Parkelerin Kabarmasını Önlemek için Ne Yapmak Gerekir?

Şık bir zemin kaplaması olarak dikkat çeken parkeler ne yazık ki nem ya da suya maruz kaldığında kolayca kabarmakta, bu nedenle hem döşeme hem de kullanım anında bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir. Parkelerin kabarmasını önleme konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
29 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Zemin kaplama için en sık tercih edilen malzemelerin başında gelen parkeler, kendi içinde lamine, masif, laminant gibi farklı türlere sahip olmakla birlikte türü ne olursa olsun bu şıklığı en sık bozan problem kabarmalar olmaktadır.Parkelerin kabarmasını önlemekiçin neler yapılabileceğine dair tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

parkelerin kabarması

Parkelerin Kabarmasını Önlemenin Yolları

Ahşap kökenli bir malzeme olduğundanparkelerin kabarmasını önlemek içinsu ve nemden koruma en temel kuraldır. Suya teması ile birlikte şişmeye meyilli hale gelen parkeler bulunduğu kalıba sığmayarak kabarma yapmakta, bu nedenle su ile temas eden ahşabın anında kurumasını sağlamak gerekmektedir.

Parkelerin kabarmasıhalinde eğer sizin dışarıdan bir etkiniz olmadıysa alt zeminde bulunan bir su kaçağından şüphelenir. Bu durumu kontrol ettirmek adına bir tesisatçıya başvurarak su borularını kontrol ettirmek en akıllıca yöntem olacaktır.

parkelerin kabarması

Dışarıdan bir etki yaratan rutubet sorununa karşı ise özellikle zemin katta bulunan evlerin daha dikkatli olması gerekmektedir.Parkelerin kabarması nasıl önlenirsorusuna yanıt olarak yerle duvarlardaki birleşme noktaları örtü ya da bant ile kapatıldıktan sonra parke döşenmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Bu sayede muhtemel kabarmalar henüz parkeler döşenmeden önlenebilir.

Bakımlı olduğu gibi daha parlak görünen parkeler içinAhşap Parkeleri Parlatmanın Yolları yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Yalnızca zeminden değil, üstten gelecek olan su ve nem faktörlerine karşı da korunması gereken parkelere bu amaçla cila uygulaması yapmak oldukça etkili olacaktır.Parkelerin kabarmasının nedenleriarasında parkelerin birleşim yerleri arasındaki boşluklar ve bu boşluklardan sıvıların sızarak alta inmesi yer almakta, bu nedenle banyo ya da mutfak gibi yerlerde parke yerine suya dayanıklı döşemeler tercih edilmelidir.

parkelerin kabarması

Parkeler neden kabarırsorusunun bir diğer yanıtı da ortamın yüksek nemli olmasından ileri gelmekte, %60 üzerinde nem oranının kabarma için risk teşkil ettiği bilinmelidir. Ortamda parke kullanmak istiyor ancak %60 üzerinde nem oranına sahip olduğu için çekimser kalıyorsanız nemi yok eden havalandırma cihazlarından yardım almanız oldukça etkili olacaktır.

Döşeme esnasında parkeler ve duvar arasındaki boşluğun genleşme faktörü göz önünde bulundurulmadan fazla az bırakılması da bir diğer kabarma nedeni olmakla birlikte, döşeme esnasındaparkelerde kabarmayı önlemekiçin 1,5 ila 2 cm. kadar boşluk bırakılması gerektiği unutulmamalıdır.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com