Teknoloji

Otonom Araç Sektörüne Apple’da Giriş Yaptı

Otonom araçlar, çok az insan girdisiyle ve büyük çoğunlukla yapay zekanın kullanıldığı araçlar ve bu yeni nesil araçlara olan ilgi giderek artıyor. Bu alanda birçok otomotiv devi çeşitli çalışmalar yaparken, Google ve Apple gibi teknoloji şirketleri de bu teknoloji alanında faaliyet gösteriyorlar. Apple ise kısa zaman önce otonom araçlar alanında faaliyet gösteren Drive.ai şirketini satın aldığını duyurmuştu.

YENİ MÜHENDİS ALIMI YAPILIYOR

Apple ile Drive.ai bünyesinde çalışan mühendisler bir araya gelerek otonom araçları geliştirmeye çalışacaklar. Drive.ai şirketi startup aşamasındaydı ve çalışmaları birçok şirket tarafından beğenilmişti. Apple ise erken davranarak şirketi satın aldığını duyurdu. Otonom araç geliştirmek için Drive.ai 90 adet mühendis alımı başlattı ve araçların ABD’nin Texas eyaletinde denenmesi bekleniyor.

Her ne kadar Apple bu şirketi alarak otonom teknolojisinde bende varım mesajı verse de, bu alanda çok geç kaldığını söyleyebiliriz. Google bu alandaki faaliyetlerine çok önce başlamış ve araçları ABD’nin bazı eyaletlerinde sürekli olarak hareket halinde. Drive.ai şirketinin mevcut piyasa değerinin 200 milyon dolar olduğunu düşünürsek, Apple otonom sektöründe çokta iddialı olmayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu