Otizm Nedir? Otizmin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Otizm Nasıl Tedavi Edilir?

NAVİGASYONOtizm nedir?Otizmin Nedenleri Nelerdir?Otizm Belirtileri Nelerdir?Otizm Önlenebilir mi?Otizm Tedavisi Nasıldır? Toplum içerisindeki oranında son yıllarda ciddi bir artış görülen, çocukların hareketlerini, zihinsel gelişimini ve sosyal yaşantısını direkt olarak etkileyen bir durum olarak otizm ile karşınızdayız. Birçok kişinin bir hastalık sandığı ancak bir hastalık olarak tanımlayamadığımız bir durum olan otizm hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Otizm […]

27.06.2018 - 23:45
27.06.2018 - 23:45
Yorum Yap
6 dk okuma süresi

Toplum içerisindeki oranında son yıllarda ciddi bir artış görülen, çocukların hareketlerini, zihinsel gelişimini ve sosyal yaşantısını direkt olarak etkileyen bir durum olarak otizm ile karşınızdayız. Birçok kişinin bir hastalık sandığı ancak bir hastalık olarak tanımlayamadığımız bir durum olan otizm hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

otizm nedir

Otizm Nedir?

Otizm nedir?

Çoğunluk tarafından bir hastalık olarak tanınan otizm, aslında bir rahatsızlıktır. Bu probleme sahip çocuklarda tanı ne kadar erken konur ve tedavi yaklaşımlarının denenmesine ne kadar çabuk başlanırsa o denli verimli bir süreç ile sonuçları görülür. Otizmin tıpkı down sendromu gibi bir hastalık değil, bir sorun, bir rahatsızlık olarak görüldüğü konusunda bilinçlendirmeler yapılması, otizmin belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenleri daha iyi öğretebilmek ve dikkat çekmek adına 2 Nisan tüm dünyada Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir.

Otizm nedir sorusunun net ve kesin karşılığını sözel olarak pek anlatmak mümkün olmamakla birlikte birlikte; otizmin 3 yaşından küçük çocuklarda sosyal hayatı kısıtlayan, zihinsel gelişimin kısıtlı olmasından kaynaklanan ve yaşam boyu süren bir dizi problemden kaynaklı bir sağlık sorunu olduğunu biliyoruz. İdiopatik yani nedenleri henüz belirsiz olan bu rahatsızlığın temelinde genetik etmenlerin rol aldığı düşünülmektedir.

otizm nedir

Otizm için net bir tanım kullanılamamasının nedeni ise bu rahatsızlığın her çocuk için farklı seyretmesinden ileri gelmektedir. Örneğin her 10 otistik çocuktan 7’sinde zeka geriliğine rastlanırken diğer 3’lük kısmın 1’inde de yüksek zeka seviyesi kaydedilmiştir. Ayrıca bazı çocuklarda otizmle birlikte gelen hiperaktivite, epilepsi gibi sorunlar görülebilirken, bir kesim otistik çocuklarda ise salt otizm belirtileri görülür. Bu rahatsızlığa sahip çocukların içerisinde erkekler sayıca 4 kat fazla olmasına rağmen, otistik kız çocukları erkeklere göre rahatsızlık belirtilerini daha ağır şekilde yaşarlar.

Otizmin Nedenleri Nelerdir?

Otizm için herhangi kesin bir nedenden bahsetmek mümkün değildir. Birçok farklı etmenin bir araya gelmesi ile beliren otizmin en temel nedeni ise genetik bozukluklardır. Genetik faktörler üzerine yapılan çalışmalar otistik bir çocuğun ikizinin ya da kardeşinin sağlıklı bir kişiye otizm olma ihtimali 50 ila 100 kat daha fazla olduğunu göstermiştir.

Otizmin nedenleri arasında ikinci sırada ise çevresel etmenler gelir. Çünkü genetik faktörlerin kendini çevresel etmenlerin ne şartlarda olduğuna göre ortaya çıkarabildiği bilinmektedir. Bunlara ek olarak başta kızamıkçık olmak üzere annenin hamile olduğu dönemde geçirdiği hastalıklar ve henüz bilim tarafından kesinleştirilmiş olmasa da çocukluk çağı aşılarından bazıları otizm neden olur sorusunun yanıtı olmaktadır.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Son yıllarda otizm vakalarında görülen artış ebeveynlerin daha duyarlı olmasını gerektirmekte, anne ve babaları erken dönem tedaviye yönlenebilmesi için otizmin belirtileri konusunda bilinçli olmaları gerekmektedir.

otizm nedir

Otizm Belirtileri

Dikkatli şekilde gözlemlendiği takdirde otizm teşhisi 1 yaşına kadar konabilmektedir. ASD adı verilen otizm spektrum bozuklukları kriterlerinin çocuğun rahatsızlığı olup olmadığını anlamada hayati bir önemi vardır. Bilimsel çalışmalara göre otizmin genel belirtileri arasında başlıca şu maddeler yer alır:

 • Karşısındaki ile göz kontağı kuramama
 • Çevresini taklit etme
 • İletişim sorunları
 • Tek bir noktaya uzun süre odaklanma
 • Adı ile seslenildiğinde tepki vermeme
 • Yaşıtları tarafından sevilen oyunlarla ilgilenmeme
 • El ve ayaklarda sertlik
 • Aynı kelimeleri çok kez tekrarlama
 • Emekleme gibi erken dönem motor hareketlerde bozukluklar
 • Tekrarlı olarak sallanma ya da elleri çırpma
 • Sarılmaktan hoşlanmama, temas halinde sırtını dönme
 • Odaklanamama

Otistik çocuklarda görüldüğü gibi sorunlar iletişim ve sosyal konularda ağırlıklı olmakta, semptomlar yaş ilerledikçe ve çocuğun çevresindeki kalabalık çoğaldıkça belirginleşmektedir. Bu durum birçok kişinin otistiklerin sosyallikten hoşlanmadığını sanmasına yol açsa da aslında otistik çocuklar arkadaş çevresinde bulunmaktan ve sosyal ortamlara girmekten mutlu olurken yalnız kalmak istemez.

Otizm Önlenebilir mi?

otizm nedir

Otizm Nasıl Önlenir?

Otizmin önlenmesi konusunda kesin bir çözüm bulunamamış olsa da bazı uzmanlar yaptığı araştırmalar neticesinde olumlu sonuçlar verebilecek yöntemler bulduğunu savunmaktadır. Örneğin binin üstünde aile bireyi ile konuşularak gerçekleştirilen bir araştırma, ailelerin, çocuklarında otizm olduğunu anlaması için sezgilerine güvenmeleri gerektiği ipucunun oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonuçlarına göre anne ve baba çocuğunda nöroloji temelli bir sorun olduğunda sezgileri doğrultusunda bu durumu erken dönemde keşfedebilir. Otizmi önleme yolları olarak sayılabilecek diğer öneriler ise şu şekildedir:

 • Doktor tavsiyesi haricinde antibiyotik ilaç kullanımından kaçınmak
 • Aile bireylerinde bağışıklık sistemini direkt etkileyen bir rahatsızlık olup olmadığına dikkat etmek
 • Hamilelik döneminde annenin folik asit ve B vitamini alımına dikkat etmesi
 • Bebeğin doğumundan hemen sonra gerekli genetik testlerin yapılması
 • Hipotiroid rahatsızlığı olup olmadığından emin olmak
 • Organik beslenmeye özen göstermek
 • Kozmetik ürünler ve temizlik malzemesi gibi kimyasal ürünlerde güvenilir olanları almak
 • Gebelikte aşıdan kaçınmak
 • Doğum sonrası bebekte kabızlık sorunu için yardım almak
 • Hamilelikte diş dolgusu yaptırmamak

Otizm Tedavisi Nasıldır?

Erken tanı ve tedavinin hayat kurtarıcı bir öneme sahip olduğu otizm tedavileri yöntemlerinde sevgi ve sabır en önemli kıstaslardandır. Tedavinin süresi ve izlenecek olan yollar tamamen aileden aileye, çocuktan çocuğa değişiklik göstermektedir. Çocuk kadar anne ve babanın da u süreçte destek alması gereklidir. Otizmin önlenmesi için kesin bir yol keşfedilmemiş olabilir ancak etkilerini en aza indirmek daima mümkündür. Bazı çocuklar bilinen çözüm yöntemlerinin tamamına ihtiyaç duysa da bazı çocuklarda herhangi birinin uygulanmasına gerek dahi olmayabilir. Bahsedilen bu yöntemler ise kısaca şu şekildedir:

Psikiyatrik otizm tedavisi: Otizm sorunu yaşayan çocuklarda nasıl bir yol izleneceği konusunda en önemli basamak olan psikiyatrik tedavi, otizme eşlik eden anksiyete, öfke nöbeti, panik atak gibi sorunların da çözümüne odaklanır. Doz aşımı olmamasına dikkat edilen bu tedavide amaç tamamen iyileşme sağlamak değil, zihinsel bir rahatlama yaratmaktır.

otizm nedir

Otizm Tedavisi

Diyet ve arındırma: Gluten diyeti ile vitamin ve protein eksikliği yaşadığı düşünülen otizmli çocukların algı konusunda daha yetenekli olduğu iddia edilmektedir. Alternatif bir yöntem olan diyetler sayesinde beslenme aracılığıyla çocukların bağırsak florasının düzene girerek sinirsel iletimin düzenlenmesi ve hiperaktiviteye yol açan etmenlerden uzak durulması hedeflenir.

Kurşun, cıva gibi kandaki ağır metallerden arınarak çocuğun gelişme göstereceği de diğer bir uzman düşüncesidir. Bu amaçla bitkisel ürünler kullanıldığı gibi ilaç tedavisi ile de ağır metaller vücuttan uzaklaştırılabilir.

Neurofeedback: Beynin aldığı ve gönderdiği sinyallerin bilgisayar ekranı üzerine yansıtılması ile sağlanan bu tedavide, bahsedilen dalgalar çocuklara uygun birer animasyon görüntüye çevrilir. Çocukların bu beyin dalgalarını egzersizler yardımıyla normale dönüştürmesi hedeflenir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim