1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Papatyanın 9 Faydası
Papatyanın 9 Faydası

Papatyanın 9 Faydası

A+A-

Papatya çayı kalp hastalıkları ve kanser gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskinizi düşüren antioksidanlarla doludur. Bunun yanında, uyku ve sindirim sorunlarına da yardımcı olur. Papatyanın faydalarını, kullanım alanlarını ve olası yan etkilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Papatyanın 9 Faydası

Papatyanın 9 Faydası

Antioksidan Kaynağı

Papatya çiçeğinden ekstrakte edilen ana antioksidan bileşenler, chamazulen ve asetilen türevleri dahil olmak üzere terpenoid antioksidan grubudur. Bu hassas bileşikler dengesiz oldukları için, en iyi alkolik tentür veya “esansiyel yağ” formunda korunmaları gerektiği düşünülmektedir. Çiçeklerin diğer ana bileşenleri arasında çeşitli fenolik bileşikler, başlıca apigenin, kersetin, patuletin ve ayrıca çeşitli glukozitler dahil olmak üzere flavonoidler bulunur.

Bu bileşikler, serbest radikal hasarlarıyla mücadele ederek ve hücre mutasyonunu önleyerek iltihabı azaltır. Papatyanın faydaları, daha iyi bağışıklık fonksiyonuyla ilişkili antioksidanlarla başlar; duygu durum bozukluğu oranlar, azalmış ağrı, sağlıklı cilt, saç, tırnak, diş ve gözlere sahip olabilir.

Anksiyete ve Depresyon ile Mücadele Eder

Sağlık ve Tıp ve Farmakognozi İncelemesinde alternatif tedavilerden elde edilen araştırmaya göre, çay, tentür veya uçucu yağ her ne formda olursa olsun papatya, stresle mücadele ve rahatlamayı teşvik etmek için en iyi şifalı bitkilerden biridir. Papatya esansiyel yağları kullanarak papatya buharlarının solunması genellikle, depresyon ve genel kaygı için doğal bir çare olarak önerilmektedir; bu, papatya yağının birçok mum, aromaterapi ürünü ve banyo ürünlerinde popüler bir bileşen olmasının bir nedenidir.

Ekstre formunda, papatya sık sık sinirleri yatıştırmak ve kaygıyı azaltmak için hafif bir yatıştırıcı olarak kullanılır, çünkü buharları doğrudan beynin koku alma kısmına gider, gerginliği giderir ve vücudun stres tepkisini azaltır. Bu nedenle pratisyenler; histeri, kabuslar, uykusuzluk ve çeşitli sindirim sorunları dahil olmak üzere kronik anksiyete ve stres semptomlarını etkin bir şekilde gidermek için papatya kullanır.

Kokular doğrudan beyne taşınır ve duygusal bir tetikleyici olarak görev yapar. Limbik sistem duyusal uyaranları değerlendirir, zevk, acı, tehlike ya da güvenliği tescil eder; bu daha sonra korku, öfke ve cazibe duyguları gibi duygusal tepkilerimizi yönlendirir. Temel duygularımız ve hormonal dengemiz en temel kokuya cevaptır. Kokular hafızaya ve duyguya doğrudan giden bir yoldur. Papatya gibi kokular ağrıları hafifletir, genellikle kişiliği ve davranışı etkiler. Araştırmalar, yağ kokularının kullanılmasının psikolojik sonuçlara ulaşmanın en hızlı yollarından biri olduğunu kanıtlıyor.

Papatyanın 9 Faydası

Sindirimi Geliştirir

Güçlü bir sindirim gevşetici olduğuna inanılan papatya, gaz, asit reflü semptomları, hazımsızlık, ishal, anoreksi, hareket hastalığı, bulantı ve kusma gibi çeşitli gastrointestinal rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Papatya özü çocuklarda ishal ve kolik seyrini kısaltmaya yardımcı olabilir, ayrıca ağrı ve anksiyete gibi durumlarla ilişkili semptomları hafifletebilir. Papatya yağı ayrıca spazmodik, kramp, kabızlık ve diğer mide ağrıları azaltan anodize bileşikler içerir .

Bu faydaların birçoğu papatyanın doğal rahatlatıcı etkilerinden kaynaklanmaktadır. Beyin ve bağırsak, vagus siniri yoluyla doğrudan ileri geri iletişim kurduğundan, daha rahat bir zihin, sızdıran bağırsakları iyileştirmeye yardımcı olabilir, bu da sızdıran bağırsak, IBS ve diğer bağırsakla ilgili konular gibi kronik rahatsızlık belirtilerinin azalması anlamına gelebilir. Papatyanın faydaları, olgunlaşma etkilerini de içerir; ayrıca, sindirim sistemini rahatlatmak ve bulantı için doğal bir ilaç olarak hareket etmek için hamile kadınlar için iyi bir seçimdir.

Güçlü İltihap Giderici ve Ağrı Azaltma Yetenekleri Var

Papatya bazen “bitkisel aspirin” olarak da adlandırılır, çünkü yüzyıllar boyunca ağrıyı azaltmak için popüler bir ev ilacıdır. Papatya çiçekleri ağrıyı, tıkanmayı, şişliği ve kızarıklığı azaltmak için tek başlarına veya diğer anti-enflamatuar yiyeceklerle birlikte kullanılır. Yüzdeki şişliği, cilt tahrişlerini, diş ağrısını, enfeksiyonlardan kaynaklanan ağrıyı ve altta yatan iltihaplanma sorunlarını azaltmada etkilidirler. Papatya özünün genellikle yüz veya vücut losyonları, diş macunları ve banyo sabunları gibi güzellik ürünlerine eklenmesinin nedeni budur.

Papatya ayrıca artrit, yaralanma, sırt ağrısı, ateş ve hamilelikle ilişkili ağrıyı doğal olarak azaltabilir. Aslında, ağrıyı azaltan nitelikleri bile doğumdan sonra vücudu ve zihni yatıştırmak için kullanılır. Örneğin, Meksika gibi dünyanın bazı bölgelerinde, kadınlara karın kaslarını gevşetmeleri ve dinlenmelerine yardımcı olmaları için doğum sonrası papatya çayı verilir.

Papatyanın 9 Faydası

Kanserle Mücadeleye Yardım Edebilir

Son zamanlarda, çeşitli çalışmalar papatyanın anti-kanser aktivitesini araştırdı. Çalışmalar, papatyanın kanserli tümör büyümesini ve doğal bir kanser tedavisi görevi görmesinin olumlu etkilerini göstermektedir. Kanserli hücrelerin inhibisyonunun, cilt, prostat, meme ve yumurtalık kanserleriyle savaşmaya yardımcı olan biyoaktif bileşenler olan papatyadaki apigenin adı verilen antioksidanları nedeniyle olduğuna inanılmaktadır.

Amerikan Deneysel Biyoloji Dernekleri Federasyonu tarafından yayınlanan son araştırmada, papatya ekstrelerinin normal sağlıklı hücreler üzerinde minimal büyüme önleyici etkilere neden olduğu, ancak insan kanser hücrelerinde, özellikle de sık sık yol açan androjen-refrakter hücrelerde önemli düşüşler gösterdiği açıklanmıştır.

Tıkanıklığı Giderir

Papatya faydaları hem enfeksiyonlarla savaşmayı hem de mukus tıkanıklığını azaltmayı içerdiğinden, birçok burun spreyine eklenir. Papatya çayı da hasta olduğunuzda ve soğuk algınlığı, grip veya sinüs enfeksiyonu yenmek istediğinizde iyi bir seçimdir.

Çalışmalar, papatya özü ile buhar solumasının yaygın soğuk algınlığı semptomlarında yardımcı olduğunu göstermektedir. Bazı toplumlarda, mukoza zarlarının iltihaplanmasına karşı ağız ve boğaza papatya çayı koyarlar.

Cilt Sağlığını Destekler

Kuru, tahriş olmuş ciltten rahatsız mı oluyorsunuz? Losyona karıştırılmış papatya yağı kullanmayı deneyin. Papatya, pürüzsüz, sağlıklı bir cilt sağlar ve antiinflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde tahrişleri giderir.

Papatya'nın flavonoidleri ve esansiyel yağları cilt yüzeyinin altına cildin daha derin cilt katmanlarına nüfuz ederek genç görünümü ve bağışıklık sistemini korur. Geleneksel bir ilaç olarak yüzyıllarca, yaraları, ülserleri, egzamayı, gutu, cilt tahrişlerini, morlukları, yanıkları ve kanser yaralarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Yapılan araştırmalarla papatya faydalarının ve kullanımlarının artık daha da ileri gittiğini biliyoruz, koyu lekeler ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerinden kurtulmak, kepeği doğal olarak azaltmak, suçiçeğini hızla tedavi etmek ve izleri soldurmak için de yararlıdır. Ayrıca, mükemmel bir doğal pişik tedavisi sağlar, enfeksiyonlar ve arpacıklarla savaşmak için gözlerin çevresinde bile kullanılabilir.

Papatyanın 9 Faydası

Dişlerin Sağlıklı Kalmasını Sağlar

İyileşen cilde ve solunum sistemine ek olarak, papatyanın faydaları arasında, diş ve diş etlerinin çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarıyla savaşabilme yeteneği bulunur. Papatyanın faydaları, yaralar ve diş ağrılarıyla ilişkili ağrıları azaltır, ayrıca ağız içinde yaşayabilecek zararlı bakterilerle savaşırlar.

Kalp Sağlığını Artırabilir

Son zamanlarda, papatya kardiyovasküler koruma sağlama ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek flavonoid seviyeleri nedeniyle, yiyeceklerle tüketilen papatya, yaşlı erkeklerde koroner kalp hastalığından kaynaklanan düşük ölüm riski ile bağlantılıdır.

Lancet'te yayınlanan bir çalışmada, 65-84 yaşları arasındaki 805 erkeğin flavonoid alımını değerlendirmiş ve gıdalardan ve bitkilerden daha yüksek flavonoid alımının koroner kalp hastalığındaki mortalite ile önemli derecede ters ilişkili olduğunu bulmuştur.

Papatyanın 9 Faydası

Papatya Kullanım Alanları ve Tarifler

Papatya çayı içmenin yanı sıra, evinizde papatya esansiyel yağı kullanmanın bazı basit yolları:

Kaygıyı azaltmak için aromaterapi: Stres ve gerginlik hissini azaltmak için evinizdeki köşelere papatya ve lavanta esansiyel yağlarını damlatın. Ayrıca kolayca uykuya dalmanıza yardımcı olabilirler.

Tahriş olmuş cildi iyileştirin: İki damla çay ağacı yağı ve papatya yağını karıştırarak kabarık cildi iyileştirin ve sonra kabarık bölgeye günde beş kereye kadar uygulayın. Ev Yapımı Yaşlanma Karşıtı Serumum ile de kendi cilt iyileştirici yağınızı bir kavanoz da oluşturabilirsiniz; hayati besinler ve hidrasyon sağlayan bu tarife 20 damla papatya yağı ekleyin.

Güneş yanığını yatıştırın: Lavanta veya papatya yağını bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı ile birleştirin, kabarma ve ağrıyı azaltmak için cilde pamuk ile uygulayın.

Manevi aydınlanma: Manevi bilinci arttırmak ve aklı gevşetmek için dua ederken, meditasyon yaparken veya dinlenirken buhur esansiyel yağı ile birlikte papatya yağı koklayın.

Banyo yaparken: Yarım fincan karbonat, yarım fincan sirke, beş damla papatya ve bergamot yağını birlikte karıştırın. Zihninizi sakinleştirmek ve kas ağrıları yatıştırmaya yardımcı olmak için kaslarınıza sürün ve en az 15 dakika küvette dinlenin.

Gece yüz losyonu: Soğutma etkisi, anında rahatlama ve uykuda kalmanıza yardımcı olmak için şakaklarınıza iki ila dört damla papatya, lavanta ve nane esansiyel yağı uygulayın. Sakinleştirici uçucu yağlar kullanarak kendi losyonunuzu oluşturmaya çalışın.

Depresyonu iyileştirin: Ruh halinizi arttırmak ve depresyonu azaltmak için, banyoya papatya yağı ve esansiyel yağı ekleyin veya karışımı soluyun.

Çocuğunuzu sakinleştirin: Oyuncaklarına veya battaniyelerine lavanta veya papatya yağı ekleyerek çocukların sakinleşmesine yardımcı olun.

Adet ağrılarını azaltın: İki damla papatya, adaçayı, fesleğen ve biberiye yağını karıştırın ve ardından ılık, nemli bir el havlusuna dökün daha sonra karnınıza uygulayın.

Ağrıları azaltın: Hareket ağrılarını azaltmak için papatya, nane, lavanta ve zencefil yağını soluyun.

Kas masajı: Okaliptüs ve selvi yağları ile kokusuz bir losyon oluşturabilirsiniz veya hindistancevizi yağı ile birlikte papatya yağını karıştırın ve ardından ağrıyan kaslara sürün.

Ayrıca diğer papatya esansiyel yağı kullanımları için başka fikirler edinebilir,  aşağıdaki ev yapımı vücut yıkama ürününde de deneyebilirsiniz.

Papatyanın 9 Faydası

Papatya Yağı ile Ev Yapımı Duş Jeli

Çoğu duş jelinde toksik kimyasallar bulunur. Bunun yerine, bu Ev Yapımı Vücut Yıkama tarifini deneyin. Cildinizi temizler ve bakterileri öldürür, aynı zamanda nemlendirmek ve sağlıklı tutmak için besin ve vitamin sağlar.

Toplam süre: 2 dakika

Malzemeler:

  • 1 su bardağı su
  • 1/4 bardak bal
  • 2/3 su bardağı sıvı castile sabunu
  • 30 damla lavanta yağı, papatya veya sardunya esansiyel yağı
  • 1 çay kaşığı E vitamini
  • 2 çay kaşığı jojoba yağı

BPA içermeyen plastik losyon dispenseri veya dispenserli cam şişe

Talimatlar:

Malzemeyi pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın ve daha sonra şişede saklayın.

Papatyanın 9 Faydası

Papatyanın Olası Yan Etkileri ve Önlemler

Papatya esansiyel yağı kullanacaksanız, cilt üzerinde topikal olarak kullanmayın ve yutmayın. Diğer uygulamalarda kullanmadan önce bitkinin yağlarına herhangi bir olumsuz reaksiyonun olmadığından emin olmak için önce cildinizin küçük bir kısmında bir yama testi yapın.

Papatya yağı, alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinden, mevsimsel alerji semptomları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Saman nezlesi veya dermatit şikâyeti varsa, papatya ürünlerinden uzak durmak veya en azından kendi başınıza kullanmadan önce doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir.

Unutulmaması gereken diğer bir husus, papatya ürünlerinin uterusun hafif uterin uyarıcıları olduğu düşünülmektedir, bu nedenle hamileyseniz, papatya özleri almadan önce doktorunuza danışın (hafif papatya çayı herhangi bir soruna neden olmamalıdır).

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.