1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Özgeçmiş Nedir? Etkili Özgeçmiş Yazmanın Yolları
Özgeçmiş Nedir? Etkili Özgeçmiş Yazmanın Yolları

Özgeçmiş Nedir? Etkili Özgeçmiş Yazmanın Yolları

A+A-

Özgeçmiş ya da güncel adıyla CV, iş başvurusu esnasında kullanılan önemli bir belge. Peki CV nedir, etkili CV hazırlama yolları nelerdir? Konuyla ilgili detaylar aşağıdaki yazımızda yer alıyor.

Özgeçmiş (CV) Nedir?

İş başvurusu yapacak adayların kendileriyle ilgili bilgileri sunduğu tanıtıcı belgeye CV ya da özgeçmiş denmektedir. Bu belgede adres, telefon gibi iletişim bilgilerinin yanı sıra eğitim ve iş tecrübesi bilgileri yer almaktadır. Etkili CV hazırlama konusunda dikkatli olmak işverenlerin adaylar hakkında daha olumlu fikirlere sahip olmasında büyük bir rol oynamakta, hatta kariyerin gidişatını dahi etkileyebilmektedir.

Özgeçmiş hazırlama esnasında kullanılan ifadelerin açık olması ve verilen bilgilerin doğruluğu büyük öneme sahiptir. Bu sebeple CV hazırlamadan önce birtakım ipuçları edinmek faydalı olacaktır.

Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etkili bir özgeçmiş hazırlamanın birinci kuralı kişisel bilgilerin hem doğru hem de eskizsiz bir şekilde verilmesidir. Öncelikle iletişim bilgilerinin açık olması olumlu dönüş aldığınızda haberdar olmanız için ekstra önem taşır. Daha kolay iletişim sağlanması adına e-mail gibi farklı iletişim kanallarının tamamını belirtmeniz faydalı olacaktır.

Birçok kişi özgeçmiş hazırlamak için başvurulan pozisyonun özelliklerinden ziyade mesleğinin genel özelliklerine odaklanır ve işe özgü CV hazırlamakta zorlanır. Ancak odaklanılması gereken sizden beklenenlerdir ve özgeçmişi dolu göstermek adına pozisyon için gerekli olmayan fazla bilgiler eksi puan olarak görülebilir.

Eğitim bilgileri ve iş tecrübeleri hakkında yalnızca işi kazanmaya odaklanarak abartı veya yalan beyanda bulunmak işi kaybetmenizin yanında prestijinizin de kaybolması gibi pek çok yan etkiyi beraberinde getirir. Özellikle son mezun olduğunuz okulun doğru şekilde verilmesine özen gösterilmelidir.

Aldığınız kurs ve sertifikaların yalnızca kendinizi geliştirmek için bir araç olduğu ve bunun işvereni ilgilendirmediği gibi yanlış bir kanıya asla kapılmayın. Elde etmiş olduğunuz tüm başarıları sergilemek için tek bir şansınız var ve bu şansınızda kendinizi geliştirmek adını yapmış olduğunuz konuyla ilgili her detayı belirtin. Hatta yalnızca okul eğitimi sonrası alınan kurslar değil, okurken almış olduğunuz burs ve ödül belgelerinin de önemini es geçmeyin. Birçok kurum yalnızca belli bir başarı düzeyinin üzerinde öğrencilere burs verdiğinden bu durumu başarılı öğrencilik hayatınızın bir ispatı olarak sunmanız mümkündür.

Çoğu kişi CV hazırlamak için yalnızca adres, telefon ve mail bilgilerini ve iş tecrübelerini yeterli görse de artık profesyonel düşünen şirketler için karakteristik özellikleriniz ve sosyalleşme durumunuz da önem taşır. Modern iş görüşmesi anlayışı çerçevesinde iş dünyasındaki başarınız kadar insan ilişkileri ve iletişim konusundaki başarınız da ön plana çıkmakta, bu nedenle özgeçmişe sosyal medya hesaplarını eklemek ve hobilerden, ilgi alanlarından da kısaca bahsetmek faydalı olmaktadır.

Elde yazılan ya da düzgün bir şekilde sunulmayan özgeçmiş örnekleri görmüşsünüzdür. Bu özgeçmişlerin içeriği ne derece başarılı ve etkileyici olursa olsun görsel açıdan düzensiz ya da yetersiz olan belgeler sizin için büyük bir kayıptır. Birçok uygulama ya da program CV düzenleme konusunda adaylara yardımcı olmakta ve bunlardan ücretsiz yararlanmak işinizi kolaylaştırmaktadır.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum