1. HABERLER

 2. HABER

 3. Papayanın 9 Faydası Ve Besin Değeri
Papayanın 9 Faydası Ve Besin Değeri

Papayanın 9 Faydası Ve Besin Değeri

A+A-

Papaya, papain adı verilen özel bir enzim içerir. Papain, güçlü bir sindirim yardımcısı olarak çalışmasının en çok bilinen nedenidir. Fakat sindirimi arttırmak ve vücudun detoks yapmasına yardımcı olmak papayanın tek faydası bu değildir. Ayrıca kalp sağlığının iyileştirilmesine, iltihaplanmanın azaltılmasına, kanın güçlendirilmesine ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir. Diğer tropik meyveler gibi, çok sayıda vitamin, mineral, flavonoid ve antioksidanlar bakımından yüksektir. Ayrıca, genel olarak sağlığı iyileştirmek için inanılmaz şekillerde kullanılabilir.

Papayanın 9 Faydası Ve Besin Değeri

Papaya Nedir?

Pençe veya papa olarak da bilinen Papaya, Meksika ve Kuzey Güney Amerika’ya özgü tropik bir meyvedir. Caricaceae bitki ailesinin bir parçasıdır ve tropikal iklimlerde Carica papaya ağacında yetişir.

Papaya, ilginç bir meyvedir, çünkü ağaçları aslında üç “cinsiyet” içinde gelir: erkek, dişi ve hermafrodit. Sadece hermafrodit bitki papaya meyvesini üretirken, diğer iki çeşit ağaç, yaprak ve tohum üretir fakat papaya olarak bildiğimiz yenilebilir meyveler üretmez. Bu nedenle, hemen hemen tüm ticari yetiştiriciler, filizlendirmek ve yeni tohumlar üretmeye devam etmek için gerekli tüm parçaları içerdiklerinden, hermafrodit papaya bitkilerini ekerler ve yetiştirirler.

Bugün papaya, dünyanın farklı bölgelerinde birçok tropik bölgede yetişmektedir. Hindistan, Endonezya, Brezilya, Nijerya, Meksika, ABD ve birçok Orta Amerika ülkesi en büyük üreticilerdir. Bu meyveyi dünyadaki tariflerde kullanmanın popülaritesi son birkaç yılda artmaya devam etti. Aslında, Hindistan gibi ülkeler şimdi önemli miktarda papaya üretimi ve ihracatını oluşturuyor.

Doğru Sindirimi Destekler

Bazı papaya enzim bileşikleri, vücudun parçalanmasına ve proteinleri uygun şekilde kullanmasına yardımcı olabilir. Özellikle Papain, amino asitler arasındaki bağları parçalamaya yardımcı olur . Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Papain, pankreasta vücudumuzun eti sindirmesine yardımcı olan diğer enzim türlerine benzer, ancak diğer enzimlerden farklı olarak asit olmadan da çalışabilir.

Bu nedenle, amino asitleri parçalama kabiliyetinden dolayı, bu papaya enzimi, bazı et türlerini tüketmeyi tolere edemeyen düşük mide asidi ile mücadele eden insanlar için faydalı olabilir. Ayrıca, diğer sindirim sorunları olanlarda protein emilimini teşvik edebilir.

Papaya yemek, yüksek lif içeriği nedeniyle kabızlığın önlenmesine de yardımcı olabilir. Fiber dışkıya hacim kazandırır ve vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Aslında, Dünya Gastroenteroloji Dergisi'nde yayınlanan 2012 tarihli bir inceleme, artan lif alımının, düzenliliği sağlamaya yardımcı olmak için kabızlığı olan kişilerde dışkı sıklığının artmasında etkili olduğunu buldu.

Papayanın 9 Faydası Ve Besin Değeri

Papayanın Besin Değerleri

Papaya yoğun besin içeriği olan bir meyvedir. Bu, her porsiyonun düşük miktarda papaya kalorisi, ancak yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerdiği anlamına gelir. Özellikle, iyi bir C vitamini ve A vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda iyi bir folat ve potasyum dozu da sağlar.

Bir bardak (yaklaşık 140 gram) çiğ papaya meyvesi yaklaşık olarak şunları içerir:

 • 54.6 kalori
 • 13.7 gram karbonhidrat
 • 0.9 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 2,5 gram diyet lifi
 • 86.5 miligram C vitamini
 • 1.531 uluslararası birim A vitamini
 • 53.2 mikrogram folat
 • 360 miligram potasyum
 • 1 miligram E vitamini
 • 3.6 mikrogram K vitamini

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, bu meyve ayrıca az miktarda tiamin, riboflavin, pantotenik asit ve kalsiyum içerir.

Papayanın 9 Faydası

İltihabı Yatıştırır

Enflamasyon, yabancı işgalcileri korumak ve hastalık ve enfeksiyonlara karşı korumak için tasarlanmış doğal bir bağışıklık tepkisidir. Ancak, kronik iltihap çoğu hastalığın kökenindedir. Kalp hastalığı, kanser, diyabet ve daha fazlası gibi ciddi koşullara katkıda bulunduğuna inanılıyor.

Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir 2011 çalışmasında, test deneklerine papaya verildiğinde inflamatuar belirteçlerin azaldığı tespit edildi. Araştırmacılar, romatoid artrit gibi belirli rahatsızlıkları olan kişiler için iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini ve semptomları hafifletebileceğini buldular. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

Papayanın ayrıca astım veya artrit gibi hastalıkları olan kişilerde iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Sadece düşük iltihaplanma seviyeleri kronik hastalığın ilerlemesini yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda doğal olarak yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye de yardımcı olabilir.

Papayanın 9 Faydası Ve Besin Değeri

Kanı Güçlendirir

Papaya, trombositopeni veya düşük kan trombositleri adı verilen tıbbi bir durumu olan insanlara yardım etmek için kan kuvvetlendirici olarak büyük miktarda dikkat topladı. Bu, vücudun kan pıhtıları oluşturma yeteneğini azaltabilecek ve potansiyel olarak iç kanamaya yol açabilecek tehlikeli bir tıbbi durumdur.

Malezya üzerinde yapılan bir hayvan araştırması, farelerde yapılan papaya yaprağı ekstraktına verilenlerin, 72 saat sonra kontrol grubundakilere kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek trombosit ve kırmızı kan hücresi sayımına sahip olduğunu buldu. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, araştırmacılar papaya özütünün sonunda kan hastalıkları ve kan pıhtılaşması olan insanlar için bir tedavi olarak kullanılabileceğine inanıyor.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Papaya C vitamini ile yüklüdür, C vitamini, serbest radikal hasarına karşı koruma sağlamak için bir antioksidan görevi gören önemli bir mikro besindir. Aynı zamanda, kolesterolün oksidasyonuna karşı koruyarak, kolesterolün arter duvarları boyunca plak oluşturma yeteneğini azaltır.

Bazı araştırmalar, C vitamini eksikliğinin, kalp mekanizmasından daha fazla ölüm riskiyle bağlantılı olabileceğini, ancak kesin mekanizmayı belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu tespit etti. Papaya aynı zamanda kalp problemleri riskini azaltmak için kalp hastalığına bağlı bir tür amino asidi olan homosisteinin diğer amino asitlere dönüştürülmesine yardımcı olabilecek folat içerir.

Papayanın 9 Faydası Ve Besin Değeri

Anti-Kanser Özelliğine Sahiptir

Papayada bulunan birçok bileşiğin, güçlü kanser önleyici etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Örneğin hayvan çalışmalarında tümörlerin büyümesini ve yayılmasını engellediği gösterilmiştir. Bu arada, ikisi de papayada bulunan C vitamini ve beta-karoten, birkaç farklı kanser türünün riskinin azalmasıyla ilişkilendirildi. Artı, düzenliliği arttırmaya ek olarak, çalışmalar diyet lifi alımını arttırmanın kolorektal kanser riskini azalttığını da göstermektedir.

Maküler Dejenerasyonu Önleyebilir

Papayanın her porsiyonu, bilincin ve göz sağlığının korunmasında rol oynayan birincil besinlerden biri olan beta-karoten dozunda toplanır. Ayrıca, lutein ve zeaksantin, maküler dejenerasyonu veya yaşa bağlı görme kaybını önlemeye yardımcı olabilecek iki flavonoid içerir. Zeaksantin, özellikle büyüdükçe görüşü iyileştirmek için retinaya zarar verebilecek mavi ışığı filtrelemeye yardımcı olur.

Astımın Önlenmesine Yardımcı Olur

Görmeyi sağlıklı tutmaya ek olarak, beta-karotenin astım riskini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Beslenmede yeterli miktarda A vitamini bulunması, çocuklardaki solunum yolu iltihabını azaltmada yardımcı olabilir.

Papaya tohumlarının da besin yararları vardır. Oldukça acı olsalar da yenebilirler. Tohumlar paraziter enfeksiyonları, E. coli'yi ve diğer viral ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için bir halk ilacı olarak kullanılmıştır.

Papayanın 9 Faydası Ve Besin Değeri

Yaşlanma Belirtilerini Yavaşlatır

Yüksek C vitamini, A vitamini ve diğer flavonoidler sayesinde, papaya cildin sağlıklı ve kırışıksız kalmasına yardımcı olacak harika bir meyvedir. Bu besinler, her ikisi de yaşlanmanın önde gelen nedenlerinden biri olarak kabul edilen cildin serbest radikal oluşumunu ve oksidatif hasarını önlemeye yardımcı olan antioksidanlar olarak çalışır.

Viral Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

Papaya yaprakları tropik bölgelerde sivrisineklerden ölümcül bir virüs enfeksiyonu olan dang humması tedavisinde kullanılmıştır. Özel bir çalışmada, yapraklar su ile karıştırılmış ve hastalara günde iki kez verilmiştir. Beş gün sonra viral aktivitenin önemli ölçüde azaldığı bulundu.

Hawaii ve Tahiti'deki geleneksel Polinezya kültürleri, yara iyileşmesine yardımcı olmak için papaya kabuğundan bir losyon üretti. Kabuk özellikle papainler açısından yüksektir. Yanıkları, döküntüleri veya böcek ısırıklarını iyileştirmek için losyonu doğrudan cilde uygularlar. Papain, siğil ve saçkıran gibi cildin mantar ve viral enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Virüsleri ve mantarları saldırılara karşı koruyan, üreme ve yayılma yeteneklerini azaltan protein tabakasının yok edilmesine yardımcı olur.

Papayanın 9 Faydası Ve Besin Değeri

Papayanın Olası Yan Etkileri

Papaya lateks alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Papaya ve diğer meyveler, lateks ve meyveler arasındaki çapraz reaksiyonlarla ilişkili olan chitinase adında bir madde içerir. Yeşil papaya alerjik reaksiyonlar için en yüksek potansiyele sahiptir ve çiğ olarak tüketilmemelidir.

Birçok insan da merak eder: Köpekler papaya yiyebilir mi? Meyvenin kendisi tüylü arkadaşlarınız için lezzetli bir seçenek olsa da, küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun ve sindirim sorunlarını önlemek için tohumları yemelerine izin vermeyin.

Ek olarak, bu meyve bitkiyi mahvedecek çeşitli birkaç yaygın virüs ve mantarlara karşı hassastır. Bu sorunla mücadele etmek amacıyla araştırmacılar, genetik olarak onları değiştirmenin bu zararlı virüslere karşı koruma sağlayıp sağlayamayacağını görmek için tohumlar üzerinde deneyler yapmaya başladılar. Araştırmacılar, zararlılara ve bakterilere karşı daha dirençli olan genetiği değiştirilmiş ( GDO ) papaya tohumlarından oluşan bir iplikçik oluşturmakta başarılı oldular. Buna karşılık, dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Hawaii'de yetişen papayaların yüzde 80'ini oluşturan iki çeşidi olan Rainbow papaya ve SunUp papaya'yı ürettiler.

GDO olmayan papaya bulmak hala mümkün olsa da, meyvelerin hiçbir şekilde değiştirilmediğini bilmek için organik bir ürün satın almanız gerekir. GDO'lu ürünlerle ilgili, alerjik reaksiyonlardan antibiyotik direncine kadar çeşitli sağlık sorunları vardır, bu nedenle mümkün olduğunda GDO olmayan meyveler tercih edilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.