Nedir?

Origami Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yapılır? Origami Tarihçesi

Antik dönemden bu yana tanınan ve bir tür kağıt katlama sanatı olan origami Japon kültürüne ait bir kavramdır. El becerisini ve üreticiliği ön plana çıkaran bu farklı teknik hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Origami Nedir?

Origami Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yapılır? Origami Tarihçesi

Oru ve kami kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan bu kavram katlanmış kağıt anlamına gelmektedir.

Hiçbir şekilde makas, yapıştırıcı, bıçak gibi şekillendirmeye yardımcı bir alet olmaksızın kağıtları özel çeşit ve şekillerde katlama sanatına origami sanatı denmektedir. Japonlara özgü olan bu teknik, el becerisi gibi yaratıcı zekayı da geliştirir, bu nedenle hobi olarak yapanlar olduğu gibi alanda sanatçı olanlar da vardır. Origami figürleri içerisinde turna kuşu modelinin önemi büyüktür. Origaminin tipik sembollerinden biri haline gelen bu figür, sağlıklı ve uzun bir yaşamı temsil ederken, bu konuda yazınsal eserler dahi verilmiştir. Doğayı andıran ve origaminin sık sık alanına giren doğal figürler Feng Shui felsefesinin de odak noktasıdır.

Origami Nasıl Yapılmaktadır?

17. yüzyıla bakıldığında halk için bir eğlence halini alan origami 1797 senesinde kendisi hakkındaki ilk kitabın yayınlanmasına tanık olmuştur. 1900’lü senelerde okullarda eğitimi verilmeye başlanan origaminin sayısal zeka üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. 2.Dünya Savaşı sonrasında bir hobi olmaktan çıkıp ciddi bir sanat alanı olarak görülmeye başlanan origami, günümüzde birçok farklı kurs ve etkinlikle gelişimini sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu