Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Parkinson hastalığı, çevrede sık görülen ve aynı zamanda “motor- sistem hastalıklar” grubuna ait dopamin ismi verilen hormonu üreten beyin hücrelerinin azalmasıyla oluşan bir hastalık türüdür. Genelde 50 yaş ve üzeri bireylerde görülmektedir. Günlük hayatı etkileyen bir hastalıktır.
27.06.2018 - 23:50
27.06.2018 - 23:50
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Parkinson Nedir?

Parkinson hastalığı, kademe kademe yani progresif olarak ilerleyen bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişilerde el, kol, bacak, çene ve yüz kaslarında titreme gibi belirtiler görülür ve zamanla kötüye gider. Hastalığın iyice ilerlemeye başlamasıyla hasta birey kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamamaya başlar ve zamanla yürüme, yemek yeme ve konuşma zorluğu yaşayabilir. Genelde 50 yaş ve üstünde görülür.
Ne yazık ki Parkinson hastalığının tedavisi şu an bulunmamaktadır. Ancak buna rağmen bazı ilaç takviyeleri ile hastalık kontrol altına alınabilir ve semptomları hafifletilebilir. Bazı durumlarda belirtilerin iyileşebilmesi amacıyla beynin çeşitli kısımlarına cerrahi müdahale gerekebilir.

Parkinson hastalığı

Parkinson’un Belirtileri Nelerdir?

Dopamin hormonu, beyin tarafından üretilen mutluluk hormonu adıyla da bilinen vücut nörotransmiterlerinden biridir. Parkinson hastalığı, vücutta bulunan dopamin hormonu salgısının azalmasına ve durmasına neden olur. Bunun sonucunda da birtakım belirtiler baş gösterir.
1. Titreme:
Tremor ismi verilen el titremesi, kontrolsüz baş parmağı titremesi, çene ve dudakta seğirmeler ve benzeri durumlar Parkinson hastalığının bilinen en sık görülen belirtilerdendir.
Fakat titreme belirtilerinde dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Her titreme Parkinson hastalığının belirtisi olmayabilir. Herhangi bir zorlamadan dolayı ya da kullandığınız herhangi bir ilaç sebebiyle de bu titremeler görülebilir. Ancak çok sık tekrar eden şiddetli titremeler görüyorsanız mutlaka bir doktora görünün.
2. Hareketlerin yavaşlaması:
Tıp dilinde bradikinezi olarak geçen, hareketlerin yavaşlamaya başlaması da Parkinson hastalığının belirtilerinden biridir. Bradikinezi, bireyin normal hayatında yaptığı hareketleri bile zorlaştırarak, aktivitenin tamamlanma süresinin uzamasına neden olmaktadır. Çoğu Parkinson hastası bu durumun, ayaklarının yere yapışmış gibi hissettirdiğini söylemektedir. Bradikinezi, kasların sertleşmesine neden olmaktadır. Bu durum da hareket kabiliyetini sınırlar. Ardından bu sorunları kas ağrıları, omuz ve kalça tutulması takip edebilir.
3. Konuşmada değişimler:
Parkinson hastaları bazen konuşurken sıkıntılar yaşayabilir. Parkinson hastaları normalden daha hızlı ya da daha alçak ses ile konuşabilir, cümleler arasında duraklamayı unutabilir, konuşurken tereddütte kalabilir ya da konuşurken kullandığı mimikler veya el hareketleri azalabilir ya da durabilir. Bu tür normal olmayan durumlar, Parkinson hastalığının belirtilerinden olabilir.
4. Koku alma yeteneği:
Parkinson hastalığına sahip bireylerde koku alma yeteneği azalır. İlerleyen aşamalarda keskin veya hafif kokuları alamama ve tanıyamama gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
5. Uykuda hareketler:
Parkinson hastaları derin uykularında tekme atabilir, yumruk atabilir ya da yataktan düşebilir.
6. Sindirim sorunları:
Parkinson hastalığına sahip insanlarda, bağırsak hareketlerinin azalması sonucu kabızlık gibi problemler ortaya çıkabilir. İdrarı tutamama ya da idrar yapamama gibi sorunlar da olabilir.
Parkinson Hastalığının Nedenleri Nelerdir?
Parkinson hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak bazı faktörlerin riski arttırdığı bilinmektedir.
– Genlerde meydana gelen mutasyonlar
– Bazı toksinler
– Kalıtsal özellikler

Parkinson hastalığı nedir

Parkinson Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Parkinson Hastalığı için kesin bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak çeşitli ilaçlar ile semptomları kontrol altında tutulabilir.
İlaçlar beyin tarafından dopamin hormonuna dönüştürülür ve kullanılır. Bazı ilaçlar ise dopamine dönüşmeden kullanılabilir.
Bir diğer tedavi yöntemi ise derin beyin stimülasyonu adı verilen yöntemdir. Beynin çeşitli noktalarına elektrotlar yerleştirilerek gerçekleştirilen cerrahi bir yöntemdir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim