Sağlık

Pankreas Kanseri Nedir? Pankreas Kanseri Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Pankreas kanseri, teşhisi zor konan bir hastalıktır. Sağlıksız beslenme, alkol tüketimi, sigara kullanımı, hazır gıdalar, zayıf bağışıklık ve stres gibi olumsuz durumlar bu hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Peki, Pankreas kanserinin belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?Pankreas kanseri hakkında tüm detaylar yazımızda…

Pankreas kanseri nedir?

Pankreas, mide, dalak ve karaciğer tarafından sarılan 15 santim uzunluğunda bir salgı bezidir.  Pankreas 2 adet salgı bezinden oluşmaktadır. Pankreas görevi, sindirim sistemini düzenlemek ve kandaki glikoz seviyesini ayarlamaktır. Ekzokrin salgı bezi, sindirim sistemine yardımcı olmaktadır. Endokrin ise, glikoz seviyesini düzenleyici görev yapar.

Pankreası oluşturan hücrelerin aşırı çoğalması sonucunda, Pankreas kanseri meydana gelmektedir. Hastalık ilk olarak, ekzokrin salgı bezinde görülmeye başlar. Nadir görülen tümörler, endokrin salgı bezinde oluşmaktadır.

Pankreas kanseri çeşitleri

Ameliyat edilebilen (rezektabl): Pankreasta oluşan tümörün, cerrahi müdahale ile alınabilir olmasıdır. Ancak kanserli doku alındıktan sonra, hastalık tekrarlayabilir. Bu yüzden hastaya, kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır.

Bölgesel ilerleyen: Bölgesel olarak ilerleyen kanserde, kanser diğer dokulara yayılmamıştır. Bu durumda, cerrahi müdahale ile tedavi yapılır.

Geniş alana yayılan: Kanser, vücuttaki diğer organlara yayıldıysa cerrahi müdahale yeterli değildir. Hastaya kemoterapi uygulanmalıdır. Bu tedavi süreci yalnızca hastanın ömrünü arttırır.

Tekrarlayan: Ameliyat sonrası, kanser diğer organlara yayılabilir. Bu yayılma öncelikle karaciğerde görülür. Hastalara, kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır.

Çocuklarda pankreas kanseri

Pankreas kanseri çoğunlukla 65 yaş üzeri hastalarda görülmektedir. Ancak bazı durumlarda çocuklarda da oluşabilmekte. Bunlar;

  • Çevresel faktörler
  • Akraba evlilikleri
  • Doğum sırasında yaşanan aksaklıklar
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması

Çocuklarda erken teşhis, iyileşme süreci için önemlidir. Bu yüzden belirtiler görüldüğünde, doktor tarafından muayene süreci geciktirilmemelidir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]
  • www.kanservakfi.com
  • www.kacuv.org[/su_spoiler] [/su_accordion]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu