Özel mesleki ve teknik eğitime son 6 ayda yüzlerce milyon lira destek ödemesi yapıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’ndaki verilerden oluşturulan bilgilere göre, kamuoyunda “teşvik” olarak da isimlendirilen eğitim desteği ile maddi açıdan zor durumdaki öğrenciler için sağlanan destekler yılın 6 aylık zaman diliminde milyonlarca liraya ulaştığı ortaya çıktı.

Bu kapsamda Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce OSB’ler içinde ya da dışında açılan mesleki ve teknik eğitim okullarında eğitim gören öğrencilere 187 milyon 146 bin 82 lira destek ödemesi yapılırken özel oukl öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okul türlerinde eğitim gören ve öğrenim desteğine hak kazanan öğrenciler için de bu 6 aylık dönemde 682 milyon 835 bin 712 lira destek ödemesi yapıldı.

Bu destekler gelecek eğitim öğretim yılından itibaren aşamalı bir şekilde kaldırılarak son bulacak ama OSB’ler içinde ve dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim kurumlarında okuyanlar bu destek ödemesinin kaldırılması konusunun dışında tutulacak.

Şehit ve gazi çocuklarına “özel okul” desteği sağlanacak

Öte yandan Bakanlık tarafından şehit ve gazi çocukları ile koruma altında bulunan öğrenciler, özel eğitim kurumlarında ücretsiz öğrenim görme hakkına sahip olacak. Bu çerçevede bursluluk hakkını kazanan ve özel okullarda öğrenim gören şehit ve gazi çocukları ile koruma altında öğrenim gören öğrenciler için toplamda 1 milyon 533 bin 810 lira destek ödemesi gerçekleştirildi.

İlgili Konular

Sonraki Konu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.