Kadın

Parkelerin Kabarmasını Önlemek için Ne Yapmak Gerekir?

Zemin kaplama için en sık tercih edilen malzemelerin başında gelen parkeler, kendi içinde lamine, masif, laminant gibi farklı türlere sahip olmakla birlikte türü ne olursa olsun bu şıklığı en sık bozan problem kabarmalar olmaktadır. Parkelerin kabarmasını önlemek için neler yapılabileceğine dair tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Parkelerin Kabarmasını Önlemek için Ne Yapmak Gerekir?

Parkelerin Kabarmasını Önlemenin Yolları

Ahşap kökenli bir malzeme olduğundan parkelerin kabarmasını önlemek için su ve nemden koruma en temel kuraldır. Suya teması ile birlikte şişmeye meyilli hale gelen parkeler bulunduğu kalıba sığmayarak kabarma yapmakta, bu nedenle su ile temas eden ahşabın anında kurumasını sağlamak gerekmektedir.

Parkelerin kabarması halinde eğer sizin dışarıdan bir etkiniz olmadıysa alt zeminde bulunan bir su kaçağından şüphelenir. Bu durumu kontrol ettirmek adına bir tesisatçıya başvurarak su borularını kontrol ettirmek en akıllıca yöntem olacaktır.

Parkelerin Kabarmasını Önlemek için Ne Yapmak Gerekir?

Dışarıdan bir etki yaratan rutubet sorununa karşı ise özellikle zemin katta bulunan evlerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Parkelerin kabarması nasıl önlenir sorusuna yanıt olarak yerle duvarlardaki birleşme noktaları örtü ya da bant ile kapatıldıktan sonra parke döşenmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Bu sayede muhtemel kabarmalar henüz parkeler döşenmeden önlenebilir.

Bakımlı olduğu gibi daha parlak görünen parkeler için Ahşap Parkeleri Parlatmanın Yolları yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Yalnızca zeminden değil, üstten gelecek olan su ve nem faktörlerine karşı da korunması gereken parkelere bu amaçla cila uygulaması yapmak oldukça etkili olacaktır. Parkelerin kabarmasının nedenleri arasında parkelerin birleşim yerleri arasındaki boşluklar ve bu boşluklardan sıvıların sızarak alta inmesi yer almakta, bu nedenle banyo ya da mutfak gibi yerlerde parke yerine suya dayanıklı döşemeler tercih edilmelidir.

Parkelerin Kabarmasını Önlemek için Ne Yapmak Gerekir?

Parkeler neden kabarır sorusunun bir diğer yanıtı da ortamın yüksek nemli olmasından ileri gelmekte, %60 üzerinde nem oranının kabarma için risk teşkil ettiği bilinmelidir. Ortamda parke kullanmak istiyor ancak %60 üzerinde nem oranına sahip olduğu için çekimser kalıyorsanız nemi yok eden havalandırma cihazlarından yardım almanız oldukça etkili olacaktır.

Döşeme esnasında parkeler ve duvar arasındaki boşluğun genleşme faktörü göz önünde bulundurulmadan fazla az bırakılması da bir diğer kabarma nedeni olmakla birlikte, döşeme esnasında parkelerde kabarmayı önlemek için 1,5 ila 2 cm. kadar boşluk bırakılması gerektiği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu