Eğitim

Tarihe Adını Yazdıran En Büyük Osmanlı Sultanları

600 sene hüküm sürmüş olan Osmanlı Devleti’nin birçoğumuz padişahlarını tanıyor ve merak ediyor olsak da aslında eşlerinin arkasında duran kadılarıyla da Osmanlı farklı kapılarını açmaktadır. Osmanlı sultanları ve harem hayatı bu imparatorluğun en merak uyandıran konusu olmakla birlikte tarihe damga vurmuş sultanlar hakkındaki yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Tarihe Adını Yazdıran En Büyük Osmanlı Sultanları

En Ünlü Osmanlı Sultanları

Birçok Osmanlı sultanı yalnızca güzelliğiyle değil, devletin arka planında pek çok strateji ve planda sözünü geçirecek kadar otoriter ve haremi kontrol altında tutacak kadar zeki olmalarıyla tanınmaktadır. Peki bu sultanların en ünlüleri kimdir?

Ayşe Hafsa Valide Sultan

Güzelliğiyle tüm ülke genelinde adı duyulan Ayşe Hafsa Sultan aslında Valide Sultan olarak anılan ilk kadındır. Yavuz Sultan Selim’in tek eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi oolan Ayşe Hafsa Sultan, imparator kocasının ölümünün ardından haremi tek başında yönetmiştir.

Hürrem Sultan

Şüphesiz ki Osmanlı sultanları arasında en meşhur olanı Hürrem Sultan olmakla birlikte, Osmanlı’da bir padişahla nikah yoluyla evlenen ilk kadın olmuştur. Adını tarihteki entrikalı olaylarla andığımı Hürrem Sultan’ın zekası ön plana çıkmakta ve devlet yönetiminde büyük rolü olduğu bilinmektedir.Ruslarla olan barışı destekleyen sultanın İran Savaşı’nda etkisi olmuştur.

Mihrimah Sultan

Hürrem Sultan’ın ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı olan Mihrimah’ın 4 erkek kardeşi bulunmaktadır. Erkekler arasında yetiştirilmenin etkisiyle kendisi de devlet işlerinde oldukça etkin bir karakter olmuş, Rüstem Paşa kendisiyle evlendikten sonra Diyarbakır Valiliğinden sadrazamlığa terfi etmiştir. Annesinin ölümünün ardından kardeşi 2. Selim’in danışmanlığını yapan sultana Mimar Sinan‘ın büyük bir aşkı olduğuna dair hikayeler mevcuttur.

Tarihe Adını Yazdıran En Büyük Osmanlı Sultanları

Fatma Haseki Sultan

Şehzade Bayezid’in gözde eşi olarak bilinen Fatma Haseki Sultan, eşinin katlinin ardından bir kalede hapsedilmiş ve oğlunun henüz 3 yaşındayken ölmesinin ardından intihar ederek hayata gözlerini yummuştur.

Nurbanu Sultan

Zekası nedeniyle Hürrem Sultan’ın tüm dikkatini çekerek saraya alınan ve Selim’le evlendirilen Nurbanu Sultan devlet yönetiminde adı sık geçen sultanlardandır. Kendisinin Venedik ve Osmanlı arasındaki uzun süren savaşlarda etkili olduğu bilinmekte, eşi 2. Selim’in kendisine yazdığı şiirler Divan Edebiyatı’nda önemli bir yer tutmaktadır.

Safiye Sultan

Nurbanu Sultan’ın gelini olan Safiye Sultan’ın hareme girişi kayınvalidesiyle benzer şekilde gerçekleşmiştir. Ancak zekasından da öte güzelliğiyle dikkatleri çekerek Sultan Murad’la evlendirilen Safiye Sultan, Nurbanu Sultan’la girdiği iktidar savaşlarından dolayı sürekli hareme yeni getirilen cariyelerle mücadele etmek zorunda kalmıştır. Sultan Murad’ın her daim gözdesi olmayı başaran Safiye Sultan, bu nedenle devlet işlerinde de söz sahibi olma yetkisi elde etmiştir.

Kösem Sultan

Henüz 15 yaşındayken Ahmet ile evlendirilerek saraya gelen Kösem Sultan, Hürrem’den sonra en bilinen Osmanlı sultanıdır. Kocası genç yaşlarda vefat ettiğinden dolayı 1. Mustafa ve 2. Osman’ın tahta geçmesinin ardından devlet işlerine fazla müdahale ettiği gerekçesiyle uzaklaştırılan Kösem, bu tarihlere kadar saray entrikalarında başrolü oynamıştır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

  1. Lâle Devri Ne Zamandır? Lale Devri’nde Yapılan Yenilikler Nelerdir? Başlangıcı ve Bitişi
  2. Malazgirt Savaşı Ne Zaman, Nerede Yapıldı? Malazgirt Savaşı’nın Önemi Nedir?
  3. İpek Yolu Nerededir?  Önemi ve Tarihçesi Hakkında Bilgiler
  4. İlk Türk İslam Devletleri Nelerdir? İlk Türk İslam Devletleri’nin Özellikleri
  5. Efes Antik Kenti Nerededir? Efes Antik Kenti’nin Özellikleri , Önemi ve Tarihçesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu