Parkelerin Kabarmasını Önlemek için Ne Yapmak Gerekir?

Zemin kaplama için en sık tercih edilen malzemelerin başında gelen parkeler, kendi içinde lamine, masif, laminant gibi farklı türlere sahip olmakla birlikte türü ne olursa olsun bu şıklığı en sık bozan problem kabarmalar olmaktadır. Parkelerin kabarmasını önlemek için neler yapılabileceğine dair tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Parkelerin Kabarmasını Önlemenin Yolları Ahşap kökenli bir malzeme olduğundan parkelerin kabarmasını önlemek için su […]

29.10.2018 - 18:36
29.10.2018 - 19:13
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Zemin kaplama için en sık tercih edilen malzemelerin başında gelen parkeler, kendi içinde lamine, masif, laminant gibi farklı türlere sahip olmakla birlikte türü ne olursa olsun bu şıklığı en sık bozan problem kabarmalar olmaktadır.Parkelerin kabarmasını önlemekiçin neler yapılabileceğine dair tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

parkelerin kabarması

Parkelerin Kabarmasını Önlemenin Yolları

Ahşap kökenli bir malzeme olduğundanparkelerin kabarmasını önlemek içinsu ve nemden koruma en temel kuraldır. Suya teması ile birlikte şişmeye meyilli hale gelen parkeler bulunduğu kalıba sığmayarak kabarma yapmakta, bu nedenle su ile temas eden ahşabın anında kurumasını sağlamak gerekmektedir.

Parkelerin kabarmasıhalinde eğer sizin dışarıdan bir etkiniz olmadıysa alt zeminde bulunan bir su kaçağından şüphelenir. Bu durumu kontrol ettirmek adına bir tesisatçıya başvurarak su borularını kontrol ettirmek en akıllıca yöntem olacaktır.

parkelerin kabarması

Dışarıdan bir etki yaratan rutubet sorununa karşı ise özellikle zemin katta bulunan evlerin daha dikkatli olması gerekmektedir.Parkelerin kabarması nasıl önlenirsorusuna yanıt olarak yerle duvarlardaki birleşme noktaları örtü ya da bant ile kapatıldıktan sonra parke döşenmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Bu sayede muhtemel kabarmalar henüz parkeler döşenmeden önlenebilir.

Bakımlı olduğu gibi daha parlak görünen parkeler içinAhşap Parkeleri Parlatmanın Yolları yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Yalnızca zeminden değil, üstten gelecek olan su ve nem faktörlerine karşı da korunması gereken parkelere bu amaçla cila uygulaması yapmak oldukça etkili olacaktır.Parkelerin kabarmasının nedenleriarasında parkelerin birleşim yerleri arasındaki boşluklar ve bu boşluklardan sıvıların sızarak alta inmesi yer almakta, bu nedenle banyo ya da mutfak gibi yerlerde parke yerine suya dayanıklı döşemeler tercih edilmelidir.

parkelerin kabarması

Parkeler neden kabarırsorusunun bir diğer yanıtı da ortamın yüksek nemli olmasından ileri gelmekte, %60 üzerinde nem oranının kabarma için risk teşkil ettiği bilinmelidir. Ortamda parke kullanmak istiyor ancak %60 üzerinde nem oranına sahip olduğu için çekimser kalıyorsanız nemi yok eden havalandırma cihazlarından yardım almanız oldukça etkili olacaktır.

Döşeme esnasında parkeler ve duvar arasındaki boşluğun genleşme faktörü göz önünde bulundurulmadan fazla az bırakılması da bir diğer kabarma nedeni olmakla birlikte, döşeme esnasındaparkelerde kabarmayı önlemekiçin 1,5 ila 2 cm. kadar boşluk bırakılması gerektiği unutulmamalıdır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim