1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. Pancarın Etkileyici 8 Faydası Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Pancarın Etkileyici 8 Faydası Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pancarın Etkileyici 8 Faydası Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

A+A-

Vitaminler ve mineraller ile yüklü olmasının yanı sıra, pancarın faydaları daha da artmasına yardımcı olan antioksidanlar, karotenoidler ve nitratlar gibi sağlığı teşvik eden diğer bileşiklerde yüksektir. Ayrıca, çok yönlüdür ve çok çeşitli yemeklere kolayca dahil edilebilirler.

Pancarın  faydaları nelerdir ve her gün pancar tüketmek uygun mudur? Olası pancarın faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin ve bu besleyici sebzeyi beslenmenize dahil etmenin kolay yollarını öğrenin.

Pancarın Etkileyici 8 Faydası Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antioksidanlar Açısından Yüksek

Antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getiren, oksidatif stresi önleyen ve hücrelerinize zarar veren bileşiklerdir. Bazı çalışmalar, antioksidanların kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi birçok kronik hastalığa karşı korunabileceğini keşfetti.

Pancar, hastalıklarla mücadeleye, içeriğindeki antioksidanlar, vitaminler ve iz mineralleri sayesinde doğal olarak yardımcıdır. Aslında, pancarlar, güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olan ve sağlık yararlarının çoğunu sağlayan betalainler adı verilen belirli bir tür fito-besin maddesinin mükemmel bir kaynağıdır.

Betalainler ayrıca doğal bir bitki pigmenti olarak da işlev görür ve pancarlara canlı renklerini sağlamaktan sorumludur. İn vitro çalışmalar bu güçlü pigmentlerin belirli kanser türlerinin ve hastalıkların gelişmesine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Ayrıca, pancar yeşilliği göz sağlığında merkezi bir rol oynayan ve makula dejenerasyonu ve katarakt gibi durum riskini azaltabilen iyi miktarda lutein ve zeaksantin gibi iki karotenoid içerir.

İltihabı Hafifletir

Çoğu durumda, iltihap, vücudu yabancı istilacılara ve enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olan bağışıklık sistemi tarafından verilen normal bir tepkidir. Bununla birlikte, artan kanıtlar, kronik enflamasyonun çoğu hastalığın kökeninde olduğunu ve kalp hastalığı, kanser ve hatta obezite gibi kronik durumlara önemli bir katkı sağlayabileceğini göstermiştir.

Ortalama insan beslenmesi, ultra işlenmiş yiyecekler, yüksek miktarda şeker ve düşük miktarda besinden kaynaklanan iltihaplı bileşikler açısından çok yüksektir, bu nedenle pancar gibi bütün yiyecekleri tüketmek iltihabı kontrol altında tutmanın mükemmel bir yoludur.

Bir hayvan modeli çalışmasında, pancar takviyesi farelerde oksidatif stres ve iltihabı azaltabildi. Bir insan araştırması, hem pancarın hem de pancar suyunun, yüksek tansiyonu olan kişilerde inflamatuar belirteç seviyelerini düşürdüğünü gösteren pancarların antiinflamatuar özelliklerini doğruladı.

Pancarın Etkileyici 8 Faydası Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kalp Sağlığını Teşvik Eder

Kalp hastalığı, ülkemizde ve dünya çapında büyük bir sorundur. Amerikan Kalp Birliği tarafından yayınlanan bir rapora göre, Amerikalıların yaklaşık yüzde 44'ünün 2030 yılına kadar bir çeşit kalp hastalığı yaşayacağı tahmin ediliyor.

Pancar suyunun en büyük yararlarından biri kalp sağlığını destekleme yeteneğidir. Pancar, kan akışını iyileştirmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olmak için vazodilatörler görevi gören zengin bir diyet nitrat kaynağıdır. İngiliz Beslenme Dergisi'nde  yayınlanan bir insan çalışması  pancar suyunun sadece 24 saat sonra katılımcılarda hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir. 2017 yılında yapılan bir başka küçük çalışma, pancar suyunun, kontrolsüz kan basıncı olan kişilerde düşük LDL kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu buldu.

Detoksifikasyona Yardım Eder

Vücut sürekli olarak toksinleri temizleyerek sağlıklı kalmaya yardımcı olan kendi yerleşik detoks sistemine sahiptir. Böbrekler kanı filtreler ve idrar üretir, ciğerler karbondioksiti dışarı atar, cilt parçacıkları gözeneklerden dışarı iter ve bağırsaklar besinleri alır ve atıkları imha eder. Karaciğer ayrıca toksinleri ve diğer zararlı maddeleri kandan kaldırarak detoksifikasyonda çok önemli bir rol oynar.

Pancar suyu, karaciğer fonksiyonuna fayda sağlar, vücudun toksinlerden uzak tutulmasına devam edebilmesi için verimli çalışmasını sağlar. Polonya'dan bir hayvan modeli, pancarla fare muamelesinin oksidatif stresi önlemeye yardımcı olduğunu ve hücre hasarının ortak bir belirteci olan lipid peroksidasyonunun % 38 oranında azaldığını göstermiştir. Benzer şekilde, Fitoterapi Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir hayvan modeli, pancar suyunun detoksifikasyonda yer alan spesifik enzimlerin seviyelerini artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Pancarın Etkileyici 8 Faydası Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyin Fonksiyonu Artırır

Yaşlandıkça, Alzheimer hastalığı ve Parkinson gibi koşullar daha yaygın hale geldiğinden zihinsel ve bilişsel işlevlerde bir düşüş yaşamak doğaldır.

Bununla birlikte, diyet nitratlarının yüksek içeriği nedeniyle, pancar kökü tozunun beyin sağlığına fayda sağladığına ve yaşa bağlı bilişsel düşüşe karşı korunmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Aslında, Nitric Oxide'da yayınlanan bir insan araştırması, daha yaşlı yetişkinlere nitratlarda yüksek bir diyetin verilmesinin, yürütme işlevinde yer alan beynin belirli alanlarına kan akışını artırmaya yardımcı olduğunu bile buldu.

Sindirim Sağlığını Destekler

Pancar lif bakımından zengindir ve her bir bardakta 3,8 gram lif sağlar. Lif, sindirimi olmayan bağırsakların içinde hareket eder, düzenliliği desteklemeye ve daha iyi sindirim sağlığını teşvik etmeye yardımcı olması için dışkıyı toplu kılar.

Beş çalışmadan oluşan bir inceleme, artan lif alımının kabızlığı olan insanlar için dışkı sıklığında bir artışa yol açtığını göstermiştir. Sadece bu değil, başka araştırmalar da, lif alımını pancar gibi yiyeceklerle arttırmanın sindirim sağlığına başka şekillerde de fayda sağladığını ve divertikülit , hemoroit ve GERD gibi koşullara karşı koruyucu olabileceğini öne sürüyor .

Atletik Performansı Arttırır

İster profesyonel, ister spor salonuna giden bir sporcu olun, pancarların performansı artırmada güçlü bir etkiye sahip olduğu ve sporcular için en iyi yiyeceklerden biri olduğu gösterilmiştir . Bunun nedeni, nitratların, vücudunuzdaki hücreler için enerji üretmekten sorumlu organel olan mitokondrinin etkinliğini arttırdığı gösterilmiştir.

2011 yılında yapılan bir çalışma, pancar suyunun tüketilmesinin, bir bisiklet kullanma süresi denemesinde güç üretimini önemli ölçüde artırdığını ve performansı yüzde 2,8 oranında artırdığını tespit etti. Başka bir insan araştırması, diyet nitrat takviyesinin tükenme süresini uzattığını ve yüksek yoğunluklu egzersizlere toleransı arttırdığını göstermiştir.

Pancarın Etkileyici 8 Faydası Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kilo Kaybını Hızlandırır

Pancar lif ile doludur ancak düşük kalorilidir, birkaç kilo vermek istiyorsanız diyetinize mükemmel bir katkı sağlar. Aslında, her bir bardak pancar sadece 59 kalori ve 3,8 gram lif içerir ya da bu tüm gün için ihtiyacınız olan lifin yüzde 15'i olarak sayılabilir.

Lif yediğinizde, kendinizi tok hissetmenize yardımcı olmak için doygunluğu ve kilo kaybını desteklemeye yardımcı olmak için sindirim kanalından çok yavaş hareket eder. Boston'daki bir insan araştırmasına göre, günde 14 gram lif alımı, günlük kalori alımında yüzde 10'luk bir düşüşe ve dört ay boyunca dört kilo kadar kilo kaybına neden oldu.

Pancarın Besin Değeri

Pancarın beslenme profili oldukça etkileyicidir; her porsiyon düşük miktarda kalori ve iyi miktarda folat, lif ve manganez ile yüklüdür. Bu da, etkileyici pancar faydalarını sağlar.

Bir bardak çiğ pancar (yaklaşık 136 gram) yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir:

 • 58.5 kalori
 • 13 gram karbonhidrat
 • 2.2 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 3.8 gram diyet lifi
 • 148 mikrogram folat
 • 0.4 miligram manganez
 • 442 miligram potasyum
 • 6.7 miligram C vitamini
 • 31,3 miligram magnezyum
 • 1,1 miligram demir
 • 1 miligram bakır
 • 54,4 miligram fosfor
 • 0.1 miligram B6 vitamini

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, pancar tiamin, riboflavin ve çinko da içerir.

Pancarın Etkileyici 8 Faydası Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pancarın Ayurveda ve Geleneksel Çin Tıbbındaki Yeri

Pancar sağlığı teşvik edici özellikleri nedeniyle uzun zamandır saygı görüyor ve Geleneksel Çin Tıbbı ve Ayurveda'da birçok kullanım alanı var. Pancarın yararları arasında karaciğeri temizlemek, kan dolaşımını iyileştirmek, zihin ve ruhu sakinleştirmek sayılabilir.

Ayrıca, çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir ilaç olarak kullanılırlar ve aşağıdaki gibi durumları tedavi etmek için geleneksel olarak kullanılırlar:

 • Anemi
 • Kalp zayıflığı
 • Karaciğer toksisitesi
 • Kabızlık
 • Sinirlilik
 • Huzursuzluk
 • Düzensiz adet
 • Uçuk
 • Azalan libido

Özellikle Ekim ayından Mart ayına kadar sürecek olan mevsimde pancar tüketmeniz önerilir, çünkü parlak ve canlı renkler mevsimdeki kuruluk ve soğukluğun dengelenmesine yardımcı olabilir.

Pancarın Etkileyici 8 Faydası Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pancar Tarihi

Pancar, Amaranthaceae-Chenopodiaceae adı verilen bitki ailesinin bir parçasıdır. Ayrıca bu aynı bitki ailesinde, çeşitli İsviçre pazı çeşitleri ve pancarın benzer topraksal ve tatlı tadını paylaşan diğer kök sebzeler bulunur. Aslında pancar yaprakları, köklerden önce tarihsel olarak tüketildi, bugün pek çok insan tatlı kökleri tüketmeyi ve daha acı ama çok faydalı yeşillikleri atmayı tercih etse de.

Pancar yeşillikleri ilk olarak Afrika'da binlerce yıl önce tüketildi. Kök sebzelerin popülaritesi daha sonra Asya ve Avrupa bölgelerine yayılmıştır. Eski Roma popülasyonları, pancar toplayan ve parlak renkli köklerini yiyen ilk insanların bir kısmıdır.

16.yüzyıldan 19. yüzyıla kadar, pancar daha yaygınlaştı ve çeşitli şekillerde kullanıldı; örneğin, parlak suları yiyecek boyaları olarak kullanılmış, şekerleri ise konsantre tatlılık kaynağı için çabucak fark edilmiştir. 19. yüzyıl civarında pancar şekeri çıkarmak ve rafine etmek için bir araç olarak kullanılmaya başlandı.

Bu, artık şeker kamışı yapmak için popüler bir yöntem olmaya devam etti ve sonunda pancarların bu şekilde kullanıldığı Amerika Birleşik Devletleri'ne yayıldı. Bugün en büyük pancar üreticileri ABD, Rusya ve Fransa, Polonya ve Almanya gibi Avrupa ülkeleridir.

Pancarın Etkileyici 8 Faydası Ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pancarın Olası Yan Etkileri

Oldukça potansiyel pancar faydası olmasına rağmen, alımlarını azaltması gerekebilecek bazı insanlar var.

Nadir olsa da, bazı insanların pancarlara alerjisi olabilir. Kurdeşen, kaşıntı veya şişme gibi gıda alerjisi belirtileri yaşarsanız, derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Ayrıca hipertansiyon hastaları 'kan basıncını dengeliyor' diyerek aşırı tüketmekten kaçınmalı. Çünkü yaklaşık 136 gram gelen bir kırmızı pancar 106 mg sodyum içeriyor. Bu da aşırı tüketiminin riskli olabileceğini gösteriyor.

Ek olarak, pancarın şeker bakımından en yüksek sebzelerden biri olduğunu unutmayın, ancak günlük yaklaşık bir fincan pancar tüketmek genellikle kan şekeri düzeyleri veya kilo üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildir. Yüksek şeker içeriğinden dolayı, pancar “pancar şekeri” veya “buharlaştırılmış pancar suyu” olarak adlandırılan rafine şeker üretiminde yaygın olarak kullanılır.

Bu şeker türleri yüksek miktarda kimyasal işlemden geçirilir ve yukarıda bahsedilen pancarların sağlığa olan yararlarını tahrip eder, bu nedenle bu pancar ürünlerini gerçek, bütün pancar yemekle karıştırmamak önemlidir. Pancar özü, şeker moleküllerinden yapılan şeker kamışı, beyaz şeker kamışı veya yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi diğer rafine şeker türleri kadar zararlıdır.

Konserve pancarın sağlığa faydası var mı? Taze pancar mevcut değilse, konserve pancarlar iyi bir seçenek olabilir, ancak folat ve potasyum da dahil olmak üzere biraz daha düşük miktarda mikro besin maddesi içerdiklerini unutmamak önemlidir, bu yüzden konserve pancar faydaları bu kadar güçlü olmayabilir. Ayrıca sodyum açısından da daha yüksek olabilirler, bu yüzden fazladan tuzu çıkarmak için tüketmeden önce durulamayı unutmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.