Paha biçilemeyen tarihi eserler ele geçirildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri tarafından Türkiye tarihinin en önemli tarihi eser kaçakçılığı operasyonu düzenlendi.

21.12.2017 - 14:48
21.12.2017 - 14:48
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda alınan bir ihbar üzerine harekete geçildi. Yurt dışına tarihi eser kaçırma hazırlığında bulunan bir şebekeyi tespit eden İstanbul polisi, özel bir ekip oluşturdu. Yapılan araştırma ve çalışmalarının ardından belirlenen adreslerdeki şüphelilere yönelik olarak operasyon düzenlenmesine karar verildi. Bu kapsamda İstanbul merkezli olmak üzere Düzce, Çanakkale, Rize ve Kars’ta eş zamanlı düzenlenen baskınlarda şebeke üyesi 13 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Operasyonda yapılan aramalarda ele geçirilen tarihi eserler arasında tarih öncesi dönemine, Bizans dönemine, Roma dönemine ve Antik Yunan dönemine ait toplam 26.400 parça tarihi eser yer alıyor. Ele geçirilen eserlerin İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edileceği bildirildi. Tarihi eserler arasında en dikkat çeken parça ise; Efsaneye göre Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından biri olarak gösterilen Aşil’in kılıcı olarak bilinen 3 bin yıllık Miken kılıcı da bulunuyor.

Tarihi Eserlere Paha Biçilemiyor

Ele geçirilen eserler uzmanları heyecanlandırırken, eserlerden bazılarının müzelerde örneklerinin dahi bulunmadığı öğrenildi. Tarihi eserler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sergilenirken, yakalanarak gözaltına alınan şüphelilerin işlemlerinin ise sürdüğü belirtildi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim