Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Origami Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yapılır? Origami Tarihçesi

Son Güncelleme:
 Origami Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yapılır? Origami Tarihçesi

Antik dönemden bu yana tanınan ve bir tür kağıt katlama sanatı olan origami Japon kültürüne ait bir kavramdır. El becerisini ve üreticiliği ön plana çıkaran bu farklı teknik hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Origami Nedir?

origami

Oru ve kami kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan bu kavram katlanmış kağıt anlamına gelmektedir.

Hiçbir şekilde makas, yapıştırıcı, bıçak gibi şekillendirmeye yardımcı bir alet olmaksızın kağıtları özel çeşit ve şekillerde katlama sanatına origami sanatı denmektedir. Japonlara özgü olan bu teknik, el becerisi gibi yaratıcı zekayı da geliştirir, bu nedenle hobi olarak yapanlar olduğu gibi alanda sanatçı olanlar da vardır. Origami figürleri içerisinde turna kuşu modelinin önemi büyüktür. Origaminin tipik sembollerinden biri haline gelen bu figür, sağlıklı ve uzun bir yaşamı temsil ederken, bu konuda yazınsal eserler dahi verilmiştir. Doğayı andıran ve origaminin sık sık alanına giren doğal figürler Feng Shui felsefesinin de odak noktasıdır.

Origami Nasıl Yapılmaktadır?

origami

Origami Nasıl Yapılır?

Birçok farklı kaynakta görsel olarak origami yapılışı hakkında detaylı bilgi bulunmakla birlikte, teknikleri temel mantığı anladıktan sonra uyarlamak mümkündür. Farklı katlama teknikleri yaygın olup bu katlamalara ters, dağ, vadi gibi isimler verilmektedir. Kuş kaidesi gibi kanatlarını çırpan kuş modelinde kullanılan yapım aşamalarıysa klasik origami kaidelerini oluşturur.

Origami Çeşitleri Nelerdir?

Tek bir parça kağıdın farklı şekillerde katlanması ile at, kuş  gibi hayvanların yapılmasını sağlayan türe klasik origami denmektedir. Parçalı origami olarak da bilinen modüler origamiyse üç boyutlu ve geometrik modellerin yapımında başvurulan bir türdür. Üç boyutlu tasarımlarda kullanılacak kağıt sayısında sınırlama bulunmaz.

origami

Origami Çeşitleri

Hayvanları gerçeğine benzetmek amacıyla kullanılan bir diğer yöntemse ıslak katlamadır. Kağıda verilmek istenen şekil, kağıt kuruyken daha zor belirir ancak ıslanan kağıt daha kolay katlanmaktadır. Akira Yoshizawa isimli bir origami sanatçısı tarafından 1911 ve 2005 seneleri aralığında geliştirilen bu katlama yöntemi origaminin gelişmesinde önemli bir basamaktır.

Origami Tarihçesi

Origaminin icadı hakkında kesin bir çıkış noktası henüz bulunmamaktadır. Ancak Çinlilerin kağıdın icadında oynadığı rol düşünülerek bu tekniğin Çin kökenli olduğu, Japonya’ya ise Budist rahipler aracılığıyla ulaşmış olduğu düşünülmektedir. Japonya’ya taşınmasıyla birlikte gelişimini de burada yaşayan origami, uzun bir dönem yalnızca zengin zümrenin yapabildiği bir sanat alanı olmuştur. Zaman içerisinde kağıdın ucuzlaması ve çeşitliliğin gelişmesiyle durum değişmiştir.

origami

Origaminin Tarihçesi

17. yüzyıla bakıldığında halk için bir eğlence halini alan origami 1797 senesinde kendisi hakkındaki ilk kitabın yayınlanmasına tanık olmuştur. 1900’lü senelerde okullarda eğitimi verilmeye başlanan origaminin sayısal zeka üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. 2.Dünya Savaşı sonrasında bir hobi olmaktan çıkıp ciddi bir sanat alanı olarak görülmeye başlanan origami, günümüzde birçok farklı kurs ve etkinlikle gelişimini sürdürmektedir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İvermectin nedir? Koronavirüs tedavisinde ivermectin etkisi
6 04 2020 - 09:58
Evde nemlendiricili cilt maskesi nasıl yapılır? 
4 04 2020 - 16:30
Tonik ve kinin nedir? Koronavirüse iyi gelir mi?
3 04 2020 - 10:28
2 Nisan dünya otizm farkındalık günü! Otizm nedir?
2 04 2020 - 15:39
Koronavirüs PCR testi nedir? PCR testi nasıl yapılır?
2 04 2020 - 14:26
Filyasyon nedir? Filyasyonun önemi
2 04 2020 - 11:21
Yorum Yap