Paha biçilemeyen tarihi eserler ele geçirildi

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
21 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda alınan bir ihbar üzerine harekete geçildi. Yurt dışına tarihi eser kaçırma hazırlığında bulunan bir şebekeyi tespit eden İstanbul polisi, özel bir ekip oluşturdu. Yapılan araştırma ve çalışmalarının ardından belirlenen adreslerdeki şüphelilere yönelik olarak operasyon düzenlenmesine karar verildi. Bu kapsamda İstanbul merkezli olmak üzere Düzce, Çanakkale, Rize ve Kars’ta eş zamanlı düzenlenen baskınlarda şebeke üyesi 13 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Operasyonda yapılan aramalarda ele geçirilen tarihi eserler arasında tarih öncesi dönemine, Bizans dönemine, Roma dönemine ve Antik Yunan dönemine ait toplam 26.400 parça tarihi eser yer alıyor. Ele geçirilen eserlerin İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edileceği bildirildi. Tarihi eserler arasında en dikkat çeken parça ise; Efsaneye göre Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından biri olarak gösterilen Aşil’in kılıcı olarak bilinen 3 bin yıllık Miken kılıcı da bulunuyor.

Tarihi Eserlere Paha Biçilemiyor

Ele geçirilen eserler uzmanları heyecanlandırırken, eserlerden bazılarının müzelerde örneklerinin dahi bulunmadığı öğrenildi. Tarihi eserler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sergilenirken, yakalanarak gözaltına alınan şüphelilerin işlemlerinin ise sürdüğü belirtildi.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com