Papatya Çayı Nasıl Demlenir? Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

NAVİGASYONPapatya Çayı Nedir?Papatya Çayının YararlarıPapatya Çayının FaydalarıUykusuzluğu GiderirSindirim GeliştirirKanseri Önlerİltihabı AzaltırDiyabeti YönetirKalp Sağlığını DesteklerBağışıklık Sistemini GüçlendirirStres ve Kaygıyı GiderirCilt BakımıOsteoporozu ÖnlerAdet Ağrısını GiderirAnti-alerjik ÖzelliklerSaç BakımıAğız Sağlığı Papatya çayı, uykuya kolay geçme, sindirime yardımcı olma, bulantı ve krampları önleme gibi faydaları için birçok kişinin kullandığı popüler bir çay türüdür. Anti-enflamatuar doğası nedeniyle, ayrıca ishal ve şişkinliği […]

14.03.2019 - 15:11
14.03.2019 - 15:11
Yorum Yap
7 dk okuma süresi

Papatya çayı, uykuya kolay geçme, sindirime yardımcı olma, bulantı ve krampları önleme gibi faydaları için birçok kişinin kullandığı popüler bir çay türüdür. Anti-enflamatuar doğası nedeniyle, ayrıca ishal ve şişkinliği geçirmeye de yardımcı olur. Bu çayın diğer sağlık yararları arasında bağışıklığı arttırma, cildi koruma, stres düzeylerini düşürme ve adet kramplarını yatıştırma yeteneği bulunur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Papatya Çayı Nedir?

Asteraceae familyası bitkilerinden elde edilen kurutulmuş papatya çiçeği, farklı bitkisel ve doğal ilaçlar için kullanılır. En popüler formu ise çay!

Bu çayın İspanyolca adı Manzanilla çayıdır. Bu bitkiler birçok formda gelir, bu nedenle dünyanın bir yerinde bulunan papatya çayı başka bir yerde tamamen aynı olmayabilir, ancak temel bileşenler oldukça benzerdir ve benzer etkiler sağlar.

Papatya çayının hoş tadı ve erişilebilirliğinin yanı sıra, sağlık yararları için yıllar boyunca övgüyle söz edilmiştir. İçindeki flavonoidler, seskuiterpen ile bu çay diğer güçlü antioksidan (genellikle antiseptik, anti bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri ile ilişkili) içeriğiyle insan vücudunda önemli etkilere sahiptir.

Genel olarak çay şeklinde tüketilen içecek, papatya özü ile yapılan kapsüller ve aroma yağlar ile de kullanılır. Papatya losyonları bazı durumlarda çeşitli cilt sorunlarından kurtulmak için topikal olarak uygulanabilir. Sabunlar, şampuanlar ve saf içeriğiyle bebek ürünlerinde de kullanılmasıyla popülerdir.

Papatya Çayının Yararları

USDA Standart Referans Veri Tabanı Ulusal Beslenme Veri Tabanı’na göre, papatya çayı vitamin, mineral, potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, tiamin, riboflavin ve A vitamini içerir. Ayrıca besinler folat, demir ve çinko içerir. Bir bardak demlenmiş papatya çayı, 2 kcal enerji, 0,47 g karbonhidrat sağlar.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının faydaları ve önemli etkileri neler, gelin yakından bakalım;

Uykusuzluğu Giderir

Klinik Farmakoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, papatya çayı, özellikle uyku apnesi ve huzursuz uyku ile mücadele eden kişiler için genel bir uyku yardımı için kullanılabilir. Ilık bir fincan kafeinsiz papatya çayı içmek, uykuya daha hızlı dalmanıza ve daha tazelenmiş hissederek uyanmanıza yardımcı olabilir. Doğum sonrası dönemden geçen kadınlara daha iyi uyumak için ek olarak tavsiye edilir.

Sindirim Geliştirir

Mide tahrişinden muzdarip, hafif şişkinlikten irritabl barsak sendromu (IBS) semptomlarına kadar sorunlarda, papatya çayı önemli bir ölçüde yardımcı olabilir. Bağırsak büküm doğasını kolaylaştırmak ve geçiş için yardımcı anti-inflamatuar özellikleri vardır gazı azaltır ve bağırsak hareketi sağlar. Ayrıca mide ülseri ağrılarını ve spazmlarını da hafifletir.

Papatya çayı bir idrar söktürücü olarak işlev görür ve suyu, sıvıları ve diğer atıkları vücuttan atmaya yardımcı olur. Bu özellik yalnızca kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sindirimi artırır ve şişkinlikle savaşır.

Kanseri Önler

Cleveland, Ohio’daki Case Western Reserve Üniversitesi Üroloji ve Beslenme Bölümünde yapılan araştırmaya göre, papatyada bulunan antioksidan apigenin, meme kanseri, sindirim sistemi, cilt, prostat ve uterus gibi çeşitli kanser hücrelerinde savaşmaya yardımcı olabilir. Avrupa Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bir başka çalışmada papatya çayı içmenin tiroid kanserini önlemeye yardımcı olduğu bulundu.

İltihabı Azaltır

Papatyaların güçlü antispazmodik ve anti-enflamatuar özellikleri, mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde oldukça etkilidir. Papatya çayının düzenli olarak tüketilmesi ayrıca irritabl barsak sendromu (IBS), bulantı, kas spazmları, mide gribi ve gastroenterit gibi sorunların azaltılmasına yardımcı olur.

Diyabeti Yönetir

Araştırmalar, papatya çayının şeker hastalığından muzdarip insanlar için yararlı olabileceğini göstermiştir. Düşük kan şekeri seviyelerine yardım ederek ve kandaki insülin miktarını düzenleyerek, içerisindeki güçlü organik kimyasallar, kan şekeri içindeki büyük damla ve ani değişimlerin engellenmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Destekler

Araştırma Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, papatya çayının daha düşük kan basıncı ve LDL (kötü kolesterol) yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Başka bir araştırma çalışması da çeşitli kardiyovasküler sorunların ortaya çıkmasını azalttığını ortaya koyuyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Papatya çayı içindeki fenolik bileşikler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve enfeksiyonları engellemeye yardımcı olur. Papatya çayı içindeki diğer bileşikler de nihayetinde tıkanıklığı giderici soğuk algınlığı, grip ve sinüs sorunları ile mücadele eder.

Stres ve Kaygıyı Giderir

Papatya çayının en popüler kullanımlarından biri de, stres ve kaygıdan kurtulmayı sağlamasıdır. İşyerinde geçen uzun bir günün ardından, bu içeceğin sıcak ve yatıştırıcı doğası, vücudunuzdaki serotonin ve melatonin seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Bu da hormonlardaki stresi ve endişeyi başarıyla ortadan kaldırabilir.

Bir ABD Gazetesine göre, ayrıca migren ve baş ağrılarından da rahatlama sağlar. Bu çayı koklamak da rahatlatıcı olduğu için, zihninizi yavaşlatmaya ve klasik anksiyete semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Günde bir ila iki bardak papatya çayı kronik strese karşı önemli derecede etkili olabilir. Araştırmalar, papatya çayının kadınlarda doğum sonrası depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Cilt Bakımı

Papatya çayının antienflamatuar ve antioksidan bakımından zengin doğası nedeniyle, sadece bir içecek olarak kullanılmaz. Papatya çayının topikal uygulaması tahrişleri ve hatta egzama gibi cilt durumlarını hafifletir.

Ayrıca iyileşmeyi önemli ölçüde artırabilir ve yüzdeki lekelerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilir. Oksidatif stresi ortadan kaldırarak ve bağışıklık tepkisini artırarak cildiniz için harikalar yaratabilir.

Osteoporozu Önler

Papatya özü kemik oluşturan hücreler olan osteoblastların aktivitesini uyarmaya yardımcı olur. Böylece çay kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olabilir ve osteoporozun zararlı etkilerine karşı koruyabilir.

Adet Ağrısını Giderir

Papatya çayının anti-enflamatuar doğası, gevşetici etkisiyle adet belirtilerinden muzdarip kadınların, şişkinlik, kramp, kaygı, terleme, uykusuzluk ve ruh hali değişimleri gibi sorunları yok etmek için başvurduğu popüler bir çay haline gelmiştir.

Anti-alerjik Özellikler

Papatya çayı, vücuttaki alerjenlere karşı immün tepkinin modüle edilmesine yardımcı olabilir. Bir antihistamin olarak çalışarak, bu alerjik reaksiyonları vücutta yatıştırır.

Saç Bakımı

Papatya çayının etkileyici özelliklerinin yanı sıra, birçok kullanıcı saçın görünümünü ve gücünü artırdığını iddia ediyor. Uluslararası Farmasötik ve Biyoloji Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, papatyada bulunan anti-enflamatuar bileşenler, kafa derisindeki tahrişi hafifletmeye, saç tellerini güçlendirmeye, kepeklenmeyi gidermeye ve genel olarak saçınıza ipeksi bir görünüm kazandırmaya yardımcı olabilir.

Ağız Sağlığı

Papatya çayının faydalarından başka biri ise antiseptik özelliklerinden bazıları oral enfeksiyonlarla savaşmayı, boşlukları önlemeyi ve diş ve diş etlerini korumayı sağlar. Ayrıca, anti-enflamatuar özellikleri diş ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur.

Hemoroid

Sakinleştirici bir etki sağlamanın yanı sıra papatya çayı hemoroid hastalığını engellemeye ve nöbetleri önlemeye de yardımcı olur.

Dikkat: Hamile ve emziren kadınlara bu çayın aşırı tüketilmesi düşüklere neden olabileceğinden dikkatli olunması önerilir. Ulusal Sağlık Enstitüsüne (NIH) göre alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve ayrıca uyuşukluğa, göz tahrişine, kusma ve mide bulantısına neden olabilir, bu yüzden daima kontrollü miktarlarda alınmalıdır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim