Kimdir?

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar dünya ünlü tanınan bir uyuşturucu şebekesinin başı olarak biliniyor. 1949 yılında doğan ve 1993 yılında hayatını kaybeden Escobar, ölümünden hemen sonra hala Medellin’in uyuşturucu kartelinin başı olduğu biliniyor ve oldukça tehlikeli isimlerin en başında geliyordu. Onun kültürü halen büyük oranda kitap, film ve şarkı sayesinde hala ayakta kalmaktadır.

Bir çiftçi ve öğretmenin oğlu olarak 1949 yılında dünyaya gelen Pablo Escobar, henüz genç yaşına rağmen kendini bir anda suç örgütünün içinde buluverdi. Bazı raporlar ışığında ilk yasa dışı işini ise sahte diplomalar satmak üzerine yapmıştı. Escobar daha sonrasında ise teyp ve elektronik cihaz kaçakçılığı, mezar taşı çalmak gibi suçları da beraberinde işledi. 1974 yılında gerçekleştirdiği araba hırsızlığı sonrasında yakalanarak ilk defa tutuklandı ve cezaevine gönderildi. Kısa süre uyuşturucu dünyasının kaçakçısı olduktan hemen sonra 1970’li yılların ortasına doğru Medellín karteline dönüşen suç örgütünün kurulmasına öncülük ederek adını tüm dünyaya duyurdu.

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar Kimdir?

Medellin karteli, gücünün üstünde, haftada yaklaşık 420 milyon dolar kazanarak kokain ticaretine de hakim oldu. Bu sayede lideri de dünyanın en zenginlerinden birisi haline geldi. 25 milyar doları bulan bildirimle, Escobar’ın harcaması için o yıllarda yeteri kadar para kazanmasına neden oldu. Lüks yaşam tarzı, özel uçaklar, lüks evler partiler içerisinde yaşamına devam eden Escobar, 1980’li yılların sonunda ülkesinin iade sözleşmesinden muaf tutulması halinde Kolombiya’nın 10 milyar dolarlık borcunu ödemek istediğini söyledi. Ailesinin kaçak hayatı yaşadığı dönem içerisinde 1992 senesinde aklandığı bir dağ evinde Escobar’ın kızını ısıtmak için 2 milyon doları sobada yakması bile büyük olay olmuştu. Ancak tüm çabalara rağmen Escobar’da dahil bu paranın tamamı bir türlü harcanamadı ve çoğu depo ve tarlalarda gömülerek saklandı. Kardeşine göre, yaklaşık 2.1 milyar dolar değerindeki paranın tarlalarda fareler tarafından kemirildiği ifade edildi.

Escobar hayatını sarayda yaşamasına rağmen en dikkat çekici mülkü Bogota ile Medellin arasında bulunan İtalya Napoli ismi olarak bilinen 7000 dönümlük arazi üzerinde yer alıyordu. Burasının maliyetine yaklaşık olarak 63 milyon dolar harcandığı biliniyor. Daha sonrasında bu arazi üzerine bir futbol sahası, dinozor heykelleri, suni göller, bir boğa güreşi arenası, uçak ve helikopter pisti, tenis kortu, hayvanat bahçesi bile yaptırıldı. Kolombiya milli takımını özel uçağıyla aldırıp kendi futbol sahasında maç oynatan Escobar bazı çevreler tarafından oldukça yadırganmıştı. Burası ayrıca günümüz dahilinde turistlerin en uğrak yerlerinden biri oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu