Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Son Güncelleme:
 Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Metal maddelerin zamanla oksitlenmesi sonucu oluşan, çıkarılması oldukça güç olan lekelere pas lekesi denilmektedir. Çamaşırlarda, fayansta, bıçakta, halıda, perde ya da başka kumaşlarda pas lekelerine oldukça rastlarız. Bu lekeleri çıkarmak için her yöntemi deneriz ama çoğu zamanda hüsrana uğrarız. Hatta denediğimiz bazı yanlış uygulamalarla pas lekesinin çıkmasını farkında olmadan daha çok zorlaştırırız. Pas lekesi nasıl çıkar sorusunu en etkili ve doğru yöntemleri ile sizlerle paylaşacak olursak;

Fayanstaki Pas Lekesini Çıkarmanın Yöntemi

Bayanların sıklıkla karşılaştığı fayansta bulunan pas lekeleri için pas sökücü kimyasallardan faydalanabilirsiniz. Öncelikle pas bulunan fayansı bulaşık deterjanı, cif gibi temizleyiciler yardımı ile kabaca temizleyin ve durulayın. Daha sonra paslı kısma pas sökücü spreyi sıkın ve en az 15 dk bekleyin. Süre bitiminde sadece su ile bu alanı dikkatlice yıkayın. Paslı suyun arınma işlemi sırasında temiz zeminlerde leke yapmamasına özen gösterin. Bu işlemlerden sonra tekrar köpüklü su ile zemini iyice temizleyin.

Halıdaki Pas Lekesini Çıkarmanın Yöntemi

Halılarda meydana gelen pas lekesini plastik bir kart yardımıyla dikkatlice kazıyın. Nemli olan süngere az bulaşık deterjanı damlatarak lekenin üzerine tutun ve daha sonra soğuk su ile ıslatılmış beyaz bir havlu ile emdirme işlemi yapın. Pas lekesi geçene kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Hala leke geçmiyorsa, pas lekesinin üzerine limon suyu döküp 2-3 saat bekletin. Nemli bir havlu ile emdirme işlemi sonucu lekeden kurtulursunuz.

Bıçaktaki Pas Lekesini Çıkarmanın Yöntemi

Bulaşık makinesine atmanın sonucu olarak en çok bıçaklarda pas lekesi oluşmaktadır. Bıçaklarda oluşan pas lekesini çıkarmak için bıçağı 6-7 kere büyük bir soğana batırıp çıkarmanız lekeden kurtulmanız için yeterli olacaktır.

Çamaşırlarda Pas Lekesini Çıkarmanın Yöntemi

Beyaz renkli giysiler ya da çamaşırlar için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Alacağınız en önemli tedbir pas lekesi oluşan çamaşırlarınızı ovmamanızdır. Çünkü ovma işlemi pas lekesinin kumaşa daha fazla yerleşmesine sebep olacaktır. Kumaşlardaki pas lekesini çıkarmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

-Lekeli bölgeyi limon suyuna batırın ve hatta lekenin çıkması için lekeli kısma biraz da tuz ekleyin. Limon suyu ve tuzu macun kıvamına getirerek de lekeye müdahale edebilirsiniz.

-Beyaz sirke ve tuzu limon suyundaki tarif gibi macun kıvamına getirerek kıyafetlere uygulayabilirsiniz. Beyaz sirkede en güçlü ve etkili doğal leke çıkarıcılarındandır.

-Giysileriniz açık renkli, solma yapmayacak renkte ise güneş ışığını kullanarak da lekeyi soldurabilirsiniz. Bu işlem beyazlar için tavsiye edilmektedir. Renkli kıyafetlerinizin solma olasılığına karşı biraz risklidir.

 

 


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kavurma nasıl yapılır? Kurban kavurması yapılışı ve tarifi
31 07 2020 - 11:26
Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020
19 07 2020 - 10:44
Yılan burcu özellikleri nelerdir? Yılan burcu hangi tarihler arasında?
16 07 2020 - 16:29
Burçlar değişti mi? NASA burç tarihlerinin değiştiğini doğruladı
16 07 2020 - 15:09
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
22-28 Haziran 2020 Haftalık Burç Yorumları! Bu Hafta Burcunuz Ne Söylüyor?
22 06 2020 - 12:16
Yorum Yap