Ozon Terapisi Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Önemli Şey

Ozon terapisi, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasında kullanılan bir yöntemdir. Vücutta yağ yakımını hızlandırdığı için, selülitlerin tedavisini sağlamaktadır.
31.01.2019 - 17:17
31.01.2019 - 17:56
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

1-Ozon Terapisi Nedir?

Ozon kimyasal bir bileşik olup, rengi ve kokusu olmayan bir gazdır. Ozon terapisi, medikal olarak tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hastaya uygulandığında vücutta görülen ağrılarda iyileşme görülebilmektedir. Selülit ve zayıflama tedavisinde de tercih edilen bu yöntemde, görülen etki bünyeden bünyeye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Her uygulamada kullanılan ozon yoğunluğunda değişimler görülebilmektedir.

2-Ozon Terapisi Hangi Hastalıkların Tedavisi İçin Kullanılır?

Ozon terapisi, çeşitli hastalıklardan selülit tedavisine kadar birçok alanda kullanılabilmektedir. Bunlar aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • Karaciğer hastalıklarının tedavisinde,
 • Dolaşım problemlerinin tedavisinde,
 • Uçuk virüslerinin tedavisinde,
 • Hepatit hastalığının tedavisinde,
 • Açık yaraların tedavisinde,
 • Kanser Tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

3-Ozon Terapisi Selülitleri Tedavi Eder Mi?

Ozon tedavisi, yağ atımını hızlandırmakta ve metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kan akış hızını arttırdığı için, özellikle bacak arkasında oluşan selülitlerin tedavisini sağlamaktadır.

4-Ozon Terapisi Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?

Damar yolundan uygulanan ozon terapisi, metabolizmanın %30 daha fazla çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede, vücutta yağ yakımı normalden daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Ortalama 25 dakikalık ozon terapisinde 500 kalori yakılmaktadır. Yakılan kalori, bünyeden bünyeye göre farklılık gösterebilmektedir.

5-Ozon Terapisi Yaşlanmayı Geciktirir Mi?

Ozon terapisi, cildi canlandırma ve Anti-aging uygulamaları için kullanılmaktadır. Uygulamanın gerçekleştirilmesi için, kişide herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca, beyin fonksiyonunun arttırılması ve buna bağlı olarak konsantrasyonun güçlendirilmesi için kullanılmaktadır. Bu nedenle, sporcularında kullandığı bir yöntemdir.

6-Ozon Terapisi Nasıl Uygulanır?

Ozon terapisinde, öncelikle hastadan kan alınmaktadır. Sonrasında ozon uygulanan kan hastaya yeniden verilir. Bu sayede vücuda alınan ozon maddesi, metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Başka bir yöntemde ozonun iğne yoluyla kas içerisine enjekte edilmesidir. Bu sayede, immun sistem güçlendirilmektedir. Ozon terapisinde gaz soluma yöntemi de mevcuttur. Ancak gazın direkt solunması, karaciğer organının hasar görmesine yol açmaktadır.

7-Ozon Terapisi Kimlere Uygulanmaz?

Ozon tedavisi bazı durumlarda uygulanmaması gereken bir tedavi yöntemidir. Bunlar;

 1. Ağır kanama durumunda,
 2. Pankreatit hastalarında,
 3. İlaç tedavisi gören kişilerde,
 4. Tiroid yüksekliği (hipertiroid)durumunda,
 5. Bazı metabolik hastalıklarda uygulanmaması gerekmektedir.

Ozon tedavisinin, konusunda uzman bir doktor tarafından uygulanması ve tedaviye başlanmadan önce gerekli rutin sağlık kontrollerinin kişiye uygulanması gerekmektedir.

8-Ozon Terapisi Ve Oksijen Terapisi Farkı Nelerdir?

Ozon tedavisi genellikle metabolizmanın ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesi için kullanılırken, oksijen tedavisi cilt sağlığı için kullanılan bir yöntemdir. Özellikle sivilce, akne ve siyah nokta tedavisinde işe yarayan oksijen terapisi sayesinde, cilt toksinlerden de arındırılmaktadır. Ayrıca, kolajen seviyesini arttırdığı için, yaşlanmayı da geciktirmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim