Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Esemenli: Nasır Bir Hastalık Değil Vücudun Savunma Sistemidir

Deri sertleşmesi olarak bilinen ve genellikle ayakta görülen nasırın bir hastalık olmadığına dikkat çeken Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Profesör Doktor Behiç Tanıl Esmenli, nasır tedavisinin yakılarak yapılmayacağını ve bunun zararlı olduğunu ifade etti. Nasırın yakılması durumunda altında yaralar açılabileceğini belirten Esmenli, nasırı yok etmeye çalışmak yerine nedenini bulmaya çalışmak gerektiğini dile getirdi.

02.07.2019 - 13:36
02.07.2019 - 14:04
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Behiç Tanıl Esemenli birçok kişinin yaşadığı nasır sorunu hakkında önemli açıklamalar yaptı. Vücudun savunma mekanizması çalıştığı için nasırın ortaya çıktığını belirten Esemenli, tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Nasır Hastalık Değildir

Prof. Dr. Behiç Tanıl Esemenli, nasırın bir hastalık olmadığını belirterek, nasırın oluşmaması durumunda cildin yaralanabileceğini dile getirdi. Şeker hastaları gibi ciltte derin yaralar açılabileceğini dile getiren Esemenli, bu nedenle de nasırın bir sağlık sorunu değil sadece bir savunma mekanizması olduğunu ifade etti. Yumuşak dokunun 2 sert cisim arasında kalması halinde parçalanabileceğini belirten Esemenli, derinin kendini korumak amacıyla kalınlaştığını dile getirdi.

Nasırın En Büyük Nedeni Ayakkabı

Nasır oluşmasının en büyük nedenlerinden birinin ayakkabı seçimi olduğunu belirten Prof. Dr. Behiç Tanıl Esemenli, insan vücudunda sadece ayakların sert bir kabın içerisine giren organlar olduğunu ve bu nedenle en çok beş parmağın kenarında yani küçük parmağın dış kenarında nasırın meydana geldiğini söyledi. Özellikle üçgen ayakkabı giyenlerde derinin sıkışarak sertleşmeye başladığını bu nedenle ayakta şekil bozukluğu ve tarak kemiklerinde düşüklük de meydana geldiğini belirten Esemenli, yere basınçlarda bir anormallik ortaya çıkması halinde de taban nasırının oluştuğunu dile getirdi. Parmak kenarında oluşan nasırlara oranla tabanında oluşanların daha tehlikeli olduğunu ifade eden Esemenli, ayakta bir de deformite olduğuna işaret ederek, insanların yürümek zorunda olduğu için yerle kemik arasında bu sıkışmanın devam ettiğini ve bu tür problemlerde cerrahi müdahalenin ön plana çıktığını dile getirdi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim