Ortodonti Bozuklukları Tedavisi İçin Yaş Sınırı Yok!

Doç. Dr. Ruhi Nalçacı ortodonti bozuklukları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

20.12.2017 - 11:02
20.12.2017 - 11:02
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Dişlerde yaşanan sorunlar yani ortodonti bozukluklarının iki ayrı kökenden geldiği ifade edildi. Bundan dolayı ortodonti bozukluklarının tedavilerinde kullanılan yöntemlerin, tedavi süreçlerinin, maliyetlerinin ve tedavilerin sonucunda meydana gelen değişikliklerin problemin etiyolojisine göre farklılık gösterdiği belirtildi.

Ortodonti Uzmanı olarak görev yapan Doç. Dr. Ruhi Nalçacı konu hakkında açıklamalarda bulunarak ortodonti bozukluklarının ilk sebebinin toplum genelinde en sık karşılaşılan dişsel kökenden oluşan bozukluklar olduğuna vurgu yaptı. Neredeyse bütün bireylerde az ya da çok miktarda dişsel bozukluk olduğunun altını çizen Nalçacı, genel anlamda ortodonti bozukluklarının çapraşıklıktan, öne veya arkaya eğik olan dişlerden, dişlerin aralarındaki boşluklardan, köpek dişlerinin üstte kalmasından dolayı oluştuğunu aktardı.

Nalçacı ortodonti bozukluklarının ikinci sebebinin ise iskeletsel kökenli sıkıntılar olduğuna değinerek, toplum genelinde bu tür problemlerin dişsel bozuklukların yanında daha az görüldüğünü aktardı. Üst çeneyle alt çenenin normal seviyesinden önde olması ya da geride bulunması, çenenin kayması, çenenin asitmerileri şeklindeki sorunlardan dolayı iskeletsel kökenli problemlerin oluştuğuna dikkatleri çeken Nalçacı, söz konusu vakalarda ciddi derecede fonksiyonel ve estetik sorunlarınnda meydana geldiğini dile getirdi.

Ortodonti Bozukluklarında Tedavi Yaşı

Ortodonti bozuklukları tedavisinde herhangi bir yaş sınırlamasının bulunmadığını belirten Nalçacı, dişlerin hayat boyunca hareketlilik gösterdiğini vurguladı. Tedavileri erken dönemde yaptırmanın olumlu etkilerinden bahseden Nalçacı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ileri yaşlarda olan çok sayıda insanında ortodontik tedavi süreci için kendilerine başvurduğunu belirtti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim