1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Parmak Çıtlatma Hareketi Nedenleri ve Zararları?
Parmak Çıtlatma Hareketi Nedenleri ve Zararları?

Parmak Çıtlatma Hareketi Nedenleri ve Zararları?

A+A-

Gün içerisinde özellikle ellerini aktif bir şekilde kullanan ve eklemleri yorulan bireyler kimi zaman alışkanlıktan ötürü kimi zaman da sağlamış olduğu rahatlık hissinden ötürü sıkça parmaklarını çıtlatma hareketini gerçekleştirirler. Yıllardır bu davranışın el üzerinde yer alan eklemlere herhangi bir zarar verip vermediği tartışmaları ve araştırmaları sürmektedir.

Parmaklarımızı çıtlattığımız anda duyulan bu ses, aslında eklemlerin arasında eklem hareketini kolaylaştıran ve aşınmayı önleyen özel bir sıvıdan kaynaklanır. Bu sıvı içerisinde yer alan baloncuklar çıtlatma hareketi esnasında patlar ve ortaya bu ses çıkar. Eklemlerin yer aldığı bu noktalar özel bir tabaka halinde sinovia adı verilen kaygan özellikteki bir  sıvıyla kaplı olduğuna dikkat çekilmelidir. Örneğin, herhangi bir parmak eklemini bu hareketi yaparak çıtlattığınız zaman, eklemin karşılıklı gelen uçları birbirinden ayrılmaya başlar. Eklemlerinizi saran bu kapsül ise o esnada  genişleyerek bölgedeki baskıyı azaltır. Bu durum meydana geldiğinde ise sinoviya sıvısında yer alan gazlar baloncuk oluşmasına sebep olur. Bu baloncuklar olayın akabininde çıtlama şeklindeki o meşhur sesi çıkartarak patlar.Parmak Çıtlatma Hareketi Nedenleri ve Zararları?Bu baloncukların sinoviyal sıvı içinde dağılması için aşağı yukarı yarım saat gerekmektedir. Bu yüzden herhangi bir eklemi kütletip o sesi duyduktan yaklaşık olarak yarım saatlik boyunca bu eylemi tekrarlamamak  gerekmektedir.  Araştırmalar parmaklarını devamlı olarak çıtlatmayı alışkanlık haline getirmiş insanların artrit başta olma üzere çeşitli kemik rahatsızlıklarına karşı daha yatkın olduklarını ortaya koymuşken, bazı araştırmacılar ise bu sonuca ulaşacak herhangi bir araştırma sonucu ortaya koymamıştır. Parmak Çıtlatma Hareketi Nedenleri ve Zararları?

Parmak çıtlatma problemi kimlerde görülür?

Bu problemlerin en fazla görüldüğü yaş grubu ise 40 yaş üzerindeki yetişkinlerdir. Parmak çıtlatma hareketi ile eklemleri kütletme sebebiyle ortaya çıkan problemler ise en fazla el ve de boyun bölgesinde  görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu problemlerin önüne geçilmesinin en iyi yolu ise çeşitli egzersiz hareketlerini doğru bir şekilde ve düzenli olarak yapılmasından geçmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.