Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
378,26
DOLAR
6,8110
EURO
7,4296
STERLİN
8,3078
BIST 100
103.024
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

Özgüven Eksikliği Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

Eklenme:
 Özgüven Eksikliği Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

Toplumda yeteri kadar önemsenmiyor. Ancak özgüven eksikliği, çocukluk döneminde başlayıp, yetişkinlik döneminde anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklara sebep olabiliyor..

Özgüven eksikliği nedir?

Özgüven; yeterlilik duygusunun ortaya çıkarttığı, kendinden emin olma ve rahat hissetme halidir. Özgüveni meydana getiren bileşenler; güven, cesaret, umut ve de tevazudur. Özgüven eksikliği bulunan kişilerde bu değerler tam anlamıyla bir araya getirilemez.

Güven bileşeninden asıl kast edilen, kişinin içindeki kaynakların farkına varması ve onların gücüne karşı güven duymasıdır.

Cesaret bileşeninden asıl kast edilen ise karşılaşılan zorluklara ve korkulara rağmen harekete geçebilmektir. Cesaret ile harekete geçilir ve hareket ettikçe sosyal çevre genişler.

Umut, geleceğe ve geleceğin getireceği yeniliklere yönelik olan inançtır. Her şey kötü olsa bile gelecekte bir şeylerin düzeleceğine duyulan umudu temsil eder.

Tevazu ise esas özgüvenin temel bileşenidir. İnsanlara kibirle bakmamak gerektiğini öğütler. Özgüven asla bir konuda övünmek ya da böbürlenmek değildir. Tam aksi kibir özgüven eksikliğinin bir belirtisidir.

Özgüven duygusu zaman zaman azalabilir. Ancak azaldığı zaman problemlerle başa çıkmada, yeniden motive olmada ve çözüm ortaya koymada özgüven yardım eder.

Mükemmel olmaya çalışmak, özgüven eksikliğinin en önemli tetikleyicilerinden bir tanesidir.

Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven doğuştan gelen bir özellik değildir. Kişi zaman içerisinde özgüvenini kendisi inşa eder ya da inşa edemeyip enkaz halinde bırakır. Bu tamamen bireye ve çevresel uyaranların şiddetine bağlıdır.  Özgüveni kazanmak için;

 • Bilinçaltı inançlarını temizlemek
 • Olayları doğru değerlendirmek
 • Felaket senaryoları çizmekten vazgeçmek
 • Duygularını belli etmekten korkmamak. Örn. ağlamaktan utanmamak
 • Mükemmeliyetçilik takıntısından hızla uzaklaşmak
 • Psikolojik olarak sizi aşağı çeken kişilerden uzak durmak
 • Doğru noktaları görebilmek gerekmektedir.

Bilinçaltı inançlarımız olumsuz olduğu zaman yapamam duygusu tetiklenir. Bu nedenle bilinçaltında yatan yetersizlik duygusunun temizlenmesi gerekmektedir. Bu bilinçaltı temizliği ise bilinçaltı olumlama teknikleriyle yapılabilmektedir.

Durum ve olayları incelerken onları, çarpıtma ve genelleme ile negatif bir hale sokuyorsak eğer bu tutum zihnin sabote edilmesine yol açar. Olumsuz genellemeler, kişinin aslında olmadığı bir kişiye dönüşmesine sebep olur. Bu nedenle olaylar doğru değerlendirilmeye çalışılmalıdır.

Özgüven doğuştan gelmez. Doğru bir şekilde inşa edilebilir.

Olumsuz senaryolar oluşturmak, sizi ancak kötü bir filmin senaristi yapar. Eğer içinizden bir konu için, başka şekilde olabilirdi diyorsanız,senaryoları yeniden gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Özgüven eksikliğinin en önemli ve en belirleyici noktası ise mükemmel olma ve asla daha azıyla yetinmeme duygusudur. Bu duygu özgüven eksikliği yaşayan insanların en temel sorunlarındandır. Oysa herkesin hata yapabileceği ama asıl önemli olanın o hatalardan ders çıkarmak olduğu fark edilmelidir.

Sosyal çevrede, çeşit çeşit insanlar olduğu göz önüne alındığı zaman, psikolojik açıdan iyi gelmeyen kişilerden uzak durmak özgüven ve ruh sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Özgüven eksikliğinin aşılabilmesi ya da özgüvenin arttırılması için yapılabilecek en güzel ve en doğru şey doğru noktaları görebilmek olacaktır.

Özgüven Olumlamaları nelerdir?

Özgüven olumlamaları, bireyin gün içerisinde kendisine söyleyeceği, kendini iyi hissetmesini sağlayacak cümlelerden oluşur. Bunlar gün içerisinde ve ihtiyaç halinde söylenebilir. Bunlardan birkaçı ise şu şekildedir;

 • Kendimi her yönden yeterli hissediyorum.
 • Yeteneklerime doğrudan odaklanıyorum
 • Performansımı sürekli geliştiriyorum.
 • Gittiğim her ortamda rahatım ve kendimden çok eminim.
 • İnsanlar karşısında çok rahatım ve iletişimi başarıyla başlatıyorum.
 • Kendimi çok daha güçlü ve çok daha yeterli hissediyorum.
 • Dik yürüyor, adımlarımı güçlü atıyorum.
 • Kendimi seviyorum ve kendimi olduğum gibi sevgiyle kabul ediyorum.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51