Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Esemenli: Nasır Bir Hastalık Değil Vücudun Savunma Sistemidir

Son Güncelleme:
 Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Esemenli: Nasır Bir Hastalık Değil Vücudun Savunma Sistemidir

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Behiç Tanıl Esemenli birçok kişinin yaşadığı nasır sorunu hakkında önemli açıklamalar yaptı. Vücudun savunma mekanizması çalıştığı için nasırın ortaya çıktığını belirten Esemenli, tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Nasır Hastalık Değildir

Prof. Dr. Behiç Tanıl Esemenli, nasırın bir hastalık olmadığını belirterek, nasırın oluşmaması durumunda cildin yaralanabileceğini dile getirdi. Şeker hastaları gibi ciltte derin yaralar açılabileceğini dile getiren Esemenli, bu nedenle de nasırın bir sağlık sorunu değil sadece bir savunma mekanizması olduğunu ifade etti. Yumuşak dokunun 2 sert cisim arasında kalması halinde parçalanabileceğini belirten Esemenli, derinin kendini korumak amacıyla kalınlaştığını dile getirdi.

Nasırın En Büyük Nedeni Ayakkabı

Nasır oluşmasının en büyük nedenlerinden birinin ayakkabı seçimi olduğunu belirten Prof. Dr. Behiç Tanıl Esemenli, insan vücudunda sadece ayakların sert bir kabın içerisine giren organlar olduğunu ve bu nedenle en çok beş parmağın kenarında yani küçük parmağın dış kenarında nasırın meydana geldiğini söyledi. Özellikle üçgen ayakkabı giyenlerde derinin sıkışarak sertleşmeye başladığını bu nedenle ayakta şekil bozukluğu ve tarak kemiklerinde düşüklük de meydana geldiğini belirten Esemenli, yere basınçlarda bir anormallik ortaya çıkması halinde de taban nasırının oluştuğunu dile getirdi. Parmak kenarında oluşan nasırlara oranla tabanında oluşanların daha tehlikeli olduğunu ifade eden Esemenli, ayakta bir de deformite olduğuna işaret ederek, insanların yürümek zorunda olduğu için yerle kemik arasında bu sıkışmanın devam ettiğini ve bu tür problemlerde cerrahi müdahalenin ön plana çıktığını dile getirdi.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23