Haber

Kolayca Para Biriktirme Yolları Nelerdir?

Her ne kadar biz plan yaparsak yapalım hayat bu planlar çerçevesinde ilerlemiyor ve birçoğumuzun acil nakit ihtiyacı olabiliyor. Hayallerimizi gerçekleştirmek için bir araç olarak gördüğümüz para, aslında zor günlerde de büyük bir yardımcı. Bu nedenle ekstrelerinizi ve para biriktirme konusundaki olası hatalarınızı, ipuçları ile beraber liste halinde sizlere sunuyoruz.

Küçük hedefler koyun

Para biriktirirken birçok kişinin hatası büyük hedefler ile yola çıkmak oluyor. Özellikle hayatında ilk defa birikim oluşturmak isteyenler için bu durum oldukça yorucu ve stresli olabilir. Örneğin henüz hiçbir birikiminiz yokken bir ev için sıfırdan birikim yapmaya başladığınızda belli bir süre sonra motivasyonunuz düşebilir ve sabırsızlanarak birikiminizi harcamaya gidebilirsiniz. Bunun yerine küçük küçük hedefler belirleyin ve her ay ya da her üç ayda bir bu hedefleri birer adım büyütün.Kolayca Para Biriktirme Yolları Nelerdir?

Önce borçları yok edin

Borçlarınızı kapatmak adına birikim yapmak aslında teoride oldukça motive edici bir bahane gibi görünebilir. Ancak günümüzde birçok kişinin bütçesini alt üst eden kredi kartları sizlerin de birikimlerinin düşmanı olabilir. Harcama esnasında küçük ve önemsiz gibi görünen meblağlar birikerek ödeme gününde oluşturduğunuz birikim bütçesini yok edebilir. Para biriktirmek için borçları bir neden olarak görmek yerine bir an önce onları kapatıp oluşacak artılara odaklanmakta fayda var.

Gelir gider tablosunu oluşturun

Gelirinizi biliyor olabilirsiniz,  peki ya giderleriniz? Kendiniz için kabataslak da olsa geliriniz ve gelirinizin en çok nereye gittiğini gösteren bir tablo hazırlayın ve gerekmedikçe değişiklik yapmayacağınız bu sabit tabloya göre hareket etmeye çalışın. Örnek vermek gerekirse bir tabloya aylık maaşınızı, kira, fatura ve yol gibi temel ve uzun sürede değişmeyen giderlerinizi yazın, sadece kalan miktara sahip olduğunuzu düşünerek hareket edin.Kolayca Para Biriktirme Yolları Nelerdir?

Kayıt tutmak için teknolojiyi kullanın

 Gün içerisinde birçok kişi cebindeki parayı nereye verdiğini dahi hatırlayamadan parasını bitirmiş oluyor. Eğer siz de paranızı nerelere ayırdığınızı hatırlamakta ve kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız o zaman teknolojiden yardım alabilirsiniz. Para biriktirme uygulamaları sayesinde ne için ne kadar ödeme ve ekstra masraf yaptığınızı her detayı ile telefonunuza kolayca not alabilir, kağıt kalem işleri içinde kaybolmanıza gerek kalmadan harcamalarınızı öğrenebilirsiniz. Her işletim sisteminde ücretsiz olarak bu tarzda birçok uygulama olduğunu bilmenizde fayda var.Kolayca Para Biriktirme Yolları Nelerdir?

İhtiyaçları belirleyin

Birçoğumuz için ihtiyaçları ile istekleri arasındaki çizgiyi çizmek, para biriktirme yolundaki en büyük engel. Siz de hayatınızdaki öncelikleri belirleyin ve harcamalarınızı bu doğrultuda yapmaya bir an önce başlayın. Örnek vermek gerekirse indirim yapan mağazaları gördüğünüzde ihtiyacınız olmayan ürünleri sırf fiyatı daha uygun olduğu için almaya son verin. Çok istediğiniz bir şeyi almak için birikim yapıyorsanız birtakım noktalarda taviz vermeniz gerektiğini unutmayın ve bu yüzden kendinizi kötü hissetmeyin, ödülünüz olan asıl ihtiyacınıza odaklanın.

Ek gelir yaratın

Günümüzde birçok kişi internetin yaygın kullanımı sayesinde online kurslarla kendilerine ek iş alanları yaratabiliyor. Siz de kendi mesleğinize ek olarak ilginizi çeken bir alanda hobi olarak yürüttüğünüz projelerinizi kara dönüştürmeye başlayabilirsiniz. Örneğin evde yaptığınız takı tasarımlarını satmayı deneyebilir, hafta sonu çalışabileceğiniz gündelik işler bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu