1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Özgüven Eksikliği Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?
Özgüven Eksikliği Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven Eksikliği Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

A+A-

Toplumda yeteri kadar önemsenmiyor. Ancak özgüven eksikliği, çocukluk döneminde başlayıp, yetişkinlik döneminde anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklara sebep olabiliyor..

Özgüven eksikliği nedir?

Özgüven; yeterlilik duygusunun ortaya çıkarttığı, kendinden emin olma ve rahat hissetme halidir. Özgüveni meydana getiren bileşenler; güven, cesaret, umut ve de tevazudur. Özgüven eksikliği bulunan kişilerde bu değerler tam anlamıyla bir araya getirilemez.

Güven bileşeninden asıl kast edilen, kişinin içindeki kaynakların farkına varması ve onların gücüne karşı güven duymasıdır.

Cesaret bileşeninden asıl kast edilen ise karşılaşılan zorluklara ve korkulara rağmen harekete geçebilmektir. Cesaret ile harekete geçilir ve hareket ettikçe sosyal çevre genişler.

Umut, geleceğe ve geleceğin getireceği yeniliklere yönelik olan inançtır. Her şey kötü olsa bile gelecekte bir şeylerin düzeleceğine duyulan umudu temsil eder.

Tevazu ise esas özgüvenin temel bileşenidir. İnsanlara kibirle bakmamak gerektiğini öğütler. Özgüven asla bir konuda övünmek ya da böbürlenmek değildir. Tam aksi kibir özgüven eksikliğinin bir belirtisidir.

Özgüven duygusu zaman zaman azalabilir. Ancak azaldığı zaman problemlerle başa çıkmada, yeniden motive olmada ve çözüm ortaya koymada özgüven yardım eder.

Olumsuz senaryolar oluşturmak, sizi ancak kötü bir filmin senaristi yapar. Eğer içinizden bir konu için, başka şekilde olabilirdi diyorsanız,senaryoları yeniden gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Özgüven eksikliğinin en önemli ve en belirleyici noktası ise mükemmel olma ve asla daha azıyla yetinmeme duygusudur. Bu duygu özgüven eksikliği yaşayan insanların en temel sorunlarındandır. Oysa herkesin hata yapabileceği ama asıl önemli olanın o hatalardan ders çıkarmak olduğu fark edilmelidir.

Sosyal çevrede, çeşit çeşit insanlar olduğu göz önüne alındığı zaman, psikolojik açıdan iyi gelmeyen kişilerden uzak durmak özgüven ve ruh sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Özgüven eksikliğinin aşılabilmesi ya da özgüvenin arttırılması için yapılabilecek en güzel ve en doğru şey doğru noktaları görebilmek olacaktır.

Özgüven Olumlamaları nelerdir?

Özgüven olumlamaları, bireyin gün içerisinde kendisine söyleyeceği, kendini iyi hissetmesini sağlayacak cümlelerden oluşur. Bunlar gün içerisinde ve ihtiyaç halinde söylenebilir. Bunlardan birkaçı ise şu şekildedir;

  • Kendimi her yönden yeterli hissediyorum.
  • Yeteneklerime doğrudan odaklanıyorum
  • Performansımı sürekli geliştiriyorum.
  • Gittiğim her ortamda rahatım ve kendimden çok eminim.
  • İnsanlar karşısında çok rahatım ve iletişimi başarıyla başlatıyorum.
  • Kendimi çok daha güçlü ve çok daha yeterli hissediyorum.
  • Dik yürüyor, adımlarımı güçlü atıyorum.
  • Kendimi seviyorum ve kendimi olduğum gibi sevgiyle kabul ediyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.