Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Oya Akgönenç Kimdir? Oya Akgönenç’in Hayatı

Eklenme:
 Oya Akgönenç Kimdir? Oya Akgönenç’in Hayatı

Saadet Partisi ve Fazilet Partisi’nde milletvekilliği yapan ve Ankara eski Milletvekili olan Prof. Dr. Oya Akgönenç, pankreas kanserine yenik düştü. Saadet basın bürosu tarafından yapılan açıklamada, Oya Akgönenç’in bir süredir pankreas kanseri tedavisi gördüğü ve doktorlar tarafından yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmayarak aramızdan ayrıldığı ifade edildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Prof. Dr. Oya Akgönenç’in ölümünden sonra bir taziye mesajı yayımlayarak sevenlerine ve ailesine başsağlığı mesajı gönderdi. Meral Akşener, “Kendisinin vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. TBMM 21. dönem milletvekili olan Prof. Dr. Oya Akgönenç’e Cenab-ı Hakk’ran rahmetler diler, değerli ailesi başta olmak üzere Saadet Partisi camiasına da başsağlığı dilerim.” ifadelerini kullandı.

Oya Akgönenç Kimdir?

11 Ocak 1939 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Oya Akgönenç, 1962 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve ardından da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirmiştir.

The American University Washington DC. Uluslararası İlişkiler Bölümünde Master ve Doktora tezini tamamlayan Akgönenç daha sonrasında The American University, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyeliği, Prodüktivite Merkezi Uzmanlığı, Dünya Bankası Kalkınma Uzmanlığı, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyeliği ile 21. Dönem Fazilet Partisi ve Saadet Partisi’nden Ankara Milletvekilliği görevlerinde bulunmuştur.

Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi görevini de başarı ile yürüten Akgönenç, evli ve 2 çocuk annesi idi. Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi olan Akgönenç’in, 2009 senesinde ‘Türkiye’nin AB Stratejisi’ adlı kitabı yayına girmişti. Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü bölüm başkanlığı görevinde de bulunan Akgönenç, Türkiye’nin ilk 1. sıradan milletvekili adayı gösterilen kadını olarak tarihe geçmişti.

Oya Akgönenç, bir süredir tedavi gördüğü pankreas kanseri hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 HSK Yaz Kararnamesi Yayımlandı! Türkiye’nin Başörtülü İlk Başsavcısı Tuba Ersöz Kimdir?
18 06 2020 - 12:38
Murat Göğebakan Ne Zaman Öldü, Eşi Kimdir? Murat Göğebakan İhaneti Nasıl Öğrendi?
16 06 2020 - 13:50
İstanbul Emniyet Müdürlüğüne atanan Zafer Aktaş Kimdir, Nereli? Zafer Aktaş Kaç Yaşında?
16 06 2020 - 11:53
Başak Demirtaş Sosyal Medyada Çirkin Saldırıya Uğradı! Başak Demirtaş Kimdir?
15 06 2020 - 13:19
Vakıfbank Yönetim Kuruluna Hamza Yerlikaya Atandı! Hamza Yerlikaya Kimdir?
13 06 2020 - 12:45
TRT spikeri Esra Adıyaman Aslan kansere yenik düştü! Esra Adıyaman kimdir?
11 06 2020 - 15:31
Yorum Yap