1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Özel Makula Lensi Nedir? Hangi Durumlarda Makula Lensi Kullanılır?
Özel Makula Lensi Nedir? Hangi Durumlarda Makula Lensi Kullanılır?

Özel Makula Lensi Nedir? Hangi Durumlarda Makula Lensi Kullanılır?

A+A-

Günümüzde dünya üzerinde çok sayıda doğuştan kaynaklanan ya da sonradan ortaya çıkan göz hastalığı mevcuttur. Bunlarda bir tanesi olan sarı nokta hastalığı ise, yine dünya üzerinde görülme sıklığı yüksek olan fakat hastalığın olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılabildiği bir hastalık türüdür.

Makula, göz dokusunun iç kısmında yer alan arka duvarın retina katında 4 -5 mm çapındaki bölgedir. Renkli ve çok hassas olan bütün görme işlemleri burada gerçekleştir. Diğer bir adı da bu nedenle hassas  görme ya da merkez görme olarak isimlendirilir. Ancak makula bölgesinin çevresinde yer alan periferik kısım ise zayıf görme alanı ya da periferik görme olarak adlandırılır.

Makula, içerisinde sarımtırak bir renk tonu yer aldığı için sarı nokta adını alır.

Durumlarında bu lens tipi aktif olarak kullanılmakta ve görüş ciddi oranda  iyileştirilebilmektedir.

Ancak bu özellikteki lensi kimin takabileceği ve ne sürelerle takabileceği bilgisi de yine konusunda uzman olan doktorlar tarafından konmalıdır.

Makula Dejenerasyonu Tanısı Nasıl Konur?

Makula dejnerasyonunun en belirgin belirtilerinden biri bulanık görme durumudur. Bu belirti ile göz muayenesine gidilmediği taktirde ancak detaylı göz muayenesinde ortaya çıkar. Göz tansiyonu durumu da görüşü etkilediği için makula dejenerasyonu ile karıştırılabilir.

Tanı ve teşhisinde ise detaylı göz muayenesi, oftalmoskop ve mercekler kullanılarak bütün bir retina dokusu detaylıca incelenir. Ardından drusen isimli birikimler incelenir. Bölgenin fotoğrafları çekilir. Daha ayrıntılı incelemelerde optik tomografi alınır. Alınan sonuçlar değerlendirilerek başarılı bir şekilde tanı konur.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.bayer.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.