinde kazanç elde edilebilecek bir hesaba sahip olmak pasif gelir elde etmenin yöntemlerine verilebilecek örneklerin başında gelmektedir.

Pasif gelir, internet ve dijital reklamcılıktan önce de var olan bir kavramdı fakat bu iki kavramla birlikte pasif gelir, uyurken bile para kazanmak anlamına evrildi. Sanılanın aksine, pasif gelir oluşturmak çok kolay değildir ve ilk başlarda büyük emek istemektedir. Diğer yandan, pasif gelirin aktif geliri geçtiği durumlarda kişiler mevcut işlerinden ayrılarak pasif gelir sağladıkları işlere de yönelebilir.

Günümüzde insanların çoğunun sevdiği işleri yapmadıklarını düşünürsek, pasif gelir oluşturarak hem sevdiğiniz işi yapabilir hemde gelir elde edebilirsiniz. Bu yazımızda ise pasif gelirin neden bu kadar önemli bir kavram olduğunu ve pasif gelirin avantajlarından bahsedeceğiz.

Esnek Çalışma Saatleri

Pasif gelirin en önemli avantajı, esnek bir çalışma saatine imkan tanımasıdır. Normal işler saat 08:00 ile 17:00 gibi belirli bir saat aralığına sahipken, pasif gelir oluşturmak için gecenin herhangi bir saatinde de çalışma yürütebilirsiniz.

Esnek çalışma saatleri birçok kişi için çok önemli bir avantaj olarak görülmese de, pasif gelir oluşturmak için uzun süredir çalışan kişilerin sırf bu avantaj sebebiyle mevcut işlerini bıraktığıyla ilgili bir çok geri bildirim bulunmaktadır.

Bu gelir yöntemiyle dilediğiniz zaman çalışabilir, dilediğiniz zamanı kendinize ayırabilirsiniz. Mesai gibi sorunlarla uğraşmadan kendinize bol bol vakit ayırarak çalışma imkanınızın olması bu gelir türünün en temel avantajıdır.

Maddi ve Manevi Rahatlık

İstanbul veya Ankara gibi büyükşehirde yaşamak hem finansal açıdan hemde manevi açıdan oldukça yıpratıcıdır. Yaşanan trafik sorunları ve yaşamın pahalı olması insanları büyük stres altında yaşamaya mecbur bıraktığı için büyükşehirlerde yaşamak giderek zorlaşmaktadır. İnsanların bu şehirlerde hala daha yaşamasının temel sebebi, hayatlarını devam ettirmek zorunda olmalarından kaynaklanmaktadır.

Aylık gelirinizin kira ve diğer temel ihtiyaçlarınızı karşıladığını düşünelim. Her ay borçlanmıyor fakat kendinize de para ayıramıyorsunuz. Kendinize ayda 500 TL kazanç sağlayabileceğiniz bir pasif gelir yöntemi buldunuz ve günde sadece 1-2 saat çalışma yaparak bu kazancı sağlıyorsunuz. Pasif gelirden elde ettiğiniz kazançla hafta sonları şehir değiştirebilir veya bu parayı biriktirerek kaliteli bir tatil yapabilirsiniz.

Pasif gelirin mevcut gelirle aynı olduğunu varsayalım. Mevcut işinizden ayrılsanız bile pasif gelirden elde ettiğiniz kazanç size yetiyorsa, mevcut işinizden ayrılarak tüm dikkatinizi pasif gelir elde ettiğiniz işe ayırarak finansal açıdan daha iyi bir hayat sürebilirsiniz.

Sevilen İşi Yapabilme İmkanı

Pasif gelir yönteminin en önemli avantajlarından birisi de, kişilerin sevdiği veya ilgi duyduğu işi yapabilmesine olanak sağlamasıdır. Ülkemizin şartlarından dolayı birçok insan sevdiği işi yapamamaktadır. Örneğin, uzaya ilgi duyan bir kişinin bu alanda eğitim alması veya çalışmalar yapması durumunda işsiz kalması muhtemeldir çünkü ülkemizin uzay alanındaki faaliyetleri çok kısıtlıdır. Bu kişiler genellikle yurt dışına yerleşmekte ve farklı ülkelerin uzay enstitülerinde görev almaktadır.

Örnekten devam etmek gerekirse, kişi uzayla ilgili bilgi ve birikimini bir Youtube kanalı açarak insanlara aktarabilir. Eğer gerçekten bilgili bir kişiyse hazırladığı videolarda etkili olacağı için pasif gelir yöntemlerinden olan Youtube kanalıyla ciddi kazançlar sağlayabilir.

Youtube yöntemini açmak gerekirse, bugün birçok insan bu platform sayesinde kazanç elde etmektedir. Eğer bir el beceriniz varsa veya ilgi duyduğunuz alana yönelik rakip bir kanal projesi bulunmuyorsa hitap ettiğiniz kitle az olsa da rakibiniz olmadığı için tüm kitleyi etrafınızda toplayıp ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda pasif gelirin önemini ve pasif gelir oluşturmanın avantajlarından bahsettik. Konuyla ilgili bir sonraki yazımızda da pasif gelir yöntemlerini anlatmaya çalışacağız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.